Odśnieżanie dachu — kiedy należy odśnieżać dach hali przemysłowej

Pytanie o konieczność odśnieżania dachu hali przemysłowej pojawia się cyklicznie w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli chcesz uniknąć mandatu za nieodśnieżoną halę zapoznaj się naszym artykułem z którego dowiesz się między innymi:

  • Czy straż miejska ma prawo ukarać Cię mandatem za nieodśnieżoną halę przemysłową
  • Jaka jest dopuszczalna ilość śniegu oraz lodu jaka może zalegać na dachu

Jako firma inżynierska zajmujemy się projektowaniem obiektów przemysłowych zgodnie z normą oraz Prawe Budowlanym. Każdy obiekt projektowany przez firmę Konspekt uwzględnienia pełne obciążenia śniegiem jakim musi odpowiadać hala stalowa.

Jaka jest dopuszczalna ilość śniegu lub lodu jaka może zalegać na dachu?

Dopuszczalną ilość śniegu oraz lodu na dachu szczegółowo określa Polska Norma PN-80/B-02010. W zależności od strefy obciążenia śniegiem oraz wysokości nad poziomem morza wartości te będą się od siebie różnić. Naturalną sprawą jest to, że na większą pokrywę śnieżną należy zaprojektować obiekt położony w górach niż na nizinach.

strefy obciążenia śniegiem

W Polsce wyróżniamy 5 stref obciążenia śniegiem zgodnie z mapą powyżej, każda ze stref charakteryzuje się innymi obciążeniami na jakie należy zaprojektować halę stalową. Im wyższe obciążenie śniegiem tym masywniejsza konstrukcja stalowa, a co za tym idzie tym droższa będzie budowa hali stalowej. Jeżeli jesteś na etapie kupna działki i zastanawiasz się gdzie wybudować halę zapoznaj się z naszym artykułem blogowym: Działka pod budowę hali stalowej – co trzeba wiedzieć przed kupnem? oraz Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali lub zapoznaj się z naszym Kalkulatorem budowy hali.

W tabeli poniżej przedstawię Ci zestawienie dopuszczalnej ilości śniegu bądź lodu jaka może zalegać na dachu. Tabela dotyczy standardowych obciążeń dla strefy śniegowej, nie uwzględnia ona wysokości nad poziomem morza (np. dla terenów podgórskich).

Jak obliczyć dopuszczalną ilość śniegu lub lodu na dachu samodzielnie?

Sprawdź w projekcie budowlanym na jakie obciążenia śniegiem została zaprojektowana Twoja hala stalowa. Informację tą znajdziesz w części konstrukcyjnej projektu budowlanego. Korzystając prostego wzoru obliczysz dopuszczalną ilość śniegu lub lodu na dachu wyrażoną w centymetrach:

Wzór na dopuszczalną ilość śniegu na dachu

Współczynnik bezpieczeństwa dla obciążenia śniegiem

Jak widzisz dopuszczalne warstwy świeżego śniegu na dachu nie są małe, bo wynoszą od 56cm dla pierwszej strefy obciążenia śniegiem do nawet 96cm w przypadku trzeciej strefy obciążenia śniegiem, jednak to nie wszystko. Projektując halę stalową uwzględnia się jeszcze współczynnik bezpieczeństwa wynoszący aż 50% obciążenia śniegiem, daje to pełną gwarancję bezpieczeństwa użytkowania hali zimą. Konstrukcja stalowa hali umiejscowionej w trzeciej strefie śniegowej przystosowana jest bowiem do obciążenia 144cm świeżego śniegu lub 16 cm pełnej pokrywy lodowej.

Hala stalowa montowana w zimie

Czy mogę się odwołać od mandatu za nieodśnieżony dach?

Zdarza się, że inwestorzy zgłaszają się do nas z prośbą o zaopiniowanie mandatu nadanego przez straż miejską za nieodśnieżony dach. Jako firma zajmująca się zarówno projektowaniem oraz budową hal dajemy pełną gwarancję na to, że nasze konstrukcje są przystosowane do pełnego obciążenia śniegiem. Nie płać mandatu dopóki nie porozmawiasz ze swoim projektantem. Po otrzymaniu stosownego oświadczenia projektanta straż miejska powinna unieważnić mandat. Obciążenie śniegiem na jakie projektuje się obiekty przemysłowe są bardzo wygórowane, w przeciągu ostatnich lat wartość pokrywy śnieżnej nie zbliżyła się nawet do wartości granicznej. W trakcie anomalii pogodowych warto kontrolować sytuację, jednak budując z firmą Konspekt możesz spać spokojnie wiedząc, że dach nie zawali Ci się na głowę.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy