Budowa hali stalowej w czasie kryzysu energetycznego – Jak zabezpieczyć swój interes przed wysokimi cenami prądu?

Budowa hali stalowej jest dużym przedsięwzięciem zarówno logistycznym, jak i ważnym wydarzeniem w życia każdego Inwestora. Budowa hali rzutuje na dalszych losach Twojej firmy. Średnia trwałość hali stalowej w Polsce wynosi około 50 lat, warto zatem przewidzieć ewentualne przeciwności losu, jakie dostrzec można na horyzoncie.

Surowa polityka klimatyczna oraz „eko-trendy” w budownictwie pokazują jasno, że Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na wysoką izolacyjność budynków oraz niezależność energetyczną.

Jeżeli uda Ci się dostosować do zmieniającej się polityki energetycznej,  będziesz mógł cieszyć się nie tylko tanią w budowie, ale również i eksploatacji halą stalową. Pamiętaj, że budując halę stalową, powinieneś skupić się nie tylko na koszcie budowy hali, ale również koszcie jej utrzymania, to w końcu koszt amortyzacji hali stalowej wpływa na rentowność Twojego zakładu.  

Od czego zależy koszt ogrzewania hali?

Koszt ogrzewania hali zależy przede wszystkim od wymiarów samej hali (kubatury niezbędnej do jej ogrzania), jak i źródła ciepła oraz aparatury grzewczej.

Przed rozpoczęciem budowy hali powinieneś dobrze przemyśleć funkcję hali oraz dostosować jej wymiary do profilu działalności Twojej firmy. Wielu inwestorów z góry zakłada budowę wysokiej hali stalowej, która w przyszłości może znaleźć swoje zastosowanie pod wynajem. Rozwiązanie to daje dużą elastyczność oraz możliwość dostosowania zmieniającej się technologii zakładu, ale wiąże się również ze zwiększonymi kosztami budowy oraz eksploatacji hali.

Oświetlenie hali produkcyjnej

Chcesz dowiedzieć się, jak ustalić wielkość hali stalowej? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym.

Pamiętaj, że podczas ogrzewania hali będziesz musiał ogrzać każdy metr sześcienny powietrza, a zatem każdy dodatkowy centymetr Twojej hali będzie miał odzwierciedlenie w koszcie ogrzewania.

Bardzo modną alternatywą stało się przygotowywanie hali stalowej pod dalszą rozbudowę, dzięki czemu możesz tanim kosztem.

Wysoka izolacyjność hali – pierwszy krok do sukcesu.

Jeżeli planujesz budowę ogrzewanej hali stalowej, powinieneś przemyśleć sposób jej ocieplenia oraz ogrzewania.

Rok 2021 przyniósł zaostrzenie norm izolacyjności cieplnej. Jeżeli planujesz budowę hali ogrzewanej przeznaczonej pod stałą obsługę pracowników, musisz spełnić bardzo surowe wymagania izolacyjności cieplnej, takie jak:

 • Izolacyjność dachu: U=0,15 W/m2*K,
 • Izolacyjność ścian: U=0,20 W/m2*K,
 • Izolacyjność okien oraz drzwi: U=0,9 W/m2*K,
 • Izolacyjność świetlików dachowych: U=1,1 W/m2*K.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, co tak naprawdę oznaczają powyższe parametry. Parametr U określa maksymalną dopuszczalną ilość energii przenikającą przez jeden metr kwadratowy przegrody, a zatem im niższy współczynnik U, tym lepsze parametry izolacyjne powinna spełniać przegroda.

Bezapelacyjnie najlepszym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie jest pianka poliuretanowa. Charakteryzuje się ona ekstremalnie dobrymi parametrami izolacyjności termicznej na poziomie λ (lambda) równej 0,022 [W/m2*K], co stanowi niemal 2 razy lepszy wyniki izolacyjności termicznej niż najbardziej popularny styropian o współczynniku λ=0,038 [W/m2*K].

Hala ocieplana płytą warstwową

Do najważniejszych zalet pianki poliuretanowej zaliczyć trzeba:

 • Bardzo dobre właściwości izolacyjności termicznej,
 • Niewielki ciężar wynoszący zaledwie 30 kg na metr sześcienny (niemal 9 razy mniej niż wełna mineralna spełniająca podobne parametry),
 • Duża sztywność oraz odporność na wysokie obciążenia,
 • Nawet 30-letnia gwarancja niezmienności parametrów izolacyjności termicznej,
 • Stosunkowo dobre właściwości przeciwpożarowe (nawet do EI60),
 • Materiał NRO – nierozprzestrzeniający ogień,
 • Pianka poliuretanowa jest materiałem nieutleniający się, niekruszący oraz niepylącym.

Czy warto zatem zdecydować się na wybór pianki poliuretanowej jako głównego materiału termoizolacyjnego? Niewątpliwie tak.

Największą wadą pianki poliuretanowej jest fakt, że nie jest ona niepalna. W przypadku konieczności wysokiego zabezpieczenia przeciwpożarowego będziesz musiał zastosować niepalną wełnę mineralną, która znacząco podwyższa koszt budowy hali.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wymagań hal przeznaczonych pod stały pobyt pracowników? Zapoznaj się z naszym artykułem: Hale produkcyjne – jakie wymogi musi spełnić hala produkcyjna?

Oświetlenie LED – energooszczędne rozwiązania na miarę czasu.

Jeszcze do niedawna oświetlenie hal przemysłowych należało do jednego z największych „złodziei” energii elektrycznej. Pozornie tanie w zakupie oświetlenie wolframowe generowało ogromne koszty eksploatacyjne. Idealną alternatywą stało się oświetlenie typu LED, które szybko zrewolucjonizowało rynek przemysłowy.

Suwnica Imielin

Rozpowszechnienie oświetlenia LED’owego stanowiło bowiem ogromny krok w kierunku energooszczędnego budownictwa, generując oszczędności energii elektrycznej o co najmniej 65%.

Będąc w temacie oświetlenia, kolejnym zabiegiem, jakie warto zaimplementować w Twojej firmie jest inwestycja w oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu.  

Hala stalowa przystosowana do montażu paneli fotowoltaicznych.

Planując budowę hali stalowej, powinieneś rozważyć dostosowanie jej konstrukcji do montażu paneli fotowoltaicznych. Jest to ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej hali dostosowanej do zmieniającej się polityki energetycznej. Elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne mają coraz większy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej, nie mniej jednak tempo transformacji energetycznej Polski nadal mocno odstaje od średniej unijnej. W najbliższym czasie spodziewane są jeszcze większe naciski na przedsiębiorców, którzy zmuszeni będą inwestować w odnawialne źródła energii elektrycznej.

Polityka energetyczna Polski nie napawa do optymizmu. Już dzisiaj jako indywidualni odbiorcy energii elektrycznej spotykamy się z karami za zbyt wygórowane względem rządzących zużycie prądu. Coś, co jeszcze rok temu wydawało się abstrakcją, dziś stało się rzeczywistością. Łatwo wyobrazić sobie scenariusz dodatkowych ulg dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zainwestować w odnawialne źródła energii. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność.

oryginalna elewacja hali

Jako inwestor możesz zatem rozważyć wzmocnienie konstrukcji dachu, umożliwiając montaż paneli fotowoltaicznych bezpośrednio do jego pokrycia (za pomocą dedykowanej do tego celu podkonstrukcji oraz łączników).

Ile to tak naprawdę kosztuje? Dostosowanie konstrukcji stalowej dachu do obciążeń od paneli fotowoltaicznych kosztować Cię będzie od około 30 do 45 złotych za każdy metr kwadratowy hali. W przypadku hali o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych, dostosowanie konstrukcji dachu kosztować Cię będzie szacunkowo około 30 000 zł netto.

Jak zatem widzisz, możesz zdecydować się na dostosowanie konstrukcji stalowej dachu do montażu paneli fotowoltaicznych w przyszłości. Dzięki optymalizacji rozwiązań konstrukcyjnych relatywnie niskim kosztem możesz zwiększyć elastyczność swojej hali stalowej.

Ogrzewanie hali – racjonalizacja przyjętych rozwiązań

W zależności od przeznaczenia oraz sposoby użytkowania hali, warto rozważyć inne rozwiązania techniczne oraz materiałowe.

Wbrew pozorom to właśnie wysoka nadwyżka ciepła jest problemem wielu hal produkcyjnych. W zależności od rodzaju produkcji oraz stosowanych maszyn i urządzeń wiele z nich generuje bardzo duże ilości ciepła, przykładem takich maszyn mogą być: tokarki, frezarki, spawarki, zgrzewarki i tym podobne. Istnieje możliwość wykorzystania wyżej wspomnianej nadwyżki ciepła, chociażby do ogrzania budynku socjalno-biurowego.

Faktem jest, że wentylacja mechaniczna wyposażona w system rekuperacji powietrza jest najdroższym rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się tylko w specyficznych warunkach, które opisałem powyżej.

Najczęściej jednak w przypadku hal produkcyjnych optymalnym sposobem na ogrzanie hali będą promienniki lub aparaty grzewczo wentylacyjne.

Promienniki są idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy borykają się z dość dużą nadwyżką energetyczną, oraz kiedy produkcja ma charakter ciężkiej pracy fizycznej. Idealnym przykładem tego typu przedsiębiorstw są wytwórnie konstrukcji stalowych.

Magazynowanie Kraków

O promiennikach ciepła opowiem Ci w sposób praktyczny oraz życiowy z uwagi na fakt, iż sami stosujemy je na własnej hali produkcyjnej. W naszym przypadku z promienników korzystamy zaledwie kilka razy rocznie w czasie największych mrozów. Istotną zaletą promienników jest to, że pozwalają one na bardzo szybkie uzyskanie oczekiwanego efektu cieplnego, charakteryzują się maksymalną sprawnością natychmiast po ich uruchomieniu oraz umożliwia ich swobodne wyłączenie. Jest to zatem dobre rozwiązanie w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność tylko podczas jednej zmiany dziennie.

Innym często stosowanym rozwiązaniem ogrzewania hali są różnego rodzaju nagrzewnice. Do najczęściej stosowanych zaliczyć należy wodne, gazowe olejowe oraz elektryczne. Najczęściej stosuje się je w przypadku hal produkcyjnych, na których odbywa się lekka praca fizyczna.

Jak widzisz, jest wiele zmiennych, które wpływają na dobór optymalnej aparatury grzewczej. Każdorazowo powinieneś zatem przedyskutować sprawę z doświadczonym projektantem instalacji sanitarnej. To on pomoże Ci w wyborze optymalnego dla Ciebie sposobu ogrzewania hali oraz zasugeruje, z jakiego źródła ciepła najlepiej skorzystać.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, zapytania ofertowe oraz realizacja inwestycji.

Ostatnie wpisy