Jak spadek produkcji wpłynął na budownictwo? Czy recesja jest nieunikniona?

Rok 2023 przyniósł spowolnienie całej branży budowlanej. Sytuacja ta dotknęła zarówno producentów kluczowych materiałów budowlanych, producentów hal stalowych, jak i pomniejsze firmy budowlane. Największy spadek produkcji porównując rok do roku odnotowano w kluczowych dla przemysłu budowlanego branżach, do których należą:

Wyroby z drewna– 23%
Chemikalia oraz produkty chemiczne-19,8%
Produkcja metali-16,6%
Beton, szkło, pustaki, dachówki oraz pozostałe wyroby wykonane z surowców mineralnych niemetalicznych-15,7%
Produkcja mebli15,6%
Konstrukcje stalowe, produkcja wyrobów z metali-7,7%

Jak sytuacja ta wpłynęła na nastroje przedsiębiorców, inwestorów oraz ceny materiałów budowlanych? Odpowiedź na te i inne pytania odnajdziesz w niniejszym artykule.

Co spowodowało załamanie się rynku budowlanego?

Spadek produkcji przemysłowej jest bezpośrednio powiązany ze spadkiem popytu inwestycyjnego, o którego wystąpieniu alarmowaliśmy już grudniu 2022 roku. Informowaliśmy Was wtedy o nagłym spadek zainteresowania projektowaniem, a konkretnie zmniejszeniem się ilości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę, którego spadek w III oraz IV kwartale 2022 roku wyniósł 22% w porównaniu do roku ubiegłego.

Koncepcja budowy hali

Gospodarka jest skomplikowanym mechanizmem, którego szczegółowa analiza pozwala przewidzieć przeszłe trendy oraz związki przyczynowo skutkowe. Na załamanie się rynku budowlanego wpłynęło wiele czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, do których należą między innymi:

 • Wzrost stóp procentowych,
 • Rekordowo wysoka inflacja,
 • Wahanie się cen surowców,
 • Słabe notowania polskiego złotego na światowych rynkach,
 • Przerwanie łańcuchów dostaw surowców oraz półproduktów,
 • Niestabilność polityczna,
 • Wstrzymanie środków z KPO.

Powyższe czynniki wpłynęły na wstrzymanie planów inwestycyjnych przez szerokie grono inwestorów. Największą stagnację rynku możemy zaobserwować w sektorze budownictwa mieszkaniowego oraz przemysłowego.

Czy spadek produkcji wpłynął na ceny kluczowych materiałów budowlanych oraz usług?

Oczywistym jest, że pytania o ceny materiałów budowlanych oraz usług są pierwszymi, jakie nasuwają się na myśl, analizując sytuację, jaka ma miejsce w całej branży przemysłowej. Nagły spadek popytu inwestycyjnego przyniósł dużą dostępność materiałów budowlanych oraz usług, jednak ich ceny w dalszym ciągu pozostają na stałym poziomie jeszcze od  listopada 2022 r.

regały hali stalowej

Mimo rekordowo wysokiej inflacji, która oscyluje w granicach 15%, większość producentów zdecydowało się na podtrzymanie starych cen swoich towarów z zeszłego roku, co miało być metodą na przetrwanie najtrudniejszych czasów. Aktualnie presja branży przemysłowej na planowane podwyżki cen jest coraz większa, zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i pracowników.

Mniejsza ilość zleceniodawców oraz ogromna konkurencja sprawiają, że dostawcy walczą o każdego z klientów. Nie ma jednak swobody oraz przestrzeni na dalsze obniżki cen materiałów. Już dziś marże naliczane przez producentów na podstawowe materiały budowlane należą do jednych z najniższych w historii.

Chcesz dowiedzieć się, ile obecnie kosztują materiały budowlane? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym, w którym opisaliśmy obecne ceny materiałów budowlanych.

Jak z kryzysem radzą sobie producenci, usługodawcy oraz dystrybutorzy?

Jeszcze do niedawna to Ty jako konsument byłeś zmuszony prosić się o podjęcie prac przez wykonawcę. Dziś trend ten obrócił się o 180 stopni. To właśnie producenci, usługodawcy oraz wykonawcy usilnie poszukują nowych zleceń, poszerzając coraz bardziej swoją sieć kontaktów.

czarne płyty warstwowe na hali

Jako wykonawca oraz projektant budowlany każdego tygodnia gościmy kilku przedstawicieli handlowych zajmujących się sprzedażą najróżniejszych produktów, do których należą:

 • elementy złączne,
 • systemy rynnowe,
 • stolarka okienna oraz drzwiowa,
 • płyty warstwowe,
 • instalacja oświetleniowa
 • membrany dachowe oraz papy,
 • naświetla dachowe.

Brak nowych zleceń przyniósł większy nacisk na sprzedaż oraz marketing online. Część producentów zdecydowała się na poszerzenie zakresu świadczonych usług o montaż swoich produktów. Inni zmuszeni zostali do podjęcia najtrudniejszej decyzji – decyzji o upadłości. Analizując najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, wiemy, że upadłość ogłosiło aż o 40% więcej podmiotów w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Coraz częściej dochodzą nas również słuchy o kłopotach finansowych w branży budowlanej, masowych zwolnieniach pracowników oraz niewypłacalności przedsiębiorstw.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym nie należy do łatwych, ale była do przewidzenia. Najostrożniejsi oraz najbardziej doświadczeni wykonawcy przygotowywali się do niej całymi miesiącami, co pozwoliło im uchronić się przed największymi konsekwencjami spadku popytu inwestycyjnego.

Budownictwo przemysłowe w czasie kryzysu – stabilna marka z ugruntowaną pozycją na rynku gwarancją bezpieczeństwa

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z budową hal stalowych oraz innych budynków przemysłowych nie jest łatwe. Niestabilna sytuacja na rynku, duże wahania cen materiałów budowlanych oraz trudność zachowania ciągłości zleceń sprawiają, że coraz więcej firm z branży konstrukcyjnej boryka się z problemami finansowymi oraz kadrowymi. Ostatnimi miesiącami otrzymujemy liczne niepokojące sygnały naszych kontrahentów o wyłudzeniach zaliczek oraz niepodejmowaniu się prac przez innych wykonawców.

Wszystko to sprawia, że dla coraz większej części inwestorów kluczowymi wartościami stają się marka oraz niezawodność wykonawcy. Jako inwestor w tym czasie powinieneś ze znacznie większą rozwagą podejmować decyzję o zaliczkowaniu budowy oraz zakupu materiałów budowlanych.

Hale stalowe dostawa i montaż

W celu zabezpieczenia swojej zaliczki przed kradzieżą możesz poprosić dostawcę o gwarancję bankową lub ubezpieczeniową na wpłaconą przez Ciebie zaliczkę. W tej sytuacji to bank przeanalizuje szczegółowo kondycję finansową wykonawcy, biorąc na siebie ryzyko jej zabezpieczenia. Pamiętaj, że gwarancja bankowa oraz ubezpieczeniowa kosztuje, a jej kosz może wynieść od 2 do nawet 5% wartości zaliczki.

Innym sposobem na uchronienie się przed oszustwem jest bezpośrednia płatność za materiały budowlane przez inwestora. Musisz jednak pamiętać, że profesjonalne firmy budowlane pełen proces zakupowy koordynują we własnym zakresie, nie obarczając inwestora błahymi sprawiamy, do których zależą:

 • Akceptacją zamówienia,
 • Opłacenie zaliczki na zakup materiału,
 • Koordynacja dostaw.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać wykonawcę do budowy hali stalowej, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Hale stalowe – dlaczego wybrać certyfikowanego producenta hal stalowych?

Opracowanie przygotował: Przemysław Szalek

Ostatnie wpisy