Wpływ wojny na gospodarkę krajową – jak budować hale stalowe podczas wojny w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie to przede wszystkim wielki kryzys humanitarny, jak i gospodarczy Ukrainy, ale nie odbiło to się bez echa na naszej gospodarce. Gospodarka Polski żyje w ciągłej symbiozie z gospodarką zachodu oraz wschodu, a przede wszystkim z gospodarką Ukrainy oraz Rosji

Inwazja Rosji na Ukrainę, nazywana inaczej wojną Putina wywołała ogromne zamieszanie na rynku budowlanym w całej Europie. Przerwanie się łańcucha dostaw materiałów strategicznych wywołało zaburzenie cyklu produkcyjnego wielu zakładów w Polsce, jak i Europie. W artykule tym skupię się na aspekcie budowy hali stalowej w obecnej sytuacji.

Dlaczego wojna wywołała wzrost cen materiałów budowlanych?

Nie jest tajemnicą, że dużą część stali, surowców do hut, jak i gotowych produktów budowlanych Polska importowała zza wschodniej granicy. Wysoka cena robocizny oraz wyższe koszty utrzymania zakładu produkcyjnego spowodowało, że produkcja w Polsce nie była opłacalna, taniej jest bowiem importować materiały i surowce z Ukrainy oraz Rosji. Dopiero po tych wydarzeniach, jako konsumenci doceniliśmy, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne.

Wiata magazynowa

W marcu 2022 roku na rynku budowlanym postała ogromna dziura wywołana brakiem dostaw materiałów budowlanych. Sytuacji nie poprawia nerwowa atmosfera inwestorów, którzy masowo zgłosili się do wykonawców z chęcią budowy planowanych inwestycji. Jako przedsiębiorcy obecnie walczymy o każdy kilogram stali dostępny na składach, jednak zapasy kończą się z godziny na godzinę.

Jest to sytuacja odbiegająca od normy i z czasem będzie podlegała częściowej stabilizacji. Nie przewiduje się jednak znaczącej obniżki cen materiałów budowlanych w najbliższym czasie. Wysokie ceny stali oraz innych produktów będą się utrzymywały, niemniej jednak znacznie zwiększy się ich dostępność na rynku po przeorganizowaniu dostaw materiałów strategicznych.

Jako firma z 20-letnim stażem na rynku budowlanym bardzo dobrze znamy prawidła, jakim kieruje się rynek budowlany. Na naszej stronie internetowej znajdziesz już artykuł, w którym opisujemy aktualne ceny oraz rokowania cen materiałów budowlanych w 2022 roku, do którego lektury zapraszamy.

montaż hali stalowej

Koszt materiałów budowlanych po wybuchu wojny w Ukrainie

Niezwykle ciężko określić aktualne koszty materiałów budowlanych po wybuchu wojny. Ceny zmieniają się z dnia na dzień, z godziny na godzinę.

Aktualnie ceny stali konstrukcyjnej na składach budowlanych oscylują w granicach 9,50 zł netto za kilogram konstrukcji, stali zbrojeniowej zaś w okolicach 6,00 zł za kilogram konstrukcji. Wszystko zależy jednak od aktualnych stanów magazynowych, które zmieniają się dynamicznie. Podobnie sytuacja ma się z wełną mineralną, blachą oraz pustakami. W przypadku tych produktów popyt znacząco przewyższa podaż, stąd dystrybutorzy materiałów budowlanych mogą sobie pozwolić na zawyżanie cen materiałów budowlanych.

Jak prowadzić budowę hali w 2022 roku?

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Bogatsi o doświadczenia sprzed 2020 roku wywołane pandemią COVID-19 możemy poradzić Ci zakup materiałów strategicznych natychmiast po podpisaniu umowy z wykonawcą. Wielu inwestorów czekając na stabilizację się sytuacji na rynku wywołanej COVID-19 wstrzymało się z inwestycjami licząc na obniżenie się cen materiałów budowlanych. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała skokowy wzrost cen materiałów budowlanych oraz skokowy wzrost inflacji.

Wielu inwestorów zrezygnowało z decyzji budowy hal oraz innych obiektów przemysłowych z uwagi na znaczny wzrost kosztów budowy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Należy jednak pamiętać, że szalejąca inflacja realnie zmniejsza moc nabywczą Twoich oszczędności do 20% w skali roku.  

szkielet hali stalowej

Jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu na budowę hali, w tym przypadku sytuacja ma się odmiennie. Niepewna sytuacja na rynku, stale podwyższane stopy procentowe oraz kolosalne podwyżki cen materiałów budowlanych powodują, że lepiej wstrzymać się z planami budowy hali na jakiś czas.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy