Posadzka przemysłowa — dedykowane rozwiązanie dla sektora przemysłowego

Posadzki przemysłowe są najczęściej stosowanym rodzajem wykończenia warstwy podłogi hal stalowych, magazynowych oraz produkcyjnych. Co jednak sprawia, że posadzki betonowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Trwałość, bezawaryjność oraz łatwość w utrzymaniu czystości, to tylko kilka kluczowych zalet, które sprawiają, że posadzki przemysłowe są najczęściej polecanym przez specjalistów rodzajem wykonania wierzchniej warstwy podłogi w przemyśle.

W artykule tym znajdziesz praktyczne porady dotyczące wykonania wylewki przemysłowej oraz poznasz jej mocne, jak i słabe strony.

Czym tak naprawdę jest posadzka przemysłowa?

Posadzka przemysłowa jest to betonowa wylewka, utwardzona powierzchniowo  ze zbrojeniem w postaci siatki, włókien stalowych lub włókien z tworzyw sztucznych. Grubość posadzki, rodzaj podsypki, zbrojenia oraz jego ilości zależy w głównej mierze parametrów podłoża, oraz obciążeń, jakie będzie przenosić posadzka.

Prawdopodobnie na tym etapie zastanawiasz się, w jakim celu stosuje się wspomniane wcześniej podsypki oraz zbrojenie. Zarówno zbrojenie stalowe, jak i kompozytowe ma na celu przeciwdziałaniu skurczom betonu, a co za tym idzie spękań betonu oraz jego zarysowaniu. Jest to niezwykle ważne dla zachowania szczelności posadzki oraz ewentualnego penetrowania posadzki przez czynniki szkodliwe, mogące narazić beton na trwałe zabrudzenia, gradację lub zniszczenie. Odpowiednio zaprojektowana posadzka daje gwarancję bezpieczeństwa oraz tego, że przeniesie ona wszystkie obciążenia użytkowe posadzki.

Hala produkcyjna

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych suchych podsypek mineralnych oraz impregnacji wylewki, posadzka uzyskuje odpowiednią trwałość, wytrzymałość na ścieranie oraz nienasiąkliwość. To podsypka i odpowiednia impregnacja zapewnia posadzce większość oczekiwanych właściwości użytkowych. Dobór podsypki zależy w głównej mierze od specyfiki pracy zakładu, tego, czy posadzka będzie narażona na wysokie obciążenia oraz czynniki chemiczne. W przypadku bardzo agresywnego środowiska pracy posadzki, jako inwestor możesz zdecydować się dodatkowo na zabezpieczenie wierzchniej warstwy posadzki żywicą epoksydową lub poliuretanową. Posadzka żywiczna jest również szeroko stosowana w przemyśle spożywczym z uwagi na swoją sterylność oraz doskonałą zmywalność. Innym przykładem zastosowania posadzki żywicznej są zakłady utylizacji odpadów oraz sortownie. Posadzka żywiczna stanowi w tym przypadku trwałą barierę, która ma na celu ochronę środowiska naturalnego przed przedostaniem się czynników szkodliwych do gleby.

W zależności od przeznaczenia posadzki przemysłowej istnieje możliwość jej zatarcia na gładko oraz na ostro. Zatarcie na gładko charakteryzuje się znacznie większą zmywalnością i łatwością w utrzymaniu czystości. Posadzki zacierane na ostro stosuje się przede wszystkim w przypadku realizacji placów manewrowych, parkingów i tym podobnym. Zatarcie na ostro zwiększa przyczepność do podłoża, a zatem w niektórych sytuacjach jest koniecznością.

Po jakim czasie posadzka uzyskuje swoją pełną wytrzymałość?

Posadzka betonowa uzyskuje swoją pełną wytrzymałość dopiero po upływie 28 dni od dnia wykonania posadzki. Dlaczego akurat 28 dni? Tyle właśnie wynosi czas wiązania betonu. Nie jest jednak tak, że wcześniej beton całkowicie nie nadaje się do użytku. Z upływem czasu beton zyskuje coraz większą wytrzymałość. Największa dynamika wzrostu wytrzymałości betonu następuje do tygodnia od jego wykonania.

Koncepcja hali
Koncepcja budowy hali w Oświęcimiu.

Zastanawiasz się jaką wytrzymałość beton uzyskuje po kilku dniach od jego wykonania, a jaką po dwóch tygodniach? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej:

 • do 40% wytrzymałości obliczeniowej — po 3 dniach
 • do 75% wytrzymałości obliczeniowej — po 7 dniach do
 • 90% wytrzymałości obliczeniowe — po 14 dniach
 • 100% wytrzymałości obliczeniowe] — po 28 dniach

Jak wygląda wykonanie posadzki przemysłowej krok po kroku?

Firmy posadzkarskie przed przystąpieniem do wykonania posadzki powinny w pierwszej kolejności zająć się pracami przygotowawczymi, w skład których wchodzi:

 • zabezpieczenie ścian oraz słupów przed zabrudzeniami,
 • montaż kątowników w bramach, wjazdach i tym podobnych,
 • ułożenie pianki dylatacyjnej po całym obwodzie,
 • ułożenie warstwy poślizgowej w postaci 2 warstw folii PE o grubości co najmniej 0,2 mm.

Po wykonaniu wyżej wymienionych prac wykonawca przystępuje do właściwego wykonania posadzki, a dokładnie do:

 • montażu zbrojenia w postaci siatki (jeżeli występuje),
 • ułożenia betonu posadzkowego ≥C20/25,
 • wypoziomowania posadzki z zachowaniem projektowanych poziomów oraz spadków,
 • utwardzenia powierzchniowe posadzki za pomocą podsypki zgodnie z zaleceniami producenta. Ilość podsypki nie powinna być mniejsza niż 3 do 4 kilogramów na każdy metr kwadratowy posadzki,
 • zatarcia mechanicznego posadzki na gładko za pomocą zacieraczek do betonu,
 • impregnacji posadzki,
 • wykonaniu  dylatacji przeciwskurczowych,
 • wypełnieniu dylatacji masą uszczelniającą po około 28 dniach od wykonania posadzki.

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie posadzki przemysłowej?

Jak widzisz, posadzka jest trwałym rozwiązaniem wykonania wierzchniej warstwy podłogi hal stalowych oraz wiat o wysokiej jakości. Walory wytrzymałościowe posadzki to jednak nie wszystko. Wykonując posadzkę przemysłową, możesz cieszyć się;

 1. Krótkim czasem realizacji. Wykonanie kilku tysięcy metrów kwadratowych posadzki zajmuje zaledwie 2-3 dni ciężkiej, całodobowej pracy. Po upływie tygodnia możesz przystąpić do wykonania lekkich prac wykończeniowych w postaci wykonania instalacji elektrycznej czy instalacji wentylacji co znacznie przyśpiesza cały proces budowy.  
 2. Wysoką estetyką wykonania. Posadzka przemysłowa (inaczej zwana marketową) jest idealnym rozwiązaniem wykonania podłogi hal przemysłowych z uwagi na jej łatwość w utrzymaniu czystości. Posadzka przemysłowa jest rozwiązaniem niepylącym. Można ją również w łatwy i szybki sposób konserwować za pomocą myjek mechanicznych do podłóg oraz dedykowanej do tego chemii budowlanej. 
 3. Bezpieczeństwem użytkowania. Często pomijaną kwestią podczas wyboru wierzchniej warstwy posadzki jest bezpieczeństwo użytkowania. Decydując się na posadzkę w postaci kostki brukowej lub płyt drogowych narażasz się na ich klawiszowanie, a zatem różnice w poziomach. Klawiszowanie może powodować trudności w transporcie, większy hałas oraz urazy użytkowników hali. Rzecz jasna dobrze wykonana posadzka z kostki lub płyt jest wolna od takich błędów, co w przypadku posadzki przemysłowej nie występuje.
 4. Niską ceną wykonania. Jeszcze do niedawna koszt wykonania posadzki przemysłowej przewyższał koszt posadzki z kostki brukowej od około 20% do 30%. Aktualnie wysoka cena kostki brukowej oraz wysoka cena robocizny sprawiła, że koszt wykonania posadzki z kostki brukowej zrównoważyła się z kosztem wykonania posadzki przemysłowej. Dlaczego posadzka przemysłowa jest tańsza? Wpływa na to stała cena betonu oraz znacznie mniejsze nakłady czasu pracy niż w przypadku robót brukarskich.
wiaty
Szczelna posadzka wiaty na odpady w Dąbrowie Górniczej

Wady posadzki przemysłowej

Największą wadą posadzki przemysłowej jest to, że nie wybacza ona błędów wykonawczych oraz projektowych. Wady posadzki przemysłowej mogą mieć charakter łagodny lub ostry, a przejawiają się one rozwarstwieniem się posadzki, łuszczeniem, spękaniem, powstawaniem odprysków, nadmierną ścieralnością, pyleniem się lub odbarwieniami.

Jednym z częstszych błędów na budowie jest podwyższenie poziomu zera posadzki. W tym przypadku każdy centymetr zbrojonej posadzki będzie Cię kosztować około 5 zł za każdy metr kwadratowy. Jest to jednak nic wielkiego w porównaniu do innych błędów, takich jak:

 • niedostosowanie rozwiązań projektowych do wymaganych obciążeń,
 • dostarczenie betonu słabej jakości przez betoniarnię,
 • wykonanie posadzki w nieodpowiednich warunkach pogodowych,
 • nieodpowiednie zabezpieczenie posadzki przemysłowej przed wpływem warunków pogodowych.

W takim przypadku konsekwencje mogą być dużo bardziej dotkliwe i kosztowne, a koszty związane z usunięciem niezgodności mogą przewyższyć koszt wykonania samej posadzki przemysłowej.  Sprawia to, że zlecając prace posadzkarskie, warto zdecydować się na sprawdzone firmy z dużym doświadczeniem w branży. W przeciwnym razie może czekać Cię wieloletnia batalia sądowa z betoniarnią oraz wykonawcą. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto brać to ryzyko na siebie, zapoznaj się z artykułem blogowym:

Generalne wykonawstwo – plusy i minusy budowy hali z Generalnym wykonawcą.

Ile kosztuje wykonanie posadzki przemysłowej? Poznaj koszt posadzki przemysłowej

Najczęściej wykonuje się posadzki o grubości 15 cm ze zbrojeniem rozproszonym stalowym w ilości 25 kg na każdy metr sześcienny betonu. Posadzka taka zapewnia dużą wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania przy standardowych obciążeniach posadzki od wózków widłowych o udźwigu Q ≤ 2,5t. Wykonując posadzkę narażoną na dużo większe obciążenia, jak w przypadku hal wysokiego składowania lub hal z suwnicami, grubość posadzki może zostać zwiększona do 20 centymetrów, a czasem nawet 25 centymetrów.

Wylewka betonowa magazynu
Hala magazynowa w Krakowie

W zależności od tego, na jaką grubość posadzki się zdecydujesz oraz od tego, ile zbrojenia i w jakiej postaci zastosujesz, cena posadzki będzie inna.

Nie odbiegając jednak od tytułowego pytania, koszt wykonania posadzki przemysłowej o grubości 15 cm ze zbrojeniem rozproszonym w ilości 25 kg/m³ kosztuje od około 81 złotych do 122,50 złotych za metr kwadratowy. Średnia cena wykonania posadzki przemysłowej wynosi 100 zł za metr kwadratowy. Co składa się na tę cenę?

Cena Cena za metr kwadratowyOpis
Robocizna25 – 50 zł/m2Koszt robocizny posadzki przemysłowej wynosi od około 30 do 50 zł za metr kwadratowych. Cena ta w głównej mierze uzależniona jest od powierzchni posadzki, a co za tym idzie, cena wykonania posadzki o powierzchni do 200 metrów kwadratowych będzie wyższa niż w przypadku dużej hali magazynowej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych.  W cenie tej zawarto całkowity koszt sprzętu oraz materiału pomocniczego w postaci; podsypki, impregnatu, pianki dylatacyjnej, kątowników, folii PE oraz masy dylatacyjnej.
Beton36 – 48 zł/m2W przypadku betonu nie powinniśmy się już posługiwać ceną za metr kwadratowy, a za metr sześcienny. Jeden kubik betonu posadzkowego z dostawą na teren budowy kosztuje średnio 280 złotych (zł/m3). Cena betonu uzależniona jest w głównej mierze od lokalizacji inwestycji i odległości do najbliższej betoniarni. Koszt a oscyluje w granicach od 240 do 320 złotych za metr sześcienny. Wyceniając standardową posadzkę przemysłową o grubości 15 centymetrów, koszt betonu wynosi około 42 złote za metr kwadratowy posadzki.
Zbrojenie15 – 25 zł/m2Cena zbrojenia stalowego uzależniona jest od aktualnej ceny stali. Koszt zbrojenia posadzki włóknem stalowym wynosi od około 4 złote do 6,50 złotych za każdy kilogram włókna stalowego.  Cenę zbrojenia stalowego najłatwiej zatem doliczyć do ceny betonu, którego koszt wynosi od około 125 złotych do 170 złotych na każdy metr sześcienny betonu.

Nie zapomnij o kontroli oraz pielęgnacji posadzki przemysłowej

Posadzki betonowe bezpośrednio po ich wykonaniu zabezpieczane są dedykowanymi impregnatami akrylowymi. To właśnie impregnat redukuje pylenie się posadzki oraz dodatkowo ją uszczelnia. Jako inwestor musisz pamiętać o okresowej impregnacji posadzki przemysłowej impregnatami epoksydowymi, które znacząco poprawią walory użytkowe posadzki, takie jak zmniejszenie pylenia się posadzki, zwiększenia odporności na ścieranie zwiększając tym samym jej trwałość. Dodatkowym argumentem, który przemawia za okresową impregnacją betonu, jest poprawa jego estetyki. Po jakim czasie impregnować posadzkę? Nie ma reguły, wszystko zależy od częstotliwości użytkowania posadzki, ale zaleca się impregnowanie posadzki przemysłowej raz do roku.  

Jeżeli chcesz cieszyć czystą i trwałą posadzką przez kolejne dziesięciolecia, powinieneś zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, jednak posadzki przemysłowe nie są odporne na wszystkie środki chemiczne, jakie stosuje się w budownictwie. Do mycia oraz posadzki przemysłowej dopuszcza się stosowania środków na bazie kwasów, soli i jej roztworów. Zabronione jest mysie posadzki za pomocą rozpuszczalników organicznych, alkoholi oraz glikoli, które uszkadzają wiązania cementowe w betonie.

Konserwacja posadzki
Zdjęcie posadzki hali produkcyjnej firmy Amstal w Krakowie

Chemia budowlana do mycia posadzki powinna odpowiadać odczynowi pH w przedziale od 7,0 do 9,0. Nie mniej jednak zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia posadzki cementowej zastosuj się do instrukcji obsługi załączonej do dedykowanych w tym celu środków czyszczących.

Dbaj o okresowe kontrole posadzki, zgłaszaj wykonawcy jej ubytki dylatacyjne, drobne pęknięcia oraz ubytki posadzki. Pozwoli to cieszyć się trwałą posadzką przez kolejne dziesięciolecia.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy