Rodzaje hal stalowych. W jakich branżach sprawdzają się hale stalowe?

Hale stalowe stosuje się wszędzie tam, gdzie istotne są kwestie związane z szybką, terminową budową powierzchni magazynowych lub produkcyjnych za możliwie najniższą cenę. Wbrew pozorom jednak, konstrukcje stalowe sprawdzają się nie tylko jako przestrzenie magazynowe czy produkcyjne – mają one znacznie więcej zastosowań. Oto najpopularniejsze rodzaje hal stalowych ze względu na ich przeznaczenie.

Podział hal stalowych ze względu na przeznaczenie

Hale stalowe można podzielić, biorąc pod uwagę różne kryteria. Jednym z nich jest ich konstrukcja. Wyróżniamy wówczas dwa typy hal – o konstrukcji ramowej oraz konstrukcji kratowej. Dobór technologii zależy głównie od szerokości hali oraz od obciążeń, na jakie należy zaprojektować halę. Jednak ważnym aspektem jest też przeznaczenie hali oraz rodzaj prowadzonej w niej działalności. Konstrukcje stalowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie, a dzięki profesjonalnym, ciągle rozwijającym się technologiom, są one coraz powszechniej wykorzystywane.

Hale magazynowe, produkcyjne i przemysłowe

Hale stalowe doskonale sprawdzają się jako magazyny. Co więcej, można w nich składować zarówno towary niewymagające, jak i produkty spożywcze, wyroby farmaceutyczne czy artykuły elektroniczne. Stalowe hale magazynowe mają także tę zaletę, że są stosunkowo tanie w budowie. Dzięki temu możesz niskim kosztem, a przy tym bezpiecznie przechowywać własne produkty, zająć się dystrybucją lub wynająć powierzchnie magazynowe innym podmiotom. W przypadku wynajmu zwrot zainwestowanych pieniędzy następuje już po około 6-7 latach od budowy hali.

Jeśli chcesz poznać konkretne ceny, przeczytaj inny artykuł na naszym blogu: Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali

Hale stalowe to świetny wybór również dla firm działających w branżach produkcyjnej i przemysłowej. Choć koszt budowy hali produkcyjnej z reguły jest wyższy niż w przypadku przestrzeni magazynowej, masz pewność, że będzie ona spełniała wszystkie standardy. Stalowe halowe produkcyjne i przemysłowe są nie tylko bezpieczne, ale i funkcjonalne. Rozbudowa zakładu o halę produkcyjną lub przemysłową pozwala na zwiększenie zakresu działalności, przyjmowanie dodatkowych zleceń czy poszerzanie wpływów na rynku.

Jednak bardzo ważną kwestią, o której nie należy zapominać podczas budowy hali produkcyjnej lub przemysłowej, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz hali, tworzącej bezpieczne i higieniczne warunki pracy, oraz dostępu do części socjalnej dla pracowników dla potrzeb higieniczno-sanitarnych. W zależności od Twoich potrzeb i wymagań technologicznych, firma Konspekt jest w stanie wykonać zarówno niskie hale o wysokości 3 m w świetle, jak i duże konstrukcje sięgające 16 m, wyposażone w dodatkowe piętra czy antresole.

Hale wyposażone w suwnice

W przypadku magazynowania lub produkcji wielkogabarytowych, ciężkich elementów, do prawidłowego funkcjonowania zakładu niezbędna będzie suwnica. Hale z suwnicą pozwalają na zwiększenie efektywności wykonywanej pracy oraz usprawnienie procesów technologicznych. Bardzo istotny jest jednak dobór odpowiedniej suwnicy do hali. Standardowo projekt takiej hali wykonuje się indywidualnie – w zależności od ogólnych założeń, czyli przede wszystkim udźwigu suwnicy oraz wysokości do spodu haka suwnicy. Najważniejszą sprawą jest zachowanie maksimum bezpieczeństwa za możliwie niską cenę. Przykładowo dużo masywniejsza, ale zarazem droższa będzie hala wyposażona w suwnicę o udźwigu Q=16 t i wysokości do spodu haka suwnicy 6 m od hali wyposażonej w suwnicę o udźwigu Q=3,2 t i wysokości do spodu haka suwnicy wynoszącej 4 m.

Hale wysokiego składowania

Innym typem hal są hale wysokiego składowania. Jeżeli wysokość magazynowanego materiału przekracza 7,2 m, w projekcie hali należy zastosować wyposażenie uwzględniające system wysokiego składowania. Obsługa tego typu hali może być wykonana w pełni automatycznie za pomocą regałów automatycznych, gdzie transport przebiega automatycznie z magazynu na produkcję lub strefę załadowczą. Inny sposób to obsługa poprzez operatora za pomocą wózków widłowych. Optymalny projekt hali wysokiego składowania nie opiera się na zachowaniu odpowiedniej wysokości – podczas prac projektant musi zapoznać się z pełnym procesem technologicznym i rodzajem przechowywanego materiału, dzięki czemu możliwe będzie odpowiednie zaprojektowanie dróg transportowych i innych kluczowych dla późniejszego użytkowania hali aspektów.

Podział hal stalowych ze względu na rodzaj działalności

Hale stalowe możemy też podzielić ze względu rodzaj prowadzonej w niej działalności. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżniamy między innymi hale sprzedażowe czy sprzedażowe. Hale stalowe mogą także służyć jako chłodnie czy przestrzeń do segregacji i utylizacji odpadów.

Hale sprzedażowe

Handel jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Hale stalowe idealnie nadają się do budowy marketów sprzedażowych oraz wystawowych. Największą zaletą takiego rozwiązania jest czas budowy hali. Montaż hali stalowej oraz lekkiej obudowy o powierzchni do 1000 m2 trwa około 2-3 miesiące. Po tym czasie można zająć się już zatowarowaniem sklepu i skupić na czerpaniu zysków z inwestycji.

Hale usługowe

Kolejną bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki są usługi. Choć pandemia COVID-19 nieco zahamowała jej rozwój, widoki na przyszłość są optymistyczne. Po zakończeniu lub choćby opanowaniu pandemii musi nastąpić era konsumpcjonizmu – społeczeństwo potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, miejsca, w którym będzie można zjeść posiłek czy poćwiczyć. Hale stalowe natomiast doskonale nadają się na restauracje, bary oraz sale fitness. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości materiałów oraz dodatkowej powłoki antykorozyjnej, możesz cieszyć się niezawodnością oraz trwałością konstrukcji.

Hale stalowe jako mroźnie i chłodnie

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z branży spożywczej, musi wyposażać swoje zakłady w pomieszczenia umożliwiające magazynowanie towarów w niskich temperaturach. Zastosowanie odpowiednich płyt warstwowych chłodniczych o współczynniku przenikalności cieplnej wynoszącej nawet U=0,10 [W/m2K] pozwala na przechowywanie materiałów lub produktów w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza.

Hale segregacji i utylizacji odpadów

Konstrukcje stalowe sprawdzają się również jako hale do segregacji i utylizacji odpadów. W przypadku tego typu inwestycji szczególną uwagę trzeba zwrócić na ochronę środowiska. Istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym można zabezpieczyć środowisko naturalne. Jednym z nich jest zastosowanie pod posadzką geomembrany chemoodpornej oraz olejoodpornej, która zapobiega przedostawaniu się do gruntu szkodliwych związków powstających w procesie utylizacji odpadów.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy