Trendy w budownictwie nieustannie zmieniają się oraz ewaluują. Do niedawna niemal wszystkie domy w Polsce budowane były w technologii tradycyjnej, żelbetowo-murowanej. Były to domy monumentalne, najczęściej o kilku kondygnacyjnych w których zamieszkiwały rodziny wielopokoleniowe.
Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dynamiczny tryb życia oraz chęć usamodzielnienia się sprawiły, że inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę niewielkich domów, korzystając ze sprawdzonej oraz dobrze zoptymalizowanej technologii modułowej. Jest to odpowiedź na drożejące materiały budowlane, mniejszą zdolność kredytową inwestorów, a co istotne umożliwia również skrócenie czasu budowy do niezbędnego minimum. Budowa domu w technologii stalowej pozwala na minimalizację kosztów budowy oraz eksploatacji budynku.
Wszystko to sprawiło, że pytania o domy z płyty warstwowej są coraz częściej powtarzane przez inwestorów w całym kraju. Domy o konstrukcji stalowej są ciekawą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego w technologii murowanej. Dlaczego? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym opracowaniu.
Chcesz poznać obecne ceny materiałów budowlanych? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku, czyli ile obecnie kosztują materiały budowlane?
Domy z płyty warstwowej są energooszczędnymi budynkami, których wierzchnia warstwa wykonana jest z płyty warstwowej. W zależności od Twoich preferencji, możesz wybrać płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Każda z tych płyt charakteryzuje się innymi parametrami, do kluczowych różnic należą: parametr izolacyjności termicznej, izolacja akustyczna, parametry przeciwpożarowe, nośność oraz ciężar płyty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat płyty warstwowej oraz jej rodzajów, zapoznaj się z tym artykułem: Płyta warstwowa – Wymagania oraz zastosowanie, czyli jak zbudować budynek z płyty warstwowej?
Płyta warstwowa jest całkowicie odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, do których należą: deszcz (również o dużym stopniu zanieczyszczenia), wiatr, śnieg, promieniowanie UV oraz duże różnice temperatur. Zewnętrzna otulina płyty warstwowej składa się z ocynkowanej blachy stalowej zabezpieczonej antykorozyjnie za pomocą powłoki lakierniczej o grubości 25 mikrometrów (lub grubszej w wersji premium). Trwałość takich płyt bez konieczności napraw mierzona jest w dziesięcioleciach, a przy prawidłowej konserwacji nawet setkach lat.
Domy z płyty warstwowej są trwalszą alternatywą dla tzw. domków holenderskich oraz domów szkieletowych wykonanych z drewna. Ściany wewnętrzne domów z płyty wykonane są najczęściej w lekkiej zabudowie z płyt karton-gips. Sprawia to, że wnętrze domów z płyty warstwowej nie różni się wizualnie od wnętrz domów budowanych w technologii tradycyjnej, murowanej.
Konstrukcja nośna domów z płyty warstwowej stanowi modułowa konstrukcja stalowa (choć w niektórych przypadkach być również betonowa lub drewniana).
Konstrukcja domów z płyty warstwowej składają się z konstrukcji nośnej oraz pomocniczej. Konstrukcję nośną budynku stanowią w słupy oraz dźwigary, które przenoszą wszystkie obciążenia budynku (głównie od śniegu oraz wiatru) na grunt. Do konstrukcji pomocniczej zalicza się rygle, płatwie dachowe, tężniki oraz stężenia. To one zapewniają sztywność oraz bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność konstrukcji.
W zależności od tego czy zdecydujesz się na budowę domu z antresolą czy bez, konstrukcja stalowa oraz fundamenty będą wyglądały inaczej. Oczywistym jest, że antresola ma negatywny wpływ na statyczność całej konstrukcji, a zatem konstrukcja stalowa domu z antresolą jest cięższa, a fundamenty bardziej masywne. Wszystko to ma na celu przeciwdziałanie sił, jakie wywołuje.
Mimo wszystko antresola umożliwia lepsze wykorzystanie powierzchni zabudowy domu, co sprawia że jest bardzo popularna wśród inwestorów, jak i architektów. Nie zmienia to faktu, że jest to rozwiązanie kosztowne oraz wymagające. Jeżeli planujesz budowę domu w wersji budżetowej, powinieneś zrezygnować z jej wykonania.
Płyty warstwowe jako materiał budowlany charakteryzują się szerokim wachlarzem zalet, ale również wad. Poznając wady domu z płyty warstwowej odpowiesz sobie na pytanie czy ta technologia będzie dla Ciebie odpowiednia.
Naturalną właściwością płyty warstwowej jest to, że są one dość głośne oraz charakteryzują się słabą izolacyjnością akustyczną w porównaniu do budynków murowanych. Z tym problemem można poradzić sobie poprzez zastosowanie dodatkowej warstwy wełny akustycznej w ścianach wewnętrznych domu, jednak w ostatecznym rozrachunku generuje to dodatkowe koszty dla inwestora.
Inną charakterystyczną cechą płyt warstwowych jest zjawisko „strzelania”, które może występować podczas dużych różnicach temperatur, zwłaszcza w miejscach intensywnie nasłonecznionych. Zjawisko to wynika z naprężeń termicznych powstających wewnątrz płyty. W budynkach ogrzewanych, gdzie temperatura wewnętrzna wynosi około 20°C, wewnętrzna strona płyty warstwowej dzięki izolacyjnym właściwościom rdzenia utrzymuje stabilną temperaturę, niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz. Natomiast zewnętrzna powierzchnia, szczególnie w przypadku płyt w ciemnych kolorach, jest narażona na ekstremalne wahania temperatur – od około -15°C zimą do nawet 80-90°C w upalne, słoneczne dni.
Tak duże różnice temperatur między warstwami prowadzą do rozszerzalności i kurczenia się materiałów, mogą doprowadzić do lekkich przesunięć blachy względem siebie, co w skrajnych przypadkach może objawić się słyszalnym efektem, znanym jako „strzelanie”. Zjawisko to jest naturalną właściwością fizyczną, charakterystyczną dla materiałów o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej, takich jak stal z której wykonana jest zewnętrzna otulina płyty warstwowej. Aby minimalizować efekty akustyczne zaleca się stosowanie jasnych kolorów płyt warstwowych, szczególnie w miejscach intensywnego nasłonecznienia. Pozwala to ograniczyć nagrzewanie się zewnętrznej powierzchni płyt i zmniejszyć różnice temperatur.
Ostatnimi wadami domów z płyty warstwowej są:
Choć domy z płyty warstwowej mają swoje wady, ich zalety sprawiają, że są coraz częściej wybieraną technologią budowy przez inwestorów.
Do głównych zalet domów z płyty warstwowej należą:
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, który z producentów płyt warstwowych jest najlepszy, zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Jak wybrać producenta płyt warstwowych? Pełna lista producentów płyt warstwowych
Nie podlega wątpliwości, że budowa domu z płyty warstwowej jest tańszą alternatywą budowy domu w porównaniu do technologii tradycyjnej, murowanej. Obecnie budowa domu z płyty warstwowej kosztuje od około 2 000 do 2 500 złotych netto za metr kwadratowy (+8% VAT). W skład tej ceny wchodzi kompleksowe wykonanie domu z płyty warstwowej od fundamentów po dach (bez adaptacji pomieszczeń z płyt karton-gips).
To ile tak naprawdę będzie kosztowała budowa domu z płyty warstwowej zależy w głównej mierze od wielkości domu, projektu, spadku dachu, strefy obciążenia śniegiem oraz wysokością budynku nad poziomem morza.
Chcesz poznać cenę płyty warstwowej za metr kwadratowy? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Ile kosztuje budowa hali z płyty warstwowej? Poznaj cenę płyty warstwowej za m2.
Budowa domu z płyty warstwowej jest rozwiązaniem tanim, energooszczędnym oraz szybkim w budowie, ale posiada kilka istotnych wad. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przed rozpoczęciem budowy domu z płyty warstwowej zadaj sobie pytanie czego odczekujesz. Płyta warstwowa jest materiałem dedykowanym dla sektora przemysłowego, a zatem jej główną cechą jest to, że powinna być ona tania w produkcji i montażu. Minusem domów z płyty warstwowej jest zaś sama specyfika materiału z jakiego są budowane. Blaszana obudowa charakteryzuje się surowym wyglądem oraz gorszymi parametrami izolacyjności akustycznej. Dodatkowo płyty wymagają systematycznej kontroli oraz czyszczenia aby zapewnić ich nienaganną estetykę oraz bezawaryjność przez kolejne lata. Więcej na temat konserwacji płyt warstwowych znajdziesz tutaj: Mycie płyt warstwowych – jak dbać o elewację hali?
Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.
Ostatnie wpisy