Dlaczego warto wybrać halę stalową? Hala stalowa czy murowana?

W zależności od wymagań formalno-prawnych oraz warunków zabudowy jakie występują na Twojej działce często jako Inwestor jesteś nijako zmuszony zdecydować się na budowę hali murowanej z uwagi na wymagania przeciwpożarowe. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe najrozsądniejszym ekonomicznie rozwiązaniem będzie wybór hali stalowej, atutem hali stalowej jest nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też (czasem i przede wszystkim) czasu. Technologicznie dużo dłużej będziesz budował halę murowaną niż halę stalową przez co dużo później zaczniesz użytkować swoją halę i na niej zarabiać. Często rozważane są rozwiązania  hybrydowe, czyli wykonanie konstrukcji murowanej ścian wraz ze słupami i rdzeniami monolitycznymi, żelbetowymi natomiast samą konstrukcję dachu wykonaną w technologii lekkiej konstrukcji stalowej opartej na słupach żelbetowych.

Hala w Libertowie

Hala stalowa a murowana – porównanie

Jest szereg różnic pomiędzy halą stalową, a murowaną od technologii wykonania po specyfikę użytkowania. W poniższym zestawieniu przedstawię Ci podstawowe różnice pomiędzy halą stalową, a murowaną co pozwoli Ci zdecydować jakie rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.

 Hala stalowaHala murowana 
Zabezpieczenie przeciwpożarowe  Hale stalowe stosuje się wszędzie tam, gdzie zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowej nie przekracza R60. Czasem jednak wykonuje się zabezpieczenie przeciwpożarowe do R120. Dla ścian powyżej R120 zwyczajowo zakłada się wykonanie konstrukcje murowanej z elementami żelbetowymi.
≤ R120
≥ R240x
Koszt budowyxKoszt budowy hali stalowej jest dużo niższy niż w przypadku hali murowanej z uwagi na zastosowanie ekonomicznych rozwiązań oraz niewielkiej wagi konstrukcji stalowej.
Czas budowyxMontaż hali stalowej wraz z lekką obudową na gotowym fundamencie nie przekracza 1 miesiąca nawet przy większych inwestycjach przekraczających 1000 m2. W przypadku ocieplonej, otynkowanej hali murowanej musisz liczyć się z min. 4 – 5 miesiącami pracy uwarunkowanymi dobrą pogodą.
Łatwość konserwacjixProwadząc działalność gospodarczą naturalną rzeczą są drobne uszkodzenia. Dużo łatwiej wykonać poprawki powłoki lakierniczej konstrukcji stalowej niż naprawa uszkodzonego tynku oraz jego późniejszego gruntowania oraz malowania. W przypadku uszkodzenia płyt warstwowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i kosztowna z uwagi na konieczność przezbrojenia linii produkcyjnej do produkcji kilku płyt warstwowych.
Łatwy i tani demontażxBudując halę raczej nie myślisz o jej demontażu, ale niewątpliwie dużym atutem hali stalowej jest możliwość demontażu oraz złomowego odzysku konstrukcji stalowej dzięki czemu wartość Twojej działki nie spadnie tak znacząco jak w przypadku hali murowanej, ponadto koszt usunięcia gruzu nie jest mały, a w przypadku stali możesz liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki wynikający z odzysku złomowego.
Możliwość rozbudowyxHalę murowaną co prawda można rozbudować, ale proces rozbudowy jest dużo bardziej skomplikowany i kosztowny niż w przypadki hali stalowej. Dzięki standaryzacji rozwiązań jesteś w stanie niemalże w nieskończoność wydłużać halę stalową bez konieczności dodatkowego wzmocnienia istniejącej części hali. Łatwy demontaż lekkiej obudowy i możliwość jej ponownego montażu minimalizuje koszty, a zatem znacząco wpływa na elastyczność późniejszej rozbudowy zakładu – np. do celów najmu.
WytrzymałośćHale stalowe spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania dzięki czemu będziesz miał pewność bezpieczeństwa niezależnie od pory roku oraz pogody. Możesz ,,spać spokojnie” nie martwiąc się o swoją halę tak jak w przypadku tańszej wersji – hal namiotowych.

Jakie zalety ma hala stalowa?

Reasumując powyższe zestawienie opiszę Ci najważniejsze zalety hal stalowych:

  • Krótki czas budowy – czas to pieniądz. Im wcześniej zakończysz budowę hali tym wcześniej możesz zacząć jej użytkowanie. Budowa hali to niemały wydatek, decydując się na budowę wiesz najlepiej ile korzyści przyniesie Ci nowa hala. Niezależnie od tego czy zamierzasz wynajmować halę czy poszerzyć swoją produkcję każdy dzień przybliża Cię do zwiększenia rentowności zakładu.
  • Niski koszt budowy – koszt budowy hali stalowej na ,,gotowo” od fundamentów, posadzki, konstrukcji stalowej, lekkiej obudowy, stolarki oscyluje w granicach od 900 – 1 500 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W przypadku hali murowanej koszt ten rośnie o dodatkowe 30% do 50%. W przypadku hali o powierzchni ok. 1000 m2 koszt budowy hali murowanej przewyższa koszt budowy hali stalowej od ok. 300 000 zł netto do 700 000 zł netto wzwyż.
  • Duża elastyczność – niezależnie od tego czy w przyszłości będziesz planował rozbudowę hali stalowej czy jej demontaż nie sprawi Ci to większego problemu. Łatwość demontażu sprawia, że nawet w przypadku zmiany lokalizacji zakładu możesz bez większego problemu podjąć decyzję o adaptacji istniejącej hali stalowej na nowej działce, dzięki czemu zaoszczędzisz na nowej konstrukcji stalowej. Wbrew pozorom rozbudowa hali jest dość częstą praktyką, w trakcie naszego 18- letniego doświadczenia w branży wykonawczej często zdarza się, że inwestorzy wracają do nas z prośbą o wykonanie projektu rozbudowy hali oraz o wykonanie robót związanych z rozbudową hali.
Hala w Katowicach

Cechy hal stalowych

Hale stalowe charakteryzują się nie tylko niską ceną budowy, łatwością konserwacji ale również dużą trwałością. W zależności od zastosowanego systemu zabezpieczenia antykorozyjnego oraz wpływu Twojej działalności na korozyjność konstrukcji możesz liczyć na żywotność hali przekraczającą 50 lat. Wszystko zależy od systemu na jaki się zdecydowałeś. Istnieją rozwiązania niemalże niezawodne takie jak np. wykonanie pokrycia dachu z membrany EPDM o gr. 2,5mm – 3mm dające gwarancję trwałości przekraczającą 50 lat.

Zastosowanie hali stalowej

Hale stalowe stosuje się w szeroko rozumianym przemyśle. Począwszy od hal magazynowych przez hale produkcyjne, hale wysokiego składowania, chłodnie, targowiska, hale sportowe, sortownie odpadów itp. Zastosowanie hal stalowych opisywaliśmy dokładniej tym artykule blogowym: Rodzaje hal stalowych. W jakich branżach sprawdzają się hale stalowe?

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z powyższym tematem blogowym

Jakie właściwości ma hala murowana?

Hale murowane niewątpliwie charakteryzują się większą odpornością na ogień oraz jego rozprzestrzenianie podczas pożaru. Z uwagi na proces technologiczny podczas budowy hala murowana cechuje dużo dłuższym czasem niezbędnym do bezpiecznego użytkowania hali. Beton konstrukcyjny uzyskuje swoją pełną wytrzymałość dopiero po ok. 28 dniach podczas sprzyjających warunków atmosferycznych stąd przerwy technologiczne są odpowiednio dłuższe niż w przypadku budowy hali stalowej. Duża ilość wody niezbędnej do budowy hali murowanej (proces betonowania, murowania, tynkowania, klejenia) powoduje, że oddawanie tej wody przez budynek do otoczenia może przekraczać nawet okres jednego roku, stąd niezwykle istotne jest sezonowanie takiej hali.

Hala stalowa zawierająca segment hali murowanej w Modlnicy

Dlaczego warto wybrać halę stalową zamiast murowanej?

Czas i koszt budowy, łatwość i szybkość użytkowania, trwałość i niezawodność, estetyka oraz funkcjonalność to korzyści jakie płyną z wyboru hali stalowej. Jeżeli pytasz, czy warto zdecydować się na budowę hali o konstrukcji stalowej z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Ci budowę hali stalowej. Jeżeli zastanawiasz się jaki jest koszt budowy hali stalowej zapraszamy do skorzystania z naszego unikalnego KALKULATORA BUDOWY HALI, jeżeli Twoje pytanie brzmi; ,,Skąd biorą się te ceny?” zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem jaki dla Ciebie przygotowałem: Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy