Zabezpieczenie antykorozyjne – Ocynkowanie czy malowanie, czyli jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?

Dobór optymalnego systemu zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej jest kluczowy dla uzyskania oczekiwanej trwałości oraz odporności konstrukcji stalowej przed korozją. Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej można podzielić na powłoki organiczne (m.in. farby, lakiery) oraz metaliczne; anodowe oraz katodowe (m.in. ocynkowanie ogniowe). W artykule tym skupię się na aspektach związanych z wyborem najlepszego dla Ciebie zabezpieczenia antykorozyjnego, opiszę plusy i minusy każdego z dostępnych rozwiązań, co pozwoli Ci wybrać optymalną dla siebie technologię zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej. O plusach, jak i minusach stosowania konstrukcji stalowej w budownictwie możesz przeczytać w przygotowanym przez nas opracowaniu, które dokładnie opisuje to zagadnienie.

Czym zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?

Istnieje kilka sposobów oraz technologii zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed korozją. Do najczęściej stosowanych w budownictwie zaliczyć można zabezpieczenie antykorozyjne poprzez:

 • malowanie na mokro (farby ciekłe)
 • ocynkowanie ogniowe
 • malowanie proszkowe
 • ocynkowanie oraz malowanie: system Duplex
wiaty

Na pytanie; który z systemów zabezpieczenia antykorozyjnego jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gdyby tak było, wyparłoby ono pozostałe. Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia hali stalowej, klasy korozyjności konstrukcji, oczekiwanej estetyki wykonania oraz konieczności zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji stalowej.

Innym ważnym, a często determinującym czynnikiem, który przeważa o wyborze zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej, jest cena zabezpieczenia antykorozyjnego. W tym przypadku najtańszy, jak i najbardziej popularnym sposobem zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej jest malowanie na mokro.

W poniższej tabeli opiszę Ci zalety i wady najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych do zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej przy standardowej, czystej atmosferze wewnątrz hali stalowej.

 Cecha:Malowanie na mokroOcynkowanieMalowanie proszkoweSystem duplex
TrwałośćDługa lub bardzo długa trwałość, uzależniona od grubości powłokiBardzo długa trwałośćBardzo długa trwałośćBardzo długa trwałość
Cena*Najtańszy system zabezpieczenia antykorozyjnegoSystem droższy od około 30% od malowania na mokroSystem droższy od około 150% od malowania na mokroSystem droższy od około 200% od malowania na mokro
Estetyka wykonaniaDuża estetyka wykonania, pełna dowolność kolorystycznaZjawisko śniedzienia oraz tzw. białej korozji. Brak możliwości personalizacji kolorystycznejBardzo duża estetyka wykonania, pełna dowolność kolorystyczna oraz strukturalnaDuża estetyka wykonania, pełna dowolność kolorystyczna
Podatność na uszkodzenia oraz ścieranieDuża podatność na zarysowaniaMniejsza podatność na uszkodzenia niż w przypadku malowaniaPorównywalnie do cynkowaniaDuża podatność na zarysowania
Łatwość napraw powłokiŁatwość odtworzenia powłoki antykorozyjnejTrudność odtworzenia powłoki antykorozyjnejTrudność odtworzenia powłoki antykorozyjnejŁatwość odtworzenia powłoki antykorozyjnej
Możliwość stosowania w agresywnym środowisku chemicznym Konieczność personalizacji rozwiązańPreferowany system DuplexKonieczność personalizacji rozwiązańKonieczność personalizacji rozwiązań
Przygotowanie konstrukcji stalowejPiaskowanie do stopnia czystości SA2,5Wykonanie otworów technologicznych umożliwiający swobodny przepływ cynkuPiaskowanie do stopnia czystości SA2,5Wykonanie otworów technologicznych umożliwiający swobodny przepływ cynku
*Cena przy standardowej, średniej kategorii korozyjności, nie większej niż do klasy C3.

Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez ocynkowanie

Wielu inwestorów ceniących trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego decyduje się na ocynkowanie konstrukcji stalowej. Jeżeli jako inwestor planujesz ocynkowanie konstrukcji stalowej, musisz być świadomy, że wymaga ona specjalnego przygotowania poprzez wykonanie otworów technologicznych umożliwiających swobodny przepływ cynku. Proces cynkowania jest złożony, polega on na kąpieli elementów stalowych w specjalnie przygotowanych do tego wannach mających na celu;

 • odłuszczanie,
 • trawienie,
 • płukanie,
 • topnikowanie,
 • cynkowanie,
 • pasywacja oraz chłodzenie konstrukcji.

Jeżeli zamierzasz zastosować konstrukcję ocynkowaną w pomieszczeniach z czystą atmosferą oraz niską zawartością wilgoci, konstrukcja taka będzie Ci służyć przez kolejne dziesięciolecia. Trwałość powłoki cynkowanej zależy w głównej mierze od atmosfery ośrodka, w której przebywać będzie konstrukcja stalowa oraz grubości profili stalowych, z jakich została wykonana hala. Ocynkowanie konstrukcji stalowej jeszcze do niedawna było traktowane jako usługa Premium. Dzisiaj różnica pomiędzy ocynkowaniem, a malowaniem zaciera się z uwagi na ciągły rozwój receptur oraz jakości farb.

Tabela minimalnej powłoki grubości powłoki cynku w zależności od grubości profili stalowych zgodnie z normą:

Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez malowanie

Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez malowanie jest najbardziej spopularyzowanym rodzajem zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej. Do głównych zalet malowania konstrukcji stalowej zaliczyć można niską cenę, łatwość napraw powłoki oraz możliwość personalizacji kolorystycznej.

Trwałość powłoki zależy w głównej mierze od sposobu przygotowania powierzchni przed samym malowaniem, grubości oraz rodzaju zastosowanego systemu. Standardowo przed malowaniem przystępuje się do obróbki strumieniowo-ściernej poprzez piaskowanie do stopnia czystości SA2,5. Jest to bardzo dokładna obróbka, zapewniająca usunięcie wszystkich zanieczyszczeń w postaci rdzy, oleju, pozostałości starej farby oraz innych powłok niemetalicznych.

Hala stalowa od środka

Rozróżnić można wiele systemów zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez malowanie, między innymi farby:

 • Alkidowe,
 • Chlorokauczukowe,
 • Akrylowe,
 • PCV,
 • Epoksydowe,
 • Etylokrzemieniowe,
 • Poliuretanowe,

Dobór optymalnego systemu zależy od klasy korozyjności konstrukcji stalowej oraz oczekiwanej trwałości, dlatego każdorazowo powinieneś dokładnie opisać profil swojej działalności i poinformować wykonawcę szczegółowo o Twoich oczekiwaniach dotyczących zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej. Wszystko jednak bezpośrednio wynika z normy, w tym przypadku jako wykonawcy posiłkujemy się normą PN-EN ISO 12944-5.

Trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej

Niezależnie od technologii, zabezpieczenie antykorozyjne ma swoją określoną trwałość. Im wyższa klasa korozyjności konstrukcji stalowej, a zatem im bardziej agresywne środowisko tym większe ubytki powłoki antykorozyjnej ono powoduje. W przypadku cynku ubytki po pierwszym roku ekspozycji na agresywne środowisko mogą wynieść nawet 8,4 mikrometrów, co jest w pełni zgodne z normą ISO9223.

Nie jest to mało, biorąc pod uwagę, że grubość powłoki cynkowej standardowej hali stalowej wynosi od około 60 do 80 mikrometrów w zależności od zastosowanych profili stalowych (im grubszy profil tym większa grubość powłoki cynkowej). Jeżeli zaś planujesz budowę ogrzewanej hali produkcyjnej z czystą atmosferą, trwałość powłoki znacznie wzrasta z uwagi na niewielkie ubytki grubości powłoki cynku rzędu; > 0,1 do 0,7 mikrometrów w skali każdego roku.

W zależności od klasy korozyjności konstrukcji stalowej trwałość powłoki cynkowej może wynieść od około dziesięciu do nawet 100 lat i więcej. Nie jest jednak tak, że konstrukcja po tym czasie nadaje się do demontażu i utylizacji, konstrukcję taką można ponownie przemalować, odnawiając przy tym jej właściwości antykorozyjne.

Bardzo podobnie sprawa ma się z konstrukcją zabezpieczoną antykorozyjnie poprzez malowanie. W zależności od zastosowanego systemu oraz grubości powłoki, trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez malowanie może wynieść nawet 50 lat i dłużej.

trwała konstrukcja

Jak widzisz, wiele zależy od specyfiki działalności jaką prowadzisz. Jeżeli prowadzisz działalność w przemyśle chemicznym lub morskim, musisz dokładnie określić warunki pracy konstrukcji stalowej oraz Twoje oczekiwaną dotyczące trwałości. W takim przypadku zabezpieczenie antykorozyjne może kosztować Cię nawet kilka razy więcej niż zabezpieczenie analogicznej konstrukcji stalowej w standardowej klasie korozyjności konstrukcji. Koszty te są jednak niewielkim procentem całej, kompletnej konstrukcji stalowej, dlatego nie warto oszczędzać na zabezpieczeniu antykorozyjnym konstrukcji stalowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie konkretnie są koszty wykonania konstrukcji stalowej zapoznaj się z naszym artykułem: Ile kosztuje wykonanie konstrukcji stalowej za kg.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy