Świetliki dachowe – przeglądy, zasady eksploatacji oraz warunki gwarancji

Hale stalowe to nie tylko mocne konstrukcje i szczelne obudowy, ale też wiele dodatkowych elementów, które decydują o ich komforcie oraz funkcjonalności. Jednym z kluczowych są świetliki dachowe – odpowiedzialne za doświetlenie wnętrza obiektu naturalnym światłem, a w niektórych przypadkach także za dodatkową wentylację czy dostęp na dach. Aby jednak świetliki niezawodnie pełniły swoją funkcję, konieczne jest ich prawidłowe użytkowanie, regularna konserwacja oraz dbałość o zgodność z zaleceniami producenta.

W firmie Konspekt stawiamy na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów, oferując najwyższej jakości świetliki łukowe, klapy dymowe oraz wyłazy dachowe. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z ich prawidłową eksploatacją, zasadami konserwacji oraz obowiązującymi warunkami gwarancji świetlików dachowych.

Okres gwarancji

Na świetliki dachowe udzielamy 24-miesięcznej gwarancji producenta, licząc od daty odbioru końcowego hali. Aby utrzymać ochronę gwarancyjną, konieczne jest stosowanie się do zaleceń eksploatacyjnych oraz regularne przeprowadzanie płatnych przeglądów serwisowych.

Przeglądy serwisowe – co obejmują i ile kosztują?

W trakcie obowiązkowych przeglądów serwisowych wykonywane są następujące czynności:

  1. Ocena stanu technicznego płyt poliwęglanowych.
  2. Sprawdzenie szczelności i drożności profili bazowych (rynny odprowadzające skropliny).
  3. Kontrola stanu uszczelek, zawiasów i innych elementów ruchomych świetlika.
  4. Dokręcanie mocowań w profilach dociskowych.
  5. Weryfikacja poprawności działania siłowników (otwieranie i zamykanie) oraz systemów sterujących- jeśli występują.
  6. Oględziny stanu obróbek blacharskich oraz ocieplenia podstaw.

Dokumentacja każdej wykonanej usługi serwisowej (zawierająca datę przeglądu, zakres prac oraz dane firmy serwisującej) jest niezbędna do zachowania ochrony gwarancyjnej.

Koszt jednorazowego przeglądu uzależniony jest od liczby i wielkości świetlików i wynosi około 4 300 zł netto. W celu ustalenia dogodnego terminu przeglądu prosimy o kontakt z przedstawicielem firmy Konspekt, który przedstawi szczegółową ofertę przeglądu oraz wskaże osobę kontaktową z ramienia producenta świetlika.

W przypadku świetlików wyposażonych w klapy dymowe i/lub klapy przewietrzające, które wymagają większego nakładu pracy, cena ustalana jest indywidualnie. Podczas przeglądu należy m.in.:

  • wykręcić naboje, zważyć je,
  • sprawdzić ampułki alkoholowe przy klapach pneumatycznych,
  • skontrolować działanie siłowników.
Hala magazynowa

W celu utrzymania gwarancji producenta konieczne jest utrzymywanie świetlika w dobrym stanie technicznym tj. przekrycie należy umyć letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Nie należy używać szczotek oraz materiałów ściernych, a także detergentów silnie alkalicznych, mogących wchodzić w reakcję z poliwęglanem oraz stalowymi łącznikami.

Dodatkowe informacje i zalecenia

Zjawisko kondensacji – W związku z naturalnymi zmianami temperatury oraz wilgotności powietrza w komorach płyt poliwęglanowych może występować zjawisko skraplania się pary wodnej. Jest to proces normalny i nie wpływa na trwałość ani jakość produktu, dlatego nie stanowi podstawy do zgłaszania reklamacji.

Matowienie powierzchni – W miarę upływu czasu powierzchnia płyt poliwęglanowych może ulegać stopniowemu matowieniu. Zjawisko to jest naturalne i nie oddziałuje negatywnie na właściwości użytkowe świetlików, w związku z czym nie stanowi podstawy do reklamacji.

Okres zimowy i odśnieżanie W trakcie zimy należy regularnie usuwać zalegający śnieg zarówno z dachu obiektu, jak i z powierzchni świetlików oraz wyłazów dachowych. Podczas odśnieżania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić konstrukcji świetlików, wyłazów ani elementów podstawy. Nie zaleca się stosowania soli lub innych agresywnych środków chemicznych.

Nie należy chodzić po powierzchni świetlików i składować na nich materiałów.

Konspekt nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z niewłaściwego użytkowania świetlików i wyłazów dachowych, wprowadzania nieautoryzowanych zmian konstrukcyjnych, nieprawidłowego montażu lub zaniedbań w zakresie ich konserwacji.

świetlik dachowy na płytach warstwowych

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy