Projektowanie hali z płyty warstwowej – co trzeba wiedzieć przed budową hali z płyty warstwowej?

Jeżeli nosisz się z zamiarem budowy hali stalowej z płyty warstwowej musisz zapoznać się z kilkoma kluczowymi faktami dotyczących hali z płyt warstwowych. Płyty warstwowe wykonywane są w kilku wariantach, postaram się w sposób jasny i przejrzysty opisać każdy z nich, ich wady jak i zalety.

Płyty warstwowe – ich rodzaje oraz charakterystyka

Płyty warstwowe wykonuje się z wykorzystaniem 3 różnych materiałów termoizolacyjnych, pierwszym z nich jest płyta warstwowa z rdzeniem z pianki poliuretanowej, kolejnym jest rdzeń z wełny mineralnej oraz ostatnim rdzeń ze styropianu. Są również opcje dodatkowe takie zmiana grubości otuliny płyt warstwowych od 0,4mm – 0,6mm, wariant zawierający dodatkową folię ochronną czy rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego otuliny płyt warstwowych. Każdą z płyt warstwowych wykonać można w wielu wariantach kolorystycznych oraz o różnych szerokościach (modułach), należy pamiętać, że im ciemniejszy kolor płyty warstwowej tym większy jest jej współczynnik absorpcji ciepła, a co za tym idzie hala z płyty warstwowej bardziej się nagrzewa oraz istnieje ryzyko pofalowania otuliny lub nawet zerwania wkrętów. Dobór odpowiedniego rozwiązania ma wpływ m.in. na okres gwarancji (lub jej braku) oraz maksymalnej dopuszczalnej długości płyt warstwowych. Wybieraj doświadczonych projektantów którzy uświadomią Cię o wadach jak i zaletach różnego rodzaju rozwiązań.

Hala z płyty warstwowej z rdzeniem z pianki poliuretanowej (PIR, PUR)

Wszędzie tam gdzie jest możliwość zastosowania pianki poliuretanowej proponujemy właśnie ten materiał. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się najlepszymi parametrami izolacyjności cieplnej, ale również całkiem dobrymi parametrami ochrony przeciwpożarowej. Pianka poliuretanowa nie chłonie wody tak jak chociażby wełna mineralna, jest materiałem lekkim, przyjemnym w montażu. Ponadto płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej charakteryzują się dużą sztywnością. Do wad płyt warstwowych z pianki poliuretanowej możemy zaliczyć duże wahania cenowe (sięgające nawet 40% w danym półroczu) przez co długofalowo niemożliwa jest dokładna wycena tego materiału, pianka poliuretanowa jest materiałem trudno zapalnym, ale nie jest w pełni niepalna tak jak wełna mineralna. Warto wspomnieć, że pianka poliuretanowa jest materiałem ciągle udoskonalanym, stąd w przyszłości płyty mogą mieć tylko lepsze parametry zarówno przeciwpożarowe jak i termoizolacyjne. Hala z płyty warstwowej z rdzeniem z pianki poliuretanowej charakteryzuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Hala z płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej

Jest wielu zwolenników tego typu rozwiązań, jednymi z nich są towarzystwa ubezpieczeniowe które proponują niższą składkę ubezpieczenia w przypadku pokrycia hali z płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej. Kolejnym kluczowym atutem wełny mineralnej jest jej niepalność, posiada ona niewątpliwie najlepsze parametry przeciwpożarowe. Do wad wełny mineralnej można zaliczyć jej ciężar (przekraczający 30% w porównaniu do pianki poliuretanowej), zdolność do absorpcji wody oraz słabą izolacyjność cieplną. Płyta warstwowa z wełny mineralnej o gr. 22 cm odpowiada izolacyjności cieplnej płyty warstwowej z pianki poliuretanowej o gr. 12 cm, w wyniku czego znacząco zwiększa powierzchnię zabudowy hali. Koszt płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej jest dużo wyższy od pianki poliuretanowej w odniesieniu do jej izolacyjności.

Hala z płyty warstwowej z rdzeniem ze styropianem

W przeszłości bardzo często stosowany materiał przy produkcji płyt warstwowych dziś w dużej mierze przeszedł już do ,,lamusa”. Styropian jako materiał palny, topliwy posiada najgorsze parametry przeciwpożarowe,  jest minimalnie cieplejszy od wełny mineralnej (właściwości termoizolacyjności są bardzo zbliżone). Największym atutem styropianu jest jego cena oraz waga (płyta warstwowa ze styropianu jest o ok. 10% lżejsza od płyty z pianki poliuretanowej).

Jaką grubość płyty warstwowej wybrać na dach, a jaką na ścianę? Na jaki rdzeń się zdecydować?

W zależności od tego jakiej izolacyjności cieplnej oczekujesz oraz jakie ma być przeznaczenie hali z płyty warstwowej musisz wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Zwyczajowo proponujemy płytę warstwową z rdzeniem z pianki poliuretanowej która posiada dobre parametry przeciwpożarowe (do REI30) oraz najlepszy parametr izolacyjności cieplnej. Jeżeli wymagania przeciwpożarowe wykraczają poza ten zakres należy zastosować płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej. W zależności od przeznaczenia obiektu i tego, czy będzie uwzględniał stałe miejsca pracy należy zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz hali. Od stycznia 2021 r. zostały wprowadzone obostrzenia dot. izolacyjności cieplnej obiektów które należy spełnić. Poniższa tabela zawiera dobór płyt warstwowych spełniające odpowiednie kryteria izolacyjności cieplnej. Dodatkowo w tabeli zawarłem również historyczne parametry jakie były konieczne do spełnienia kolejno do 2017 r. oraz do 2020 r.

Istnieje możliwość stosowania rozwiązań hybrydowych, np. w przypadku w którym jedna ze ścian musi być wykonana w klasie zabezpieczenia przeciwpożarowego do REI60 wykonujemy ją z wełny mineralnej, kolejne 3 ściany oraz dach można wykonać w płycie warstwowej z rdzeniem z pianki poliuretanowej.

Płyta warstwowa na chłodnię

Istnieją również rozwiązania niestandardowe takie jak płyty warstwowe chłodnicze. Jeżeli pracujesz w branży gastronomicznej, spożywczej, medycznej lub po prostu zajmujesz się magazynowaniem żywności bardzo prawdopodobne jest to, że dla poprawności funkcjonowania Twojego zakładu pracy będzie konieczne wybudowanie chłodni. Hala chłodnicza to nic innego jak zwykła hala stalowa pokryta płytami warstwowymi chłodniczymi. Są to płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej o gr. 20 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz w sposób możliwie tani i niskoemisyjny utrzymywać niską temperaturę wewnątrz hali. Możliwe jest również wydzielenia chłodni w istniejącej hali jak w przypadku realizacji hali segregacji darów.

Przygotowanie konstrukcji stalowej hali do montażu płyt warstwowych

Często jako inwestorzy pytacie nas jak należy przygotować konstrukcję stalową do montażu płyt warstwowych. Zwyczajowo firma Konspekt proponuje montaż płyt warstwowych od poziomu +20cm do +30cm ponad poziomem zera posadzki. Rozwiązanie to ma istotne zalety, m.in. zabezpiecza płyty warstwowe przed uderzeniem wózkiem widłowym. Płyty warstwowe montuje się na listwach startowych przymocowanych bezpośrednio do konstrukcji stalowej. W zależności od tego czy płyty warstwowe mają być montowane w układzie poziomym czy w pionowym konstrukcja musi być przygotowana w nieco inny sposób. Przy układzie pionowym należy zastosować dodatkowe kątowniki lub profile zamknięte umożliwiając montaż płyt warstwowych. W przypadku układu poziomego sprawa jest prostsza, płyty warstwowe montuje się do słupów głównych hali. Szczeliny dylatacyjne w takim przypadku zostają uzupełnione pianką poliuretanową niskoprężną, połączenie płyt przykrywa specjalnie przygotowana do tego celu obróbka dylatacyjna. Każdorazowo należy przeliczyć oddziaływanie siły wiatru, aby siły te zostały przeniesione przez płyty warstwowe. W obu przypadkach płyty warstwowe montuje się do konstrukcji stalowej za pomocą wkrętów samowiercących z podkładką z EPDM co daje pewność odpowiedniego uszczelnienia. W przypadku płyt dachowych montuje się je do wcześniej zamontowanych płatwi dachowych, których rozstaw nie powinien przekraczać długości od 2,4m do 3m w zależności od zastosowanych płyt warstwowych.

Koszt płyt warstwowych w zależności od ich rodzaju

Innym bardzo często zadawanym pytaniem jest cena płyt warstwowych. Cena płyty warstwowej z rdzeniem z pianki poliuretanowej oraz wełny mineralnej jest do siebie zbliżona, jednak wełna mineralna posiada w tym przypadku dużo gorsze parametry izolacyjności cieplnej. W odniesieniu się do izolacyjności cieplnej najtańszym rozwiązaniem jest wybór płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej. Koszty budowy hali opisywałem w tym artykule blogowym Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali. Artykuł jest przez nas systematycznie aktualizowany, stąd zawsze możesz mieć pewność że trafiają do Ciebie jedynie zweryfikowane i aktualne informacje. Jeżeli chcesz przekalkulować koszt hali zapraszam do skorzystania z naszego unikalnego KALKULATORA BUDOWY HALI Z PŁYTY WARSTWOWEJ, będąc bogatszym o wiedzę jaką uzyskałeś zapoznając się z tym artykułem będziesz w stanie dobrać optymalne rozwiązania dla swojego przedsiębiorstwa.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy