Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku, czyli ile obecnie kosztują materiały budowlane?

Tempo wzrostu cen materiałów budowlanych na przełomie ostatniego roku cechowało się dużą dynamiką oraz nieprzewidywalnością. Drożejące materiały budowlane były wielką bolączką dla większości Inwestorów z całego kraju, wprowadzając tym samym na rynku stan dużej niepewności oraz nerwowości.

Wszystko to sprawiło, że pytania o rokowania dotyczące cen oraz aktualne ceny materiałów budowlanych są jednymi z najczęściej powtarzanych pytań w sieci, forach oraz w portalach społecznościach. Zatem, czy sytuacja jest już stabilna oraz jak na to wszystko wpłynął spadek popytu? Aktualne ceny materiałów budowlanych są już unormowane oraz stabilne.

Zapraszam Cię do lektury niniejszego opracowania, z którego dowiesz się między innymi:

 • Czy jest to dobry moment na zakup materiałów budowlanych?
 • Aktualne ceny materiałów budowlanych – cennik materiałów budowlanych 2023 r.
 • Jak zareagował rynek na gwałtowny spadek inwestycyjny w 3 kwartale 2022 roku?
 • Poznasz rokowania na kolejne miesiące, jak i cały rok 2023.
 • Czy warto rozpocząć budowę w 2023 roku?
Hala produkcyjna Konspekt

Jeżeli jesteś ciekaw, jak wyglądała sytuacja w roku 2022, zapraszam Cię do lektury naszego wcześniejszego artykułu, w którym opisywaliśmy rokowania na rok 2022. Dziś z dumą możemy ogłosić, że nasze przypuszczenia sprawdziły się, dzięki czemu jako inwestor mogłeś sporo zaoszczędzić.

Aktualne ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Ile kosztują podstawowe materiały budowlane w Polsce?

Jak wspomniałem wcześniej, ceny materiałów budowlanych są już ustabilizowane. Sama cena produktu to jednak nie wszystko poprawiła się również ich dostępność. Większość materiałów budowlanych można dostać niemal od ręki w większości składów budowlanych. Spadek cen materiałów budowlanych jest efektem mniejszej ilości aktualnie prowadzonych inwestycji, który jest szczególnie widoczny od 3 kwartału 2022 roku. Sprawia to, że wszyscy razem możemy odetchnąć z ulgą oraz ze spokojem oczekiwać rozwoju sytuacji, jaką przyniesie rok 2023.

Ile aktualnie kosztują materiały budowlane?Cennik materiałów budowlanych: Styczeń 2023 r.

Rodzaj materiału budowlanegoCeny netto (bez podatku VAT)Ceny netto (bez podatku VAT)
Stal konstrukcyjna S235 (profile stalowe)od 3,95 złotych za kilogramdo 5,25 złotych za kilogram
Stal zbrojeniowa B500SPod 3,35 zł za kilogramdo 3,90 złotych
Beton podkładowy C8/10od 270 złotych za metr sześcienny (kubik)do 300 złotych za metr sześcienny (kubik)
Beton konstrukcyjny C20/25od 290 złotych za metr sześcienny (kubik)do 340 złotych za metr sześcienny (kubik)
Blacha trapezowa T18 gr. 0,5mmod 44,45 złotych za metr kwadratowydo 58,20 złotych za metr kwadratowy
Płyta warstwowa o gr. 10 cm z rdzeniem z pianki poliuretanowejod 117 złotych za metr kwadratowydo 135 złotych za metr kwadratowy
Drewno konstrukcyjneod 1500 złotych za metr sześcienny (kubik)do 2000 złotych za metr sześcienny (kubik)
Styropian fasada λ 0,038od 210 złotych za metr sześcienny (kubik)do 260 złotych za metr sześcienny (kubik)
Wełna miękka λ 0,038od 170 złotychdo 230 złotych
Płyty izolacyjne z pianki poliuretanowej o gr. 10 cmod 78 złotych za metr kwadratowydo 99 złotych za metr kwadratowy
Pustak ceramiczny o gr. 25 cmod 6,30 złotych za sztukędo 7 złotych za sztukę
Piasek z dostawąod 30 złotych za tonędo 35 złotych za tonę
Tłuczeń fr. 0-63 z dostawąod 45 złotych za tonędo 60 złotych za tonę
Cementod 440 złotych za tonędo 500 złotych za tonę

Jeżeli ciekawi Cię ile kosztuje wykonanie 1 kilograma konstrukcji stalowej, zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, w którym opisaliśmy to szczegółowo.

Dlaczego buduje się mniej, mimo sadku cen?

Spadek inwestycyjny wywołany został przez nagły wzrost stóp procentowych oraz lawinowe zmniejszenie się zdolności kredytowych inwestorów. Wszystko to spowodowało zmniejszenie się ilości nowych rozpoczętych zgłoszeń rozpoczęcia budowy o ponad 75%, analizując listopad 2021 w porównaniu do listopada 2022 r.

Płyty warstwowe hali magazynowej
Hala magazynowa w Krakowie dla firmy Hard.

Zastanawiasz się zapewne, na jakiej podstawie wysuwam takie wnioski. Są to oficjalne statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) mówiące o ilości rozpoczętych robót budowlanych na przełomie ostatniego roku. Spadek ilości rozpoczętych robót budowlanych wyniósł -36,5% porównując rok do roku. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że widoczny jest również gołym okiem spadek nowych pozwoleń oraz zgłoszeń budowy, który wynosi obecnie -39,5% porównując październik 2021 roku do października 2022 roku.

Mniejsza ilość nowych inwestycji to nie wszystko. Statystycznie nowych budynków jest nie tylko mniej, ale ich powierzchnia również się zmniejszyła, co jeszcze bardziej spotęgowało spadek popytu na rynku budowlanym, jednak ma to swoje plusy. Wszystko to spowodowało unormowanie się cen materiałów budowlanych. Aktualnie polskie składy budowlane, jak i producenci materiałów budowlanych konkurują o każdego z klientów. Wywołało to spadek marż do niezbędnego minimum.

Czy ceny materiałów jeszcze spadną? W jakim okresie ceny materiałów budowlanych są najtańsze?

Rynek budowlany charakteryzuje się pewnymi prawidłami od całych dziesięcioleci. Jako firma z 20-letnim stażem na rynku dobrze je poznaliśmy, wiemy, jaki jest najlepszy moment na zakup materiałów budowlanych.

Kiedy materiały są najtańsze? Najtaniej materiału kupisz w okresie od października do marca, właśnie wtedy materiały budowlane są najtańsze oraz najbardziej dostępne. Są to „chude czasy” dla większości dostawców oraz wykonawców. Wszystko to sprawia, że decydując się na zakupy w tym czasie, możesz zaoszczędzić nawet do 20% ceny materiałów ze szczytu sezonu.

Hala stalowa zimą

Oczywistością jest, że wiosna oraz lato charakteryzują się największą intensywnością robót budowlanych, a zatem właśnie od kwietnia do września ceny materiałów budowlanych są najdroższe. Dodatkowo jako inwestor w tym czasie możesz brykać się z problemami związanymi z brakiem dostępności materiałów budowlanych oraz opóźnionymi dostawami.

Prognozy cen materiałów budowlanych. Jakie są aktualne rokowania dotyczące cen materiałów budowlanych?

Bardzo często pytacie o rokowania dotyczące cen materiałów budowlanych, jak i opłacalność samej inwestycji. Na pytanie, czy warto rozpocząć budowę w 2023 roku, muszę odpowiedzieć tak, jednak pod pewnymi warunkami.

Ceny materiałów budowlanych są już stabilne, choć najbliższym czasie możesz spodziewać się dodatkowych obniżek cen wynoszących od 1% do 3% obecnej ceny. Uważam jednak, że nie warto czekać z zakupami. Kryzys energetyczny stanowi dużą niewiadomą, która może odcisnąć swoje piętno na cenach materiałów budowlanych. Jeżeli dodamy do tego wysoką inflację oraz rekordową podwyżkę płacy minimalnej, wzrost cen materiałów może nastąpić już w lutym. 

Wiata stalowa montaż

Większość producentów jednogłośnie ogłasza planowane podwyżki cen materiałów budowlanych, które zaplanowane są wstępnie na marzec 2023 roku. Podwyżki te mają zrekompensować podwyższone koszty produkcji wynoszące od około 10% do 15%. Wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wysokie opłaty odbiją się również na zwiększeniu się marży przez pośredników, dlatego w najbliższym czasie możesz mieć pewność, że materiały budowlane będą droższe.

O ile drożej będzie? Spodziewane podwyżki cen materiałów budowlanych w 2023 roku wynoszą:

 • Luty – marzec: od 12% do 18%
 • Kwiecień – czerwiec: od 6% do 10%
 • Lipiec – sierpień – wrzesień: od 5% do 10%

Analizując powyższe, w skali roku podwyżki cen materiałów budowlanych wyniosą od około 25% do 35%.

Czy warto rozpocząć budowę w 2023 roku?

Każdego roku rozmawiamy z dziesiątkami przedsiębiorców z najróżniejszych rejonów Polski. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć budowę w 2023 roku, odpowiadam; tak. Większość inwestorów wstrzymujących się z rozbudową zakładu obecnie tego żałuje. Historia pokazała, że nie warto czekać na „lepsze czasy”, które najpewniej nie nadejdą. Większość z inwestorów, którzy wstrzymali się z rozbudową zakładu, obecnie boryka się z problemami logistycznymi, brakiem wolnej przestrzeni produkcyjnej oraz magazynowej, a co za tym idzie zmniejszonymi zyskami.

szkielet hali stalowej

Innym powodem, dla którego warto rozpocząć budowę hali, jest fakt, iż inwestycje w nieruchomości pozwalają na skuteczną walkę z rekordowo wysoką inflacją. Jeżeli planujesz budowę z własnych środków finansowych, uważam, że trafiłeś w idealny moment na rozpoczęcie budowy. Jako inwestor możesz cieszyć się atrakcyjnymi cenami zarówno materiałów budowlanych, jak i robocizny. Obecny spadek inwestycyjny wywołał wzrost cen najmu nieruchomości, począwszy od powierzchni magazynowej po mieszkalną.

W 2023 roku najwięcej zarobisz na budowie:

 1. Hal stalowych,
 2. Zakładów produkcyjnych,
 3. Magazynów wysokiego składowania,
 4. Domów,

Planując kredytowanie budowy bądź ostrożny. Kredytowanie budowy, mimo że opłacalne, związane jest z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Podejmuj świadome decyzje niepoparte emocjami. Pozwolą Ci one sporo zaoszczędzić, a w dłuższej perspektywie zarobić.

Jeżeli jesteś absolutnie pewny, że rata kredytu nie przerośnie Twoich możliwości finansowych, warto rozważyć rozpoczęcie budowy w 2023 roku z kredytu.

Chcesz dowiedzieć się, ile aktualnie kosztuje budowa hali magazynowej? Zapoznaj się z naszym kalkulatorem budowy hali oraz tym artykułem blogowym, w którym opisaliśmy aktualne koszty budowy hali magazynowej.

Czym spowodowane są planowane podwyżki cen materiałów budowlanych w drugim kwartale 2023 roku?

Z tak trudną sytuacją na rynku polscy przedsiębiorcy nie borykali się jeszcze nigdy. Załamanie się rynku, stale podwyższane ceny najmu nieruchomości, podwyższone koszt zatrudnienia pracowników oraz zmniejszony popyt sprawił, że większość przedsiębiorców porzuciła plany długoterminowe. Wszystko to sprawiło, że hasła takie jak: upadłość konsumencka, ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz wniosek o upadłość konsumencką biją rekordy popularności w wyszukiwarkach internetowych.

Właśnie dlatego podwyżki cen materiałów budowlanych są nieuniknione. Pełna lista czynników, które wpływają na ich wzrost jest obszerna, do najistotniejszych z nich należą:

 • Wysoka inflacja,
 • Wzrost cen surowców energetycznych,
 • Rekordowe podwyżki płacy minimalnej oraz przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r.
 • Wzrost podatków oraz kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez podwyższenia składki zdrowotnej, oraz składki ZUS.
 • Zmniejszenie popytu inwestycyjnego, a zatem produkcji.

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen materiałów budowlanych jest rekordowa inflacja, która obecnie wynosi 17,5% zgodnie z oficjalnymi danymi GUS. To właśnie wskaźnik inflacyjny oraz kurs polskiego złotego jest realnym odzwierciedleniem kondycji Polskiej gospodarki, a co za tym idzie cen materiałów budowlanych.

Hala z budynkiem biurowym

Dziś wiemy, że wzrost cen, jaki wywołała wojna na Ukrainie, miał charakter czysto spekulacyjnymi, niemający realnego odzwierciedlenia w realnej sytuacji na rynku. Na krótko po wybuchu wojny na Ukrainie niemal wszyscy producenci materiałów budowlanych, jak i huty jednocześnie podjęli decyzję o wstrzymaniu ofertowania, czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Dziś sytuację tą trzeba nazwać jasno. Było to żerowanie na cudzej krzywdzie, niepewności inwestorów oraz nakręcanie spirali strachu, która odbiła się czkawką wszystkim, zarówno inwestorom, jak i wykonawcom.

Kolejnym, niemniej ważnym czynnikiem, jaki wpływa na wzrost cen materiałów budowlanych, jest wzrost cen surowców energetycznych w postaci węgla, gazu, a co za tym idzie również prądu. Obecnie przedsiębiorcy borykają się z ogromnymi rozterkami dotyczącymi opłacalności prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiste jest, że spadek inwestycyjny nie jest dobrym momentem na podwyżki cen.

Zwiększone koszty prowadzenia działalności gospodarczej połączone ze zmniejszoną produkcją może oznaczać wbicie ostatniego gwoździa do trumny wielu przedsiębiorstw, jednak jest to nieuniknione. Czasy są trudne, ale przemyślane decyzje pozwolą Ci na dynamiczny rozwój firmy oraz nowe możliwości biznesowe. Jeżeli umiejętnie wykorzystasz obecną sytuację możesz mieć pewność, że zarobisz na budowie znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, zapytania ofertowe oraz realizacja inwestycji.

Ostatnie wpisy