Ceny materiałów budowlanych 2021 — co wpływa na wzrost cen materiałów budowlanych?

Rok 2021 przyniósł istotne zmiany na rynku budowlanym, które wywołał ciągły wzrost cen materiałów budowlanych sięgający nawet 300% – 400% ceny bazowej z roku 2020. Zarówno producenci, wykonawcy, jak i Inwestorzy stale zmagają się z podwyżkami cen materiałów, które drożały z dynamiką nawet 10% ceny z tygodnia na tydzień. Zdrożała nie tylko stal oraz styropian czy pianka poliuretanowa, ale również drewno, płyty OSB, jak i wiele innych materiałów budowlanych. Jeżeli chcesz poznać cenę budowy hali stalowej, zapoznaj się koniecznie z naszym unikalnym Kalkulatorem budowy hali, a otrzymasz szczegółową ofertę z podziałem na poszczególne etapy budowy.

Zestawienie prezentujące wzrost strategicznych materiałów budowlanych niezbędnych do budowy hali stalowej na przestrzeni ostatniego roku:

Stal250% – 350%
Drewno200% – 250%
Termoizolacja50%
Płyty warstwowe100%
Konstrukcja stalowa szkieletowa
Wiata w Dąbrowie Górniczej

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Początek 2021 r. cechował się chwilowym spadkiem popytu, jednak wiosna przyniosła spodziewany wzrost zainteresowania budowami hal stalowych, które narasta do dziś. Wielu Inwestorów wyczekiwało momentu spadku cen materiałów budowlanych, co spowodowało znaczne przyśpieszenie realizacji inwestycji końcem roku 2021 r. Aktualnie Inwestorzy zgłaszają się do producentów konstrukcji stalowych, naciskając na szybką realizację inwestycji jeszcze przed zimą, co zapełnia lukę producentów konstrukcji stalowych spowodowaną chwilowym brakiem zainteresowania z początku roku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się; Jak wybrać producenta hal stalowych? 5 cech, które wyróżniają dobrego wykonawcę, zapoznaj się z podlinkowanym artykułem blogowym, jaki dla Ciebie przygotowałem.

Do wzrostu cen materiałów budowlanych w 2021 r. przyczynił się głównie wzrost ceny samego surowca, ale również wzrost cen paliw, wynagrodzeń oraz wzrost cen transportu z Chin. Pandemia oraz polityka gospodarcza świata również odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Z uwagi na otrzymane subwencje wiele firm zdecydowało zredukować produkcję, co znacznie spowolniło gospodarkę, a ewentualne zwiększenie obrotów byłoby w tym przypadku obarczone wysokim ryzykiem zwrotu części subwencji. Krótki, aczkolwiek dotkliwy spadek popytu spowodowany strachem inwestycyjnym spowodował zmniejszenie podaży. Ogromne ,,BOOM” gospodarcze było jednak do przewidzenia, historia pokazuje, że zawsze po latach recesji następuje znaczny wzrost gospodarczy, nikt jednak nie spodziewał się, że zabraknie najbardziej podstawowego surowca takiego jak stal, drewno czy termoizolacja. Inną sprawą są masowe niskooprocentowane pożyczki gotówkowe oferowane przez banki oraz dotacje do budów mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków spowodowanych COVID-19.

Hala magazynowa profili stalowych
Hala magazynowa z suwnicą w Wojkowicach

Wpływ wzrostu ceny stali na rynek budowlany.

Konstrukcja stalowa od początku 2021 roku wzrosła od 200% do ponad 350% w zależności od typu profili. Aktualnie ceny surowca oscylują w granicy od 6,20 złotych za kilogram do nawet 8,50 złotych za kilogram w standardowym gatunku stali S235. Z nostalgią przeglądam stare faktury z 2019 roku, gdzie cena stali wynosiła od 2,30 zł za kilogram do 2,90 zł za kilogram. Koniecznie zapoznaj się z artykułem blogowym: Cena konstrukcji stalowej za kg. Ile kosztuje 1 kg konstrukcji stalowej? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na co składa się cena gotowej konstrukcji stalowej.

Naturalnie wzrost cen stali przyczynił się wzrostu ceny budowy zarówno obiektów przemysłowych, jak i domów. Konstrukcja stalowa jest wszechobecna i niezbędna do realizacji zarówno fundamentów, słupów żelbetowych, szkieletowych konstrukcji stalowych hal, jak i choćby podzespołów maszyn i urządzeń. Sytuacja ta powoduje podwyżkę ceny gotowych produktów takich jak;

  • hal stalowych,
  • części maszyn i urządzeń,
  • samochodów,
  • sprzętów RTV oraz AGD,
  • ogrodzeń,
  • stolarki aluminiowej,
  • artykułów meblowych,
  • kontenerów transportowych,
  • innych drobnych elementów, które w składzie posiadają stalowe elementy.

Rekordowe ceny drewna

Innym bardzo cennym materiałem w 2021 roku jest drewno. Niekontrolowany eksport drewna oraz ogromny popyt na ten surowiec spowodował znaczny wzrost ceny drewna sięgający nawet 250%. Tutaj podobnie jak w przypadku cen stali podwyżki wpływają na większość towarów i usług oferowanych przez producentów. Bardzo podobnie zachowuje się cena płyt OSB, przez co budując budynek biurowy lub dom przyjdzie Ci zapłacić o kilkadziesiąt procent więcej za gotowy budynek, niż jeszcze rok temu. 

Ceny termoizolacji wzrosły – styropian, wełna mineralna oraz styropian na wagę złota.

Jeżeli jesteś na etapie rozbudowy zakładu, liczyć musisz się również z podwyżką ceny termoizolacji. Tutaj podobnie jak w przypadku drewna oraz stali popyt znacznie przerasta podaż. Znacznie ograniczona produkcja w 2020 r. spowodowała zaburzenie rynku w roku 2021, dodatkowo rekordowa inflacja powoduje, że inwestowanie w nieruchomości staje się jedną z najbardziej racjonalnych decyzji, jaką możesz podjąć. Ceny styropianu, pianki poliuretanowej oraz wełny mineralnej wzrosły o około 50% w przeciągu ostatniego roku.

Jak podwyżki wpłynęły na cenę budowy hali stalowej?

Podwyżka kluczowych materiałów, jakie stosuje się przy budowie hali stalowej, spowodowała skokowy wzrost ceny budowy hali. Jeszcze w 2019 roku koszt budowy hali z płyty warstwowej wynosił jedynie 950 zł za metr kwadratowy, aktualnie budowa będzie kosztowała Cię około 1400 zł za metr kwadratowy powierzchni zabudowy hali takiej samej hali magazynowej, a więc podwyżka wynosi około 50% ceny startowej.

Szalejące ceny płyt warstwowych

Jednym z najistotniejszych etapów budowy hali jest obudowa hali płytą warstwową. Z uwagi na wysoką cenę blachy która na dzień dzisiejszy wynosi około 40 zł za metr kwadratowy oraz wysoką cenę termoizolacji płyty warstwowe musiały zdrożeń. Nikt nie spodziewał się jednak, że podwyżki wyniosą blisko 100% ceny, jeszcze kilka lat temu koszt zabudowy hali płytą warstwową o gr. 10 cm kosztował Cię 160-180 zł za metr kwadratowy z rynnami i obróbkami blacharskimi, dzisiaj musisz liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami sięgającymi do 270 zł za metr kwadratowy. Zapoznaj się koniecznie z artykułem na naszej stronie zgłębiającym temat ceny płyty warstwowej za metr kwadratowy: Ile kosztuje budowa hali z płyty warstwowej? Poznaj cenę płyty warstwowej za m2.

Zdjęcia hali produkcyjnej Amstal

Rokowania oraz prognozy cen materiałów budowlanych

Okres od marca do czerwca 2021 roku cechował się ogromną dynamiką wzrostu cen materiałów budowlanych. Aktualnie sytuacja powoli się stabilizuje, jednak nie ma co liczyć na znaczne obniżki cen materiałów budowlanych w najbliższym czasie. Spowodowane jest to ograniczoną produkcją stali przez huty oraz ciągle szalejącym popytem. Aktualnie stal jest coraz bardziej dostępna, ale kontrakty długoterminowe wskazują kolejne podwyżki sięgające od 3% – 5% do końca roku 2021. Biorąc pod uwagę to oraz szalejącą inflację ciężko znaleźć lepszy moment na inwestowanie. Co prawda dalej są problemy z dostępnością części surowców takich jak chociażby wełna mineralna, ale zima zawsze przynosi drobną stabilizację i spadek popytu materiałów termoizolacyjnych. Kolejnym czynnikiem powodującym utrzymanie się wysokich cen materiałów jest podwyższenie płacy minimalnej początkiem roku 2022.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy