Domy z płyty warstwowej – czy warto? Plusy i minusy budowy domów z płyty warstwowej

Trendy w budownictwie nieustannie zmieniają się oraz ewaluują. Do niedawna niemal wszystkie domy w Polsce budowane były w technologii tradycyjnej, żelbetowo murowanej. Były to domy monumentalne o kilku kondygnacyjnych. W domach takich zamieszkiwały całe rodziny.

Dziś sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Dynamiczny tryb życia oraz chęć usamodzielnienia się sprawił, że inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę niewielkich domów, korzystając ze sprawdzonej oraz dobrze zoptymalizowanej technologii modułowej. Jest to dobra odpowiedź na drożejące materiały budowlane, mniejszą zdolność kredytową inwestorów, a dodatkowo umożliwia skrócenie czasu budowy do niezbędnego minimum. Budowa domu w technologii stalowej ponadto pozwala na minimalizację kosztów budowy oraz utrzymania budynku.

Chcesz poznać obecne ceny materiałów budowlanych? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku, czyli ile obecnie kosztują materiały budowlane?

Wszystko to sprawa, że pytania o domy z płyty warstwowej są coraz częściej powtarzane przez inwestorów z całego kraju. Domy o konstrukcji stalowej są ciekawą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego w technologii murowanej. Dlaczego? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym opracowaniu.

Czym są domy z płyty warstwowej?

Domy z płyty warstwowej są energooszczędnymi budynkami, których wierzchnia warstwa wykonana jest z płyty warstwowej. W zależności od tego na jaką płytę warstwową się zdecydujesz możesz wybrać płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Każda z tych płyt charakteryzuje się innymi parametrami, do kluczowych różnic należy: parametr izolacyjności termicznej, izolacja akustyczna, parametry przeciwpożarowe, nośność oraz ciężar płyty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat płyty warstwowej oraz jej rodzajów, zapoznaj się z tym artykułem:

Płyta warstwowa – Wymagania oraz zastosowanie, czyli jak zbudować budynek z płyty warstwowej?

Płyta warstwowa jest w pełni odporna na działanie wszystkich szkodliwych czynników atmosferycznych, do których należą: deszcz (również kwaśne deszcze), wiatr, śnieg, promieniowanie UV oraz dużych różnic temperatur. Zewnętrzna otulina płyty warstwowej składa się z ocynkowanej blachy stalowej dodatkowo zabezpieczonej antykorozyjnie za pomocą powłoki lakierniczej o grubości 25 mikrometrów (lub grubszej pod specjalne zamówienie), której trwałość bez konieczności napraw mierzona jest w dziesięcioleciach.

Obudowa hal stalowych

Domy z płyty warstwowej są trwalszą alternatywą dla tzw. domków holenderskich oraz domów szkieletowych wykonanych z drewna. Ściany wewnętrzne domów z płyty warstwowej wykonane są najczęściej z płyt karton-gips. Sprawia to, że wewnątrz domów z płyty warstwowej nie różni się wizualnie od domu wybudowanego w technologii tradycyjnej, murowanej.

Konstrukcja nośna domów z płyty warstwowej stanowi najczęściej modułowa konstrukcja stalowa, rzadziej betonowa. Do głównych zalet domów z płyty warstwowej zaliczamy:

  • łatwość oraz szybkość montażu,
  • są tanie w budowie oraz utrzymaniu,
  • wysoki parametr izolacyjności termicznej,
  • są trwałe, wytrzymałe oraz w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych,
  • łatwość demontażu.

Kolejną ważną zaletą domów z płyty warstwowej jest to, że nie tracą one na wartości, a zatem idealnie sprawdzają się jako domy tymczasowe do dalszej odsprzedaży.

Domy stalowe z płyty warstwowej – charakterystyka oraz opis technologii.

Dom z płyty warstwowej składają się z głównej konstrukcji nośnej oraz konstrukcji pomocniczej. Konstrukcję nośną budynku stanowią w tym przypadku słupy oraz dźwigary stanowiące konstrukcję stalową dachu. Do konstrukcji pomocniczej zalicza się rygle, płatwie dachowe, tężniki oraz stężenia. To one zapewniają sztywność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

W zależności od tego czy zdecydujesz się na budowę domu z antresolą czy bez, konstrukcja stalowa oraz fundamenty będą wyglądały inaczej. Oczywistym jest, że antresola oraz dodatkowe obciążenia z niej wynikające wpływają negatywnie na statyczność całej konstrukcji, a zatem konstrukcja stalowa domu z antresolą jest cięższa, a fundamenty bardziej masywne w celu przeciwdziałania sił, jakie wywołuje antresola.

Antresola umożliwia jednak lepsze wykorzystanie powierzchni zabudowy domu. Właśnie dlatego jest tak popularna wśród inwestorów, jak i architektów. Nie zmienia to faktu, że jest to rozwiązanie kosztowne oraz wymagające. Jeżeli planujesz budowę domu w wersji budżetowej, powinieneś zrezygnować z jej wykonania.

Obudowa domu stalowego, czyli czym charakteryzują się płyty warstwowe?

Płyty warstwowe jako materiał budowlany charakteryzują się szerokim wachlarzem zalet oraz wad. Na wstępie opiszę podstawowe wady domu z płyty warstwowej, dzięki nim odpowiesz sobie na pytanie, czy budowa domu z płyty warstwowej jest dla Ciebie optymalną technologią.

Naturalną właściwością płyty warstwowej jest to, że są one dość głośne, a zatem charakteryzują się słabą izolacyjnością akustyczną. Dodatkowo podczas występowania dużych różnic temperatur oraz mocnego nasłonecznienia płyty warstwowe specyficznie „strzelają”, zjawisko to wywołane jest dużymi naprężeniami termicznych, jakie występują w płycie warstwowej. Kolejnymi wadami domów z płyty warstwowej jest trudność odprowadzenia wilgoci oraz bezpieczeństwo. Dużo łatwiej włamać się do domu z płyty warstwowej niż do murowanego obiektu, chociaż ostatecznie wszystko zależy od zabezpieczeń na jakie się zdecydujesz.

dom z płyty warstwowej

Jak powinien wyglądać dom z płyty warstwowej? Poniżej opiszę Ci podstawowe wytyczne, jakie musisz przestrzegać budując dom z płyty warstwowej. To one zapewnią szczelność pokrycia oraz jego bezawaryjność.

Wymagane parametry obiektu dla płyt warstwowych:

  • Spadek dachu wynoszący co najmniej 5% w przypadku dachu bez okien połaciowych oraz 7% w przypadku dachu z naświetlem,
  • Maksymalna długość płyty uzależniona od kolorystyki płyty oraz jej rdzenia: do 6,00m do maksymalnie 16m

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, który z producentów płyt warstwowych jest najlepszy, zapoznaj się z tym artykułem blogowym:

Jak wybrać producenta płyt warstwowych? Pełna lista producentów płyt warstwowych

Kosz budowy domu z płyty warstwowej – ile kosztuje budowa domu z płyty warstwowej?

Nie podlega wątpliwości, że budowa domu z płyty warstwowej jest tańszą alternatywą budowy domu w porównaniu do technologii tradycyjnej, murowanej. Obecnie budowa domu z płyty warstwowej kosztuje od około 2 000 do 3 000 złotych netto za metr kwadratowy. W skład tej ceny wchodzi kompleksowe wykonanie domu z płyty warstwowej od fundamentów po dach bez adaptacji pomieszczeń z płyt karton-gips.

To ile tak naprawdę będzie kosztowała budowa domu z płyty warstwowej zależy w głównej mierze od wielkości domu, projektu, spadku dachu, strefy obciążenia śniegiem oraz wysokością budynku nad poziomem morza.

Chcesz poznać cenę płyty warstwowej za metr kwadratowy? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym:

Ile kosztuje budowa hali z płyty warstwowej? Poznaj cenę płyty warstwowej za m2.

Podsumowanie

Budowa domu z płyty warstwowej jest rozwiązaniem tanim, energooszczędnym oraz szybkim w budowie, ale posiada wiele wad. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przed rozpoczęciem budowy domu z płyty warstwowej zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś mieszkać w metalowej puszcze. Płyta warstwowa jest materiałem dedykowanym dla sektora przemysłowego, a zatem jej główną cechą jest to, że powinna być ona tania w produkcji oraz montażu. Minusem płyty warstwowej jest to, że jest ona narażona na duże obciążenia termiczne w wyniku czego blacha rozciąga się i kurczy naprzemiennie. Zjawisko to powoduje specyficzne „strzelanie” zamków płyty warstwowej, a zatem nie jest to rozwiązanie zapewniające pełną ciszę i spokój domownikom.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy