Czyszczenie i pielęgnacja posadzek przemysłowych.

Posadzki przemysłowe w naszych halach wykonujemy w zaawansowanej technologii DST (Dry Shake Topping). Dzięki zastosowaniu suchej posypki utwardzającej z wysokiej jakości kruszywami kwarcowymi i metalicznymi, posadzka zyskuje doskonałe parametry użytkowe. Kruszywa te są osadzone w cementowym spoiwie z dodatkami, które zapewniają odpowiednią twardość, wytrzymałość oraz nienasiąkliwość. W połączeniu z betonem tworzą monolityczną, gładką i odporną na ścieranie strukturę.

Pełne parametry wytrzymałościowe posadzka osiąga po 28 dniach od daty wykonania (w temperaturze 20°C, zgodnie z normą PN-EN 206-1:2003). Zbyt intensywne użytkowanie przed tym okresem może prowadzić do trwałych uszkodzeń i przyspieszonego zużycia.

Najczęstsze przyczyny zabrudzeń oraz zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji

Zabrudzenia i uszkodzenia posadzki są naturalnym zjawiskiem i wynikają przede wszystkim z codziennego użytkowania i ekspozycji na różnorodne czynniki, do których zaliczamy:

  • pył i kurz,
  • twarde materiały mineralne (piasek, kamyki) przenoszone na butach, oponach wózków transportowych i samochodów,
  • odpady produkcyjne, np. tworzywa sztuczne i metale,
  • rozlanie olejów, smarów, tłuszczów, a także chemiczne aktywne płyny spożywcze,
  • woda z dużą zawartością substancji mineralnych, powodująca białe zaplamienia.
Posadzka przemysłowa na hali

Zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji

  1. Codzienne zamiatanie — posadzka powinna być regularnie zamiatana, by usuwać kurz i pył.
  2. Szybkie usuwanie zabrudzeń — wszelkie rozlane płyny lub rozsypane materiały muszą być usuwane natychmiast, aby uniknąć wchłonięcia.
  3. Stosowanie łagodnych detergentów — do czyszczenia należy stosować roztwór łagodnych detergentów do betonu o odczynie lekko zasadowym: pH 8-9 (np. Allkombi).
  4. Stosowanie wycieraczek przemysłowych — umieszczone przy wejściach i wyjściach zmniejszą ilość przenoszonych zabrudzeń.
  5. Maszyny czyszczące — zaleca się stosowanie maszyn zamiatająco-odkurzających z miękkimi padami (biały lub czerwony) w zależności od poziomu zabrudzeń.
  6. Nie zaleca się polerowania powierzchni — polerowanie może przyspieszać ścieranie powierzchni.

Zalecane środki czyszczące:

Utwardzona powierzchnia posadzki przemysłowej nie jest odporna na działanie rozpuszczalników typu: aceton, toluen, ksylen, tri-chloroetylen, kwas chlorowodorowy, octowy, alkohole oraz glikole, itp., które mogą osłabić wiązania cementowe i uszkodzić strukturę betonu. Do czyszczenia posadzki przemysłowej należy stosować jedynie dedykowane środki do tego celu przeznaczone.

  • Codzienne mycie można wykonywać przy użyciu mopa oraz roztworu łagodnego środka czyszczącego, zgodnie z instrukcją rozcieńczania preparatu (np. Allkombi w proporcji 1:400). Mycie zasadnicze posadzki powinno odbywać się raz w tygodniu lub częściej, w zależności od poziomu zabrudzenia, przy pomocy szorowarek ręcznych lub samojezdnych (np. Allkombi w proporcji 1:1000)
  • Mycie miejscowe (np. pod regałami) – w trudno dostępnych obszarach zaleca się stosowanie szorowarek o małych rozmiarach lub dodatkowych końcówek natryskowo-ssących.
  • Specjalistyczne czyszczenie – w przypadku zabrudzeń olejami czy tłuszczami wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów np. Alfanol HD Specjal (w rozcieńczeniu 1:10 do 1:50) lub Effektol (w rozcieńczeniu 1:100 do 1:50). Do mycia można używać zarówno sprzętu maszynowego, jak i ręcznego typu mopy.

Maszyny czyszczące powinny być wyposażone w miękkie lub średnio-twarde pady, aby uniknąć rysowania powierzchni. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów oraz sprzętu czyszczącego, a ich dobór należy dostosować do specyficznych potrzeb obiektu.

Tania w budowie hala produkcyjna

W wytycznych przytoczono jedynie przykładowe preparaty i urządzenia firmy Nordex oraz Strovels Chemi AB. Na rynku jest szeroka oferta preparatów i maszyn czyszczących i od decyzji użytkownika obiektu zależy, które z nich znajdą zastosowanie.

Okresowa konserwacja i impregnacja posadzek przemysłowych

Regularna konserwacja posadzek przemysłowych jest kluczowa dla zachowania ich trwałości i estetyki. Zalecamy przeprowadzanie gruntownego czyszczenia oraz aplikację impregnatów (np. krzemianowych, akrylowych lub polimerowych) przynajmniej raz w roku (najlepiej przed sezonem zimowym) lecz nie rzadziej niż raz na dwa lata. W przypadku intensywnie eksploatowanych powierzchni warto zwiększyć częstotliwość impregnacji. Impregnaty wzmacniają powierzchnię posadzki, ograniczają wchłanianie wody i olejów oraz ułatwiają utrzymanie czystości.

Czas i sposób aplikacji

  1. Przygotowanie podłoża – powierzchnia posadzki musi być dokładnie oczyszczona, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, oleje czy stare powłoki. Należy dokładnie odkurzyć posadzkę i usunąć ewentualne plamy. Zaleca się dwukrotne mycie posadzki za pomocą automatów myjących oraz za pomocą zasadowych środków myjących (pH powyżej 8 do 9). Zawsze należy zapoznać się z informacjami zawartymi w karcie technicznej środka czyszczącego
  2. Aplikacja impregnatu – impregnat nakłada się równomiernie na całą powierzchnię za pomocą natrysku, wałka lub miotły ze sztywnym włosiem, zgodnie z kartą techniczną zastosowanego impregnatu. Należy unikać tworzenia zastoin materiału (kałuż).
  3. Liczba warstw – zazwyczaj aplikuje się od jednej do trzech warstw, w zależności od chłonności podłoża. Każdą kolejną warstwę nakłada się po wyschnięciu poprzedniej.
  4. Czas schnięcia i utwardzania – ruch pieszy jest możliwy po około 2 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy, powierzchnia nie może mieć kontaktu z wodą przez kolejne 5 dni. Końcowe parametry są uzyskiwane po około 14 dniach od daty impregnacji.
Hala produkcyjna Amstal

Użytkowanie posadzki:

  • Ruch pieszy dopuszczalny jest po 2 godzinach.
  • Lekki ruch kołowy możliwy po 72 godzinach.
  • Unikaj mycia posadzki wodą i stawiania na niej wilgotnych przedmiotów przez 5 dni od aplikacji.

Zalecane środki impregnujące:

  • Formariq: ForLit, ForLit NANO, ForLit NANO Finish
  • Sicon: LITOXIL MAX, MELAXIL, SILOXIL.
  • Sika: Sikafloor® ProSeal-12
  • Bautech NANOSEAL, NANOCOAT

Ochrona i konserwacja szczelin dylatacyjnych

Szczeliny dylatacyjne są niezbędne, aby posadzka mogła kompensować skurcze, a elastyczne masy poliuretanowe chronią je przed zabrudzeniami. W razie odspojenia masy dylatacyjnej, konieczne jest jej szybkie uzupełnienie i odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Doświetlenie hali za pomocą naświetla

Uwagi końcowe

Stosowanie się do powyższych zasad zwiększa trwałość posadzki oraz jej odporność na uszkodzenia. Przestrzeganie zaleceń pielęgnacyjnych jest warunkiem utrzymania estetyki i funkcjonalności posadzki, co przyczynia się do bezawaryjnego użytkowania w dłuższym okresie.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy