Jak wygląda rynek budowlany 110 dni od wybuchu wojny na Ukrainie?

Wojna na Ukrainie wywołała ogromny niepokój na Polskim rynku budowlanym. Jednak jak sytuacja ma się dzisiaj? Drożyzna, wysoka inflacja oraz stale podwyższające się stopy procentowe spowodowały znaczne zmniejszenie się popytu inwestycyjnego, co przyniosło oczekiwaną przez wszystkich częściową stabilizację cen materiałów budowlanych.

Jeżeli zastanawia Cię, jak aktualnie wygląda sytuacja na Polskim rynku budowlanym, zapoznaj się z niniejszym opracowaniem, w którym odpowiemy na wiele kluczowych pytań, takich jak;

  • Czy materiały budowlane tanieją?
  • Kiedy będzie najlepszy moment na inwestowanie?
  • Co spowodowało tak gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych?
  • Kto tak naprawdę zarobił najwięcej na wojnie?

Czy mniejszy popyt przyniósł stabilizację cen materiałów budowlanych?

Skokowy wzrost cen materiałów budowlanych wynoszący od 100% do nawet 300% ceny bazowej ze stycznia 2022 roku spowodował wstrzymanie się dużej części inwestycji, takich jak budowa hal przemysłowych, osiedli mieszkaniowych, czy też zwykłych domów przez inwestorów z sektora indywidualnego.

Wzrost cen stali z pułapu 4,00 zł za kilogram do rekordowego pułapu 11,00 złotych za kilogram oraz pozostałych materiałów budowlanych był nie do przyjęcia dla szerokiego grona Inwestorów, którzy zdecydowali się na wstrzymanie swoich planów inwestycyjnych.

hala magazynowa stali

Zgodnie z naszymi przewidywaniami aktualnie ceny materiałów budowlanych spadają. Wielu inwestorów w obawie przed nagłym brakiem dostępności materiałów budowlanych decydowała się na zakup materiałów budowlanych po horrendalnych cenach, wydzierając sobie z rąk ostatnie ilości materiałów budowlanych ze składów, takich jak stal, styropian czy dachówki.

Aktualnie cena stali oraz pozostałychmateriałów budowlanych spada z tygodnia na tydzień, a w najbliższym czasie będzie tylko taniej. Na spadek cen stali składa się wiele czynników, z których najbardziej decydującym jest spadek popytu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile aktualnie kosztują materiały budowlane, zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, w którym szczegółowo opisaliśmy ceny materiałów budowlanych w 2022 roku: Ceny materiałów budowlanych 2022 — aktualne ceny oraz prognozy cen materiałów budowlanych.

Dlaczego ceny materiałów budowlanych tak wzrosły?

Jak wspomniałem we wcześniejszej części artykułu, skokowy wzrost cen materiałów budowlanych wywołali sami konsumenci, a zatem my wszyscy. Po wybuchu wojny na Ukrainie, w obawie przed zerwaniem się dostaw kluczowych materiałów budowlanych Inwestorzy zdecydowali się na masowe wykupywanie  materiałów ze składów budowlanych. Już po pierwszym tygodniu od wybuchu wojny na Ukrainie materiały budowlane stały się niemal niedostępne.

Dlaczego Polacy wykupywali materiały budowlane? To właśnie materiały budowlane oraz artykuły spożywcze są najczęściej importowanym typem towarów zza wschodniej granicy.

Historia lubi się powtarzać. Przypomnij sobie sytuację, która miała miejsce po ogłoszeniu pandemii COVID-19. W marcu 2020 roku, jako społeczeństwo po raz pierwszy spotkaliśmy się z masową paniką konsumencką. Kolejnym przykładem niech będzie brak paliw na stacjach benzynowych w lutym 2022, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie oraz aktualna sytuacja na składach węgla.

Mimo że dzisiaj brzmi to abstrakcyjnie, w pierwszych tygodniach od ogłoszenia pandemii COVID-19 Polacy ruszyli masowo do sklepów i wykupywali masowo artykuły pierwszej potrzeby w postaci; papieru toaletowego, ryżu, makaronu oraz leków. Właśnie w tym momencie przypomnieliśmy sobie, jak pierwszy raz od upadku komunizmu działa na psychikę człowieka widok pustych półek sklepowych.  

Jako Inwestor musisz pamiętać, że strach nigdy nie jest dobrym doradcą w biznesie, a to właśnie on najczęściej zmusza ludzi do podejmowania irracjonalnych decyzji pod wpływem emocji.

Hala produkcyjna Konspekt

Jako fachowcy w dziedzinie budownictwa zawsze staramy wychodzić się naprzeciw problemom i oczekiwaniom naszych Klientów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Pandemia COVID-19 wpłynęła na rynek budowy hal stalowych, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz wiele analogii do aktualnej sytuacji na rynku budowlanym: Koronawirus, a budowa hali.

Wojna na Ukrainie, czyli kto zarobił najwięcej?

Na krótko po wybuchu wojny na Ukrainie, producenci czołowych materiałów budowlanych oraz huty wspólnie zawiesili składanie ofert handlowych, czujnie obserwując rozwój sytuacji. Nie pomagało nawet pełne zaopatrzenie swoich magazynów.

Działo się tak w przypadku stali zbrojeniowej, profili stalowych, pustaków, dachówki, styropianu, blachy trapezowej, płyt warstwowych oraz całej listy pozostałych materiałów budowlanych. Wszystko to spowodowało wywindowanie się cen materiałów budowlanych o nawet 300% swojej ceny bazowej oraz późniejsze zmniejszenie się popytu inwestycyjnego.

Łatwo wyobrazić sobie co działo się w głowie Inwestorów chcących kupić materiały budowlane, a którzy otrzymywali oferty handlowe z terminem ważności jednej godziny. Na pytanie, czy mogą skorzystać z oferty następnego dnia, otrzymywali informację, że jutro na pewno będzie drożej. Zakupy materiałów budowlanych przypominały wtedy licytacje niemającymi nic wspólnego z zasadami wolnego rynku oraz zdrowej konkurencji.  

W tamtym momencie więcej można było zarobić na handlu niż uczciwej pracy. Na szczęście po około 2 miesiącach sytuacja zaczęła się powoli stabilizować, a zerwane łańcuchy dostaw materiałów budowlanych zapełniać.

Czy warto rozpocząć budowę w 2022 roku?

Na pytanie, czy warto rozpocząć budowę w 2022 roku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest jednak pewne, pieniądze nie lubią stagnacji.

Jeżeli prowadzisz firmę i zastanawiasz się, czy warto zainwestować zarobione pieniądze w jej rozbudowę– uważam, że tak. Nieruchomości nigdy nie tracą na wartości. Aktualnie główna referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,0%, jest to najwyższy poziom od VI.2008 roku. Tak drastyczny wzrost stóp procentowych spowodował spadek wniosków kredytowych o 50% rok do roku.

wiaty

Aktualnie cena materiałów budowlanych jest jeszcze wysoka, ale nie należy spodziewać się drastycznych obniżek cen materiałów budowlanych w najbliższym czasie, a raczej wzrostu ceny robocizny, na którą wpływa wysoka inflacja.

Co to znaczy dla budownictwa? Przede wszystkim wzrost cen najmu nieruchomości, w tym cen najmu powierzchni magazynowych. Wysokość średniej ceny wynajmu jest bezpośrednio połączona z cenami nieruchomości oraz kosztami kredytowymi. Budowa hali magazynowej może być zatem idealnym sposobem walki z inflacją. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć budowę hali w tych trudnych czasach, zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, w którym odpowiadamy na to zagadnienie: Wpływ wojny na gospodarkę krajową – jak budować hale stalowe podczas wojny na Ukrainie?

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy