Ile trwa budowa i montaż hali stalowej?

Budowa hali stalowej to bardzo skomplikowany i złożony proces, którego czas wykonania zależy od wielu czynników oraz uwarunkowań prawnych. W tym artykule postaram się zgłębić ten temat, co pozwoli Ci oszacować czas budowy hali.

Jak długo trwa budowa hali stalowej?

W bardzo dużym uproszczeniu można oszacować, że budowa hali stalowej pod klucz trwa od 5 do 9 miesięcy od wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty. Termin ten dotyczy hali o powierzchni ok. 1500 m2.

Poniżej znajdziesz przykładowy harmonogram prac, który szczegółowo określa czas niezbędny na wykonanie każdego z etapów budowy hali. Pod lupę wziąłem halę o parametrach:

  • szerokość: 24,00 m,
  • długość: 60,00 m,
  • wysokość w świetle: 4,50 m.

Jak wynika z powyższego harmonogramu budowa hali o powierzchni 1440 m2 trwa około 6 miesięcy przy korzystnych warunkach, umożliwiających płynne wykonywanie prac.

Co wpływa na czas budowy hali stalowej?

Na czas budowy hal stalowych wpływa wiele zmiennych, takich jak zakres prac, warunki pogodowe, czy też warunki gruntowe. Im więcej firm podwykonawczych, tym większy problem Generalnego Wykonawcy w koordynacji tychże prac. Jeden niespodziewany problem na budowie może spowodować zaburzenie całego harmonogramu działań i konieczność przeorganizowania budowy.

Projektowanie

Fundamentalną rzeczą, o jakiej musisz pamiętać jako inwestor, jest wykonanie projektów wykonawczych (warsztatowych). Bez nich wykonawca nie będzie w stanie wykonać fundamentów oraz konstrukcji stalowej, co opóźni wejście na budowę o kilka miesięcy. Pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą, dlatego nie zapominaj o projektach. Często najwięcej zaoszczędzisz na odpowiedniej optymalizacji konstrukcji stalowej oraz żelbetowej. Projektowanie hal stalowych ,,na szybko” często kończy się błędami, przewymiarowaniem profili oraz koniecznością poprawiania konstrukcji na budowie.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja inwestycji ma duży wpływ na czas realizacji prac. Fundamenty należy posadowić zgodnie ze strefą przemarzania gruntu, co wpływa na czas wykonania robót ziemnych. Inną ważną kwestią są obciążenia, na jakie należy zaprojektować planowaną inwestycję. Ciężar konstrukcji stalowej jest tym większy, im wyższa jest strefa obciążenia śniegiem, co z kolei ma bezpośredni wpływ na czas niezbędny na wykonanie konstrukcji stalowej na wytwórni.

Warunki gruntowe

Występowanie wód gruntowych, konieczność wykonania wzmocnienia pod fundamenty, czy zabezpieczenie konstrukcji przed wpływem szkód górniczych również ma kluczowe znaczenie w trakcie realizacji inwestycji. Odwodnienie dna wykopu, a także konieczność wzmocnienia fundamentów może opóźnić budowę w skrajnych przypadkach nawet o kilka miesięcy. W obowiązku wykonawcy jest dobór rozwiązania technicznie i ekonomicznie najlepszego dla realizacji inwestycji.

Teren pod budowę hali stalowej powinien zostać odpowiedniego przygotowany. Jeżeli szukasz wskazówek w tym zakresie, sprawdź nasz artykuł Jak przygotować plac budowy do montażu hali stalowej?.

Warunki pogodowe

Najczęstszym powodem opóźnienia na budowie są niesprzyjające warunki pogodowe. Długotrwałe opady, podtopienia czy mrozy sięgające do -20 °C powodują uniemożliwienie lub znaczne spowolnienie wykonywania prac. Oblodzenie dachu również ma bezpośredni wpływ na czas wykonywania działań. W trakcie realizacji prac w takich warunkach należy przede wszystkim zadbać o zdrowie i życie pracowników. Inną sprawą są ograniczenia techniczne, które uniemożliwiają wykonywanie części prac z uwagi na zbyt niską temperaturę. Przykładem może być tutaj betonowanie czy zgrzewanie membrany dachowej.

Terminy produkcyjne dostawców

Podczas organizacji budowy należy bezwzględnie wziąć pod uwagę terminy produkcyjne dostawców. Latem, kiedy natężenie prac jest największe, materiały należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. W szczycie sezonu na płyty warstwowe oraz stolarkę można czekać nawet 8-10 tygodni, natomiast zimą czas ten jest skrócony do około 3 tygodni.

Szczegółowy zakres wykonywania prac

W przypadku wyposażenia hali w lakiernię czy spawalnię, wymagane są specjalistyczne rozwiązania technologiczne, uwzględniające instalację wentylacji, instalację elektryczną czy też kanalizację technologiczną. Czas wykonywania tych prac znacznie wydłuża termin realizacji inwestycji z uwagi na niestandardowe rozwiązania oraz konieczność wspomagania się firmami specjalistycznymi.

Ile trwa załatwienie formalności związanych z budową hali stalowej?

Często pierwszym pytaniem, jakie zadaje inwestor, który nosi się z zamiarem budowy hali brzmi: ,,Po jakim czasie od podpisania umowy będę mógł korzystać z hali?”. Przed wejściem na budowę z robotami ziemnymi, należy wykonać projekt budowlany oraz otrzymać pozwolenie na budowę, ale ile tak naprawdę to trwa?

  • Mapa do celów projektowych (MDCP) – na mapę do celów projektowych standardowo przyjdzie Ci poczekać w okolicach od 1 do 2 miesięcy. MDCP wykonuje geodeta po wykonaniu pomiarów na terenie planowanej inwestycji.
  • Koncepcja – kolejnym krokiem niezbędnym do podjęcia prac projektowych jest wykonanie szczegółowej koncepcji budowy hali, która będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Musi ona uwzględniać wszystkie niezbędne informacje, m.in. wymiary planowanej inwestycji, geometrię, wstępne zagospodarowanie terenu oraz wizualizację obiektu. Architekt na uzgodnienie i wykonanie projektu koncepcyjnego potrzebuje od ok. 2 do 4 tygodni.
  • Geologia – niezbędnym dokumentem, który jest podstawą do wykonania projektu konstrukcyjnego jest opinia geologiczna. Czas uzyskania takiej opinii może trwać od ok. 2 tygodni do nawet 3 miesięcy w przypadku, w którym występują trudne warunki geologiczne, a także zachodzi konieczność wykonania pełnego projektu geologiczno-inżynierskiego.
  • Projekt budowlany – wykonanie projektu budowlanego uwzględniającego niezbędne uzgodnienia, rysunki, obliczenia oraz inne wymagane prawem dokumenty trwa od ok. 1 do 3 miesięcy. Praca ta jest podzielona na architekta, konstruktora oraz instalatora, a koordynowana przez architekta będącego ,,opiekunem” projektu budowlanego.
  • Pozwolenie na budowę – po wykonaniu kompletnego projektu budowlanego uzbrojonego we wszystkie pieczątki oraz podpisy, należy złożyć go do Urzędu, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Termin urzędowy w tym przypadku wynosi 65 dni od daty złożenia wniosku. Po uzyskaniu decyzji o pozwolenie na budowę należy odczekać kolejne 14 dni, po których decyzja staje się prawomocna. Dopiero po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwolenie na budowę inwestor może rozpocząć swoją przygodę z budową nowej inwestycji.
  • Projekt wykonawczy konstrukcji stalowej oraz żelbetowej – przed rozpoczęciem budowy należy jeszcze wykonać projekt wykonawczy, uwzględniający wszystkie detale konstrukcyjne. Projekt wykonawczy stanowi ostateczną wersję projektu, która zostaje przesłana na wytwórnię w celu wykonania konstrukcji stalowej. Czas niezbędny na wykonanie zoptymalizowanego projektu wykonawczego wynosi od 1 do 2 miesięcy. Firma Konspekt w celu oszczędzenia Twojego czasu wykonuje projekty wykonawcze w czasie uzyskiwania pozwolenia na budowę, co skraca czas wykonania projektu maksymalnie do czasu niezbędnego na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pamiętaj, że podane powyżej terminy, mogą ulec wydłużeniu w zależności od skomplikowania inwestycji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej z zakresu niezbędnej dokumentacji, przeczytaj nasz artykuł Dokumentacja hali stalowej – jak przygotować się do budowy hali?.

Jeżeli planowana inwestycja nie znajduje się na terenie, który obejmuje wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Czas niezbędny do uzyskania warunków zabudowy wynosi ok. 3 miesiące.

Poniżej znajdziesz zestawienie zbiorcze czasu niezbędnego do wykonania projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę w formie tabeli.

Etap pracoddojednostka czasu
Mapa do celów projektowych48tygodni
Koncepcja24tygodni
Geologia212tygodni
Projekt budowlany412tygodni
Uzyskanie pozwolenia na budowę12tygodni
Łącznie:2448tygodni
Łącznie:612miesięcy

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy