Producenci płyt warstwowych. Jak wybrać producenta płyt warstwowych?

Płyty warstwowe są gotowym produktem stosowanym w budownictwie. Służą one do wykonania lekkiej obudowy ścian oraz dachu hal magazynowych oraz hal produkcyjnych w szeroko rozumianym przemyśle. Płyta warstwowa składa się obustronnie z blachy stalowej z rdzeniem ze styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej, które stanowią warstwę izolacyjną płyty warstwowej.

Wybór producenta płyt warstwowych nie jest prosty, często powtarzającym się pytaniem przez inwestorów jest pytanie dotyczące wyboru producenta płyt warstwowych. Zapraszam do lektury niniejszego opracowania, w którym znajdziesz listę producentów płyt warstwowych oraz dowiesz się:

 • Czym różnią się płyty warstwowe u różnych producentów?
 • Które płyty warstwowe są najlepsze?
 • Od czego zależy cena płyty warstwowej?
 • Który producent płyt warstwowych jest najlepszy?

Czym różnią się płyty warstwowe u różnych producentów? Lista producentów płyt warstwowych

Podstawową różnicą płyt warstwowych u różnych producentów jest szerokość modularna płyt warstwowych. W zależności od podstawowych parametrów hali oraz typu konstrukcji stalowej czasem to ona determinuje producenta płyt warstwowych oferującego optymalną dla danej hali szerokość płyty warstwowej. Dobór płyty o optymalnej szerokości znacznie ułatwia montaż płyt warstwowych oraz minimalizuje straty w materiale.

Montaż płyt warstwowych na hali

Na rynku budowlanym rozróżnić można kilkunastu producentów płyt warstwowych. Każdy z nich skupuje gotowe komponenty w postaci blachy stalowej, termoizolacji oraz chemii budowlanej, składając tym samym gotowy produkt w postaci płyty warstwowej na własnej linii produkcyjnej. Powoduje to, że jakość produktów oferowanych przez producentów jest do siebie porównywalna.

W zależności od Twoich preferencji oraz potrzeb producent może zastosować blachę stalową z powłoką Food Safe przystosowaną do przemysłu spożywczego lub też blachę kwasoodporną w przypadku przemysłu chemicznego w razie agresywnego środowiska chemicznego. Standardowo płyty warstwowe wykonuje się o grubości otuliny z blachy wynoszącej 0,4mm od środka oraz 0,5mm z zewnątrz, tutaj również istnieje możliwość zastosowania grubszej blachy za dodatkową opłatą. Wyjątkiem jest w tym przypadku firma Kingspan, która oferuje nieco grubszą blachę w standardzie o gr. 0,5mm/0,6mm, co wiąże się z większym kosztem tejże płyty.

Kolejną istotną różnicą płyt warstwowych różnych producentów jest nośność płyt warstwowych. Im wyższy trapez płyty warstwowej dachowej tym większa jest jej nośność. Jest to istotna kwestia podczas budowy hali stalowej z dużym rozstawem płatwi przekraczającym 2m oraz hali narażonej na duże obciążenia śniegiem oraz wiatrem (np. dla terenów podgórskich).

Lista producentów płyt warstwowych

Producent płyt warstwowychRodzaj stosowanej termoizolacjiSzerokość modularna dla ścianŁącznikSzerokość modularna dla dachu
IzopanelPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1080 mm
1150 mm
1200 mm
Ukryty,
widoczny
Ukryty Widoczny
Widoczny
1080mm
BalexPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1050 mm
1100 mm
Ukryty, widoczny Ukryty Widoczny1000mm
ArpanelPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1100 mm
1150 mm
Ukryty, widoczny
Widoczny
Widoczny
1000mm
1005mm*
PaneltechPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1050 mm
1130mm
Ukryty, widoczny
Ukryty, widoczny
Widoczny
1050 mm
Gór-StalPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1140 mm
Ukryty, widoczny
Widoczny
1000 mm
PruszyńskiPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1050 mm
1150 mm
Ukryty
Widoczny
1050 mm
KingspanPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1150 mm
Ukryty
Widoczny
1000 mm
ArcelorMittalPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
915 mm
1000 mm
1140 mm
Ukryty
Ukryty,
Widoczny
1000 mm
RuukiPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna,
Styropian,
1000 mm
1100 mm
Ukryty, widoczny
Widoczny
 1000 mm
EuropanelsPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna, Styropian,
1025 mm
1100 mm
1150 mm
1190 mm
Ukryty
Widoczny
Widoczny Ukryty, Widoczny
1060 mm
1150 mm
MarcegagliaPianka poliuretanowa,
Wełna mineralna
1000 mmUkryty, Widoczny1000 mm
Lista producentów płyt warstwowych wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi oferowanych produktów.

Które płyty warstwowe są najlepsze?

Jak widzisz płyty warstwowe o większości producentów są bardzo porównywalne. Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej charakteryzują się najlepszymi parametrami izolacyjności cieplnej, wełna mineralna cechuje się bardzo dobrymi parametrami przeciwpożarowymi, styropian zaś relatywnie niską ceną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się większej ilości szczegółów dotyczących jakości oraz przeznaczenia płyt warstwowych, zapoznaj się z naszym artykułem blogowym: Projektowanie hali z płyty warstwowej – co trzeba wiedzieć przed budową hali z płyty warstwowej?

Dowiesz się z niego wielu przydatnych informacji, które pozwolą Ci wybrać najlepsze dla Ciebie płyty warstwowe.

Hala Caritas

Od czego zależy cena płyty warstwowej?

Cena płyty warstwowej zależy w głównej mierze od:

 • ilości zamówionych płyt warstwowych,
 • rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego oraz jego grubości,
 • zastosowanej powłoki antykorozyjnej blachy stalowej,
 • zastosowanego zamka płyty warstwowej: widocznego lub ukrytego,
 • lokalizacji inwestycji (koszt transportu).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących ceny płyt warstwowych, zapoznaj się z naszym artykułem blogowym: Ile kosztuje budowa hali z płyty warstwowej? Poznaj cenę płyty warstwowej za m2. W którym dokładnie opisywaliśmy aspekty wpływające na ceny płyt warstwowych.

Który z producentów płyt warstwowych jest najlepszy?

Jest to trudne pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednego najlepszym producentem płyt warstwowych jest ten najtańszy, dla drugiego ten który posiada szeroki asortyment produktów pobocznych. Trzeci zaś zwróci szczególną uwagę na termin wykonania oraz dostarczenia płyt warstwowych na plac budowy.

Błędy przy produkcji płyt warstwowych niestety się zdarzają. Większość z producentów płyt warstwowych realizuje reklamacje bezproblemowo w formie częściowej kompensaty faktury lub dostawie nowych, dobrze wykonanych płyt warstwowych na teren budowy w zależności od ustaleń z zamawiającym.

czarne płyty warstwowe na hali

Do najczęstszych błędów podczas produkcji płyt warstwowych należą:

 • pomyłki w wariantach kolorystycznych oraz profilowaniach,
 • nieodpowiednie sklejenie blachy stalowej do warstwy izolacyjnej,
 • pomyłki w rozkrojach płyt warstwowych,
 • uszkodzenie płyt warstwowych podczas załadunku.

Takie przypadki należą do rzadkości, za błędy zazwyczaj odpowiedzialny jest czynnik ludzki. Jako firma z niemal 20 letnim doświadczeniem w branży nie możemy polecić tylko jednego producenta płyt warstwowych, byłoby to niezdrowe zarówno dla nas jako dla wykonawców, jak i dla rynku. Każdy z producentów płyt warstwowych jest wart uwagi.

Nie zostawiając Cię jednak bez odpowiedzi, głównym czynnikiem decydującym wybór dostawcy płyt warstwowych powinna być cena oraz aktualne możliwości produkcyjne. W przypadku jakichkolwiek błędów produkcyjnych nie wahaj się reklamować produktu, płyta warstwowa będzie służyła Ci przez kolejne kilkadziesiąt lat, stąd skrupulatna weryfikacja poprawności wykonania jest koniecznością.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy