Wielkość hali stalowej — jak ustalić?

Jako firma zajmująca się zarówno projektowaniem, jak i wykonawstwem hal, staramy się pomóc naszym Klientom dobrać najlepsze parametry hali do indywidualnych potrzeb. W trakcie pierwszych rozmów na temat projektu powtarza się wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć,aby ułatwić Ci decyzję o podjęciu budowy.

Czy każda hala stalowa jest taka sama? 

Funkcja hali zazwyczaj jest już określona. W końcu to Inwestor wie najlepiej, do czego ma służyć budowana hala. W zależności od funkcji hala stalowa musi spełniać różne wymagania prawne. Jeśli więc początkowo zaplanujesz wybudowanie hali magazynowej, a na dalszym etapie realizacji zmienisz zdanie i będziesz chciał przeznaczyć budynek do produkcji, musisz liczyć się z wieloma przeróbkami. Wymagania dla hal magazynowych i takich, w których znajdują się stałe miejsca pracy, postaram się omówić w dalszych artykułach. Pewne założenia są jednak wspólne i w tym artykule, na nich się skupię.

Wielkość hali stalowej — na co zwrócić uwagę? 

W trakcie rozmów z Inwestorami na temat wielkości hal bardzo często pojawia się stanowisko: „Hala musi być jak największa”. Należy jednak zastanowić się dokładnie, czego oczekujesz. Jeśli planujesz budowę hali produkcyjnej, skorzystaj z pomocy projektantów, którzy wrysują linie technologiczne, trasy transportu, składowania, załadunku itp. Pamiętaj, że projekt kosztuje dużo mniej, niż wykonawstwo. Niestety nagminnym błędem jest budowa hali, a dopiero następnie jej organizowanie. Takie podejście często kończy się znacznymi stratami finansowymi — czy to przez niepotrzebne przewymiarowanie hali, czy też przeróbki w trakcie budowy. Warto wybrać projektantów, którzy mają doświadczenie w projektowaniu hal i części socjalno-biurowych. Ich porady i fachowość niejednokrotnie zaoszczędzą znaczącą część wydatków.

Warunki prawne a wymiary hali stalowej

O wielkości hali decyduje oczywiście Inwestor. Jednak warunki prawne przy budowie hali mogą znacznie ograniczyć jego zamiary. Ważnym czynnikiem określającym wymiary hali jest odległość hali od granicy działki. Standardowe wymagania 3 m dla ściany bez otworów i 4 m dla ściany z otworami często nie są jedynymi ograniczeniami. Hale magazynowe i produkcyjne często podlegają bardziej rygorystycznym przepisom przeciwpożarowym. Te z kolei mogą narzucić znacznie większą odległość od granicy (nawet 7,5-15m w zależności od obciążenia ogniowego) lub konieczność zabudowy ściany oddzielenia pożarowego.

Istotnym ograniczeniem mogą być także zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Określa on nie tylko możliwy stopień zabudowy (w procentach powierzchni działki), ale również wymagany stopień terenów zielonych. Często właśnie ten drugi warunek wprowadza liczne ograniczenia do inwestycji w budowę hali.

Co wpływa na długość i szerokość hali stalowej?

Długość hali jest praktycznie nieograniczona. Hale stalowe buduje się modularnie. Oznacza to, że rozstaw głównych ram jest stały. Najczęściej jest to 6m. Ten rozstaw jest najbardziej ekonomiczny ze względu na ciężar konstrukcji, a także na właściwości wytrzymałościowe lekkiej obudowy. Nie jest to jednak warunek bezwzględny, często wymogi technologiczne narzucają inne rozstawy lub miejscowe ich zaburzenie.

Modułowość hal stalowych nie oznacza, że ich długość musi być wynikiem mnożenia modułu. Zazwyczaj skrajne przęsła dostosowuje się do wymaganej długości hali.

Szerokość hali w znacznym stopniu wpływa na rodzaj konstrukcji i jej cenę. Przy małych rozpiętościach najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest konstrukcja ramowa. Natomiast powyżej 16m bardziej opłacalne są hale w konstrukcji kratowej. Najtańszą konstrukcją hali — w przeliczeniu na 1m2, jest hala kratowa o rozpiętości około 20m. Powyżej rozpiętości 30 m warto rozważyć dodatkowy słup, by zmniejszyć koszty konstrukcji.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na szerokość hali, są wymagania technologiczne. Jeśli jednak nie mamy takich obwarowań i jednocześnie mamy warunki do budowy hali dowolnych wymiarów, warto pamiętać, że najtańszym rozwiązaniem jest budynek o kształcie zbliżonym do kwadratu.

Jak wybrać wysokość hali stalowej?

Wysokość hali podyktowana jest względami funkcjonalnymi. Proponowane przez nas hale typowe, posiadają standardową wysokość 4,5 m pod pasem kratownicy. Wynika to z możliwości wjazdu samochodu ciężarowego do hali i bezpiecznego rozładunku przy użyciu wózka widłowego. Jest to także odpowiednia wysokość do standardowego składowania. Magazyny z regałami warto zaprojektować nieco wyższe.

Częstym rozwiązaniem jest hala kratowa, pod której pasem pozostaje wysokość 6m. Daje to możliwość stosunkowo wysokiego i zarazem względnie bezpiecznego składowania materiałów. Hale produkcyjne, do których nie wjeżdża się samochodem, często projektuje się o wysokości zaniżonej do ok. 3-3,5 m pod pasem kratownicy. Dzięki temu uzyskujemy znaczne ograniczenie ogrzewanej kubatury.

Warto pamiętać, że po konsultacjach projektowych znaczna część zamierzeń inwestorskich zostaje skorygowana. My — projektanci jesteśmy po to, by Ci pomóc i dobrać optymalne rozwiązania. Budowa hali stalowej to bardzo duży wydatek. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i staramy się pomagać, by radość z jej powstania dzieliła zarówno Ciebie jako Inwestora, jak i nas — projektantów i wykonawców.

Opracowanie przygotował mgr inż. Michał Żaliński, Prezes Zarządu.

Ostatnie wpisy