Hale magazynowe – ile aktualnie kosztuje budowa hali magazynowej?

Spis treści:

Pytania o aktualne koszty budowy hali magazynowej są coraz częściej powtarzane przez inwestorów z całego kraju. Wydarzenia z ostatnich trzech lat obróciły rynek budowlany do góry nogami. Z tyloma problemami nie mierzyliśmy się bowiem od początku XXI wieku. Zastanawiasz się zapewne o jakich problemach mowa?

Pandemia COVID-19, lockdown’y, zerwane łańcuchy dostaw materiałów budowlanych, zmiany systemu podatkowego, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, jak i rekordowe podwyżki płacy minimalnej oraz składek ZUS odcisnęły bardzo mocne piętno na całej gospodarce krajowej.

Inwestowanie w dzisiejszych czasach wymaga od Ciebie dużo większej czujności oraz rozwagi niż kiedykolwiek indziej. Jak ta sytuacja wpłynęła na koszty budowy hali magazynowej?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym opracowaniu. Jeżeli ciekawi Cię, jak zmieniła się sytuacja na przełomie ostatnich lat, zapoznaj się również z naszym wcześniejszym opracowaniem z 2020 roku, w którym opisywaliśmy koszt budowy hali produkcyjnej: Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali.

czarne płyty warstwowe na hali
Budowa hali w Norwegii.

Koszty związane z budową hal magazynowych

Koszt budowy hali magazynowej w Polsce wynosi od około 1500 do 2100 złotych netto za każdy metr kwadratowy. Jest to koszt budowy hali od fundamentów, aż po dach. W skład tej ceny wchodzi kompleksowe wykonanie:

 • fundamentów,
 • konstrukcji stalowej,
 • lekkiej obudowy z płyt warstwowych,
 • posadzki
 • wyposażenia w postaci bram, naświetli, drzwi oraz okien.
koszt budowy magazynu wykres
Wykres opisujący koszt budowy hali magazynowej.

Ostateczna cena budowy jest jednak uzależniona od standardu wykonania oraz jakości zastosowanych materiałów. Z uwagi fakt, iż projektowana żywotność hali magazynowej w Polsce wynosi co najmniej 50-lat, stosowane materiały budowlane charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Jakie są ogólnie przyjęte rozwiązania techniczno-materiałowe stosowane do budowy hal magazynowych?

 • Fundamenty żelbetowe: stopy oraz ławy fundamentowe wykonane z betonu B25 (C20/25) ze zbrojeniem w postaci prętów żebrowanych,
 • Konstrukcja stalowa zabezpieczona antykorozyjnie poprzez piaskowanie do stopnia czystości SA2,5 (bardzo dokładne) oraz malowanie specjalistycznymi farbami o łącznej grubości 120 mikrometrów,
 • Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej o grubości co najmniej 8 cm oraz obustronnej otulinie z blachy stalowej ocynkowanej o łącznej grubości 0,9mm. Lekka obudowa uwzględnia wszystkie systemowe obróbki blacharskie oraz system rynnowy.
 • Blacha trapezowa o grubości 0,7mm umożliwiająca swobodne poruszanie się po powierzchni dachu w przypadku hal magazynowych nieogrzewanych.
 • Posadzka na gruncie w uwarstwieniu (w przypadku gruntów o standardowej nośności): podbudowa z tłucznia fr. 0-63mm o grubości 25 cm, chudy beton podposadzkowy B10 (C5/10) o grubości 10cm, dwukrotna warstwa folii budowlanej o grubości 0,2mm stanowiąca warstwę poślizgową dla betonu oraz posadzka betonowa ze zbrojeniem rozproszonym stalowym w ilości 25 kilogramów na każdy metr sześcienny betonu o minimalnej grubości 15 centymetrów.
 • Bramy, stolarka drzwiowa oraz okienna, jak i naświetla dachowe o odpowiednich parametrach izolacyjności termicznej.

Są to najczęściej stosowane standardy budownictwa. Wielu dostawców proponuje jednak rozwiązania o znacznie gorszych parametrach jakościowych oraz wytrzymałościowych, niż te które opisałem powyżej. Przykładem czego są hale namiotowe, których trwałość wynosi zaledwie 10 lat. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnić pomiędzy halą magazynową a namiotową? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym.

Hala magazynowa koszt budowy
Budowa hali magazynowej w Wojkowicach.

Wróćmy jednak do kosztów budowy całorocznych hal magazynowych. Tak oto prezentują się aktualne koszty poszczególnych etapów budowy hali magazynowej:

Etap pracKoszt budowy (zł/m2)Procent ogółu
Konstrukcja stalowa450 do 580 złotych za metr kwadratowy29%
Płyty warstwowe z obróbkami420 do 630 złotych za metr kwadratowy29%
Fundamenty250 do 400 złotych za metr kwadratowy18%
Podbudowa podposadzkowa120 do 150 złotych za metr kwadratowy8%
Posadzka przemysłowa150 do 180 złotych za metr kwadratowy9%
Bramy, naświetla oraz stolarka drzwiowa110 do 160 złotych za metr kwadratowy7%
Suma:1500 – 2100 złotych za metr kwadratowy 100%

Czynniki wpływające na koszt budowy hali magazynowej

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona z uwagi na dużą ilość komponentów, z jakich ostatecznie składa się hala magazynowa. Głównymi czynnikami, które wpływają na koszt budowy hali, są aktualne ceny materiałów budowlanych w postaci profil stalowych oraz betonu.

Profile stalowe oraz beton wykorzystuje się niemal na każdym etapie budowy hali, a przede wszystkim podczas wykonywania:

 • Fundamentów – stal zbrojeniowa oraz beton konstrukcyjny,
 • Chudego betonu podposadzkowego – beton podkładowy,
 • Szkieletu stalowego hali – stal konstrukcyjna S235 oraz S335,
 • Płyt warstwowych – obustronna otulina z blachy stalowej ocynkowanej,
 • Posadzki przemysłowa hal – stalowe zbrojenie rozproszone oraz beton konstrukcyjny,
 • Wkrętów, śrub, bram, drzwi, świetlika dachowego – profile stalowe.

Stal wykorzystuje się w głównej mierze do produkcji szkieletu hali. Szkielet stalowy składa się z głównej konstrukcji nośnej hali w postaci słupów oraz dźwigarów, jak i konstrukcji pomocniczej oraz stężającej w skład czego wchodzą rygle, płatwie dachowe oraz podkonstrukcja pod stolarkę okienną, oraz drzwiową.

W zależności od parametrów hali magazynowej oraz obciążeń na jakie ma zostać zaprojektowana, jej ciężar będzie inny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, zapoznaj się z tym artykułem blogowym.

Obciążenie śniegiem oraz wiatrem to tylko część obciążeń, jakim musi przeciwdziałać konstrukcja stalowa. Im wyższa hala, tym większą siłę należy włożyć w celu przeciwdziałania szkodliwym dla konstrukcji obciążeniom, a zatem w dużym uproszczeniu, im wyższa hala magazynowa, tym większe będą jej fundamenty oraz przekrój profili stalowych. 

Na koszt konstrukcji hali magazynowej wpływa przede wszystkim szerokość hali, jej wysokość, geometria dachu oraz dodatkowe obciążenia, do jakich należy dostosować konstrukcję, np. wyposażenie hali w suwnicę.

Ile kosztuje konstrukcja stalowa hali magazynowej?

Jak wspomniałem we wcześniejszej części opracowania, koszt konstrukcji stalowej wynosi od 450 do 580 złotych za metr kwadratowy hali. Niemal 50% tych kosztów stanowi surowiec w postaci profili stalowych.

Na koszt gotowej konstrukcji stalowej na placu budowy składa się:

 • Opracowanie projektu warsztatowego: 3%
 • Surowiec w postaci profili stalowych: 48%
 • Wykonanie warsztatowe: 18%
 • Zabezpieczenie antykorozyjne: 13%
 • Transport: 2%
 • Montaż: 16%
szkielet hali stalowej

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje wykonanie jednego kilograma konstrukcji stalowej. W przypadku prostej konstrukcji stalowej o niewielkim stopniu skomplikowania koszt wykonania konstrukcji stalowej wynosi od około 10,00 do 12,00 złotych netto za kilogram. Do tego należy doliczyć koszt montażu, który wynosi od 1,60 złotych za kilogram do około 3 złote za kilogram. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji koszt jej wykonania może przekroczyć 16 złotych za kilogram, a montażu 5 złotych za kilogram.

Koszt konstrukcji stalowej hali magazynowej
Wykres opisujący koszt wykonania konstrukcji stalowej hali magazynowej.

Koszt hali magazynowej z płyty warstwowej – od czego zależy koszt wykonania lekkiej obudowy hali magazynowej?

Wielu z Was zastanawia się, na co tak naprawdę składa się koszt wykonania lekkiej obudowy. Podobnie jak w przypadku konstrukcji stalowej, większą część kosztów stanowi materiał.

W zależności od tego, na jaką grubość oraz rodzaj rdzenia płyty warstwowej się zdecydujesz, jej cena będzie inna. W przypadku płyt warstwowych jakościowo najlepszym rozwiązaniem są płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej. Fenomenalne parametry izolacji termicznej, niska waga oraz relatywnie niski koszt wykonania powoduje, że niemal 90% wszystkich płyt warstwowych stosowanych w budownictwie stanowią płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej.

Montaż płyt warstwowych na hali

Gorszym jakościowo rozwiązaniem są płyty warstwowe z wełny mineralnej. Do najważniejszych wad płyt warstwowych z wełny mineralnej należą: duży ciężar, wysoka cena oraz słabe właściwości izolacji termicznej. Sprawia to, że płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej stosuje się jedynie w przypadku podwyższonego zabezpieczenia przeciwpożarowego hali magazynowej.

Jak zatem koszt wykonania lekkiej obudowy hali magazynowej prezentuje się w praktyce?

Koszt wykonania obudowy hali magazynowej z płyt warstwowych:

Montaż płyt warstwowych:Od 45 do 80 złotych za metr kwadratowy
Dostawa oraz montaż obróbek blacharskichOd 20 do 50 złotych za metr kwadratowy
Dostawa oraz montaż systemu rynnowegoOd 100 do 140 złotych za metr bieżący rynny
Płyta warstwowa o gr. 8 cm z PIR na dachOkoło 121,15 złotych za metr kwadratowy
Płyta warstwowa o gr. 8 cm z PIR na ścianęOkoło 120,08 złotych za metr kwadratowy
koszt płyt warstwowych hal magazynowych
Wykres opisujący koszt wykonania lekkiej obudowy hali magazynowej.

Podwyżki cen materiałów budowlanych – jaki wpływ mają na ostateczny koszt budowy hali magazynowej?

Do niedawna głównym czynnikiem generującym koszty budowy hali magazynowej była cena robocizny. Dziś trend ten odwrócił się na rzecz ceny materiałów budowlanych. To właśnie koszty materiałów budowlanych stanowi główny koszt budowy hali magazynowej.

Największy wpływ na ostateczny koszt budowy hali magazynowej ma aktualna cena stali (surowca). Stal wykorzystywana jest niemal się na każdym etapie budowy, począwszy od wykonania fundamentów po świetliki dachowe.

Ile stali wykorzystuje się tak naprawdę w procesie budowy hali magazynowej? Śpieszę z odpowiedzią. Przykładem niech będzie hala o parametrach:

 • Szerokość: 24m
 • Długość 40m
 • Wysokość w świetle: 6,00m
 • Strefa obciążenia śniegiem: 2 (druga)
Fundamenty4800 kg
Szkielet konstrukcji stalowej35000 kg
Płyty warstwowe14200 kg
Zbrojenie rozproszone posadzki3600 kg
Obróbki blacharskie800 kg
System rynnowy500 kg
Naświetle, bramy oraz drzwi1000 kg
Drabina koszowa100 kg
Łącznie:60 000 kg / około 60 kg na metr kwadratowy hali
Hala magazynowa z biurem
Budowa hali magazynowej w Mnikowie pod Krakowem.

Łatwo policzyć, że w przypadku hali stalowej o powierzchni 960 metrów kwadratowych podwyżka cen stali o 1 złotych netto skutkuje wzrostem kosztów budowy hali o 60 000 zł netto.

Jak widzisz, udział stali w cenie hali magazynowej jest ogromny. Średnia waga stali wykorzystywana do budowy hali wynosi od 50 do 80 kilogramów na każdy metr kwadratowy hali w zależności od parametrów hali.

Hale magazynowe z suwnicą – ile kosztuje budowa hali z suwnicą?

Suwnica ma ogromny wpływ na statyczność całej konstrukcji hali. Im wyższa wysokość podnoszenia haka suwnicy, tym trudniej jest zachować konstrukcję w odpowiedniej stabilności. Do tego wszystkiego uwzględnić należy również udźwig suwnicy, co wpływa na ostateczną wagę konstrukcji stalowej oraz przekrój belki podsuwnicowej.

Nie da się zatem jednoznacznie określić kosztów budowy hali magazynowej z suwnicą bez sprecyzowania Twoich dokładnych potrzeb. Zazwyczaj wyposażenie hali w suwnicę powoduję zwiększenie kosztów jej budowy od 20% do 50%. Jeżeli planujesz budowę hali magazynowej z suwnicą, skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. realizacji inwestycji. Zapytanie ofertowe powinno zawierać podstawowe informacje dotyczące hali magazynowej oraz parametrów suwnicy, a przede wszystkim:

 • Szerokość oraz długość hali,
 • Wymaganą wysokość podnoszenia haka suwnicy,
 • Wymagany udźwig suwnicy,
 • W przypadku dwóch lub więcej suwnic informacje, czy będą one pracowały w tandemie.

Przygotujemy dla Ciebie ofertę w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych, dzięki czemu łatwo oszacujesz swoje możliwości inwestycyjne, co pozwoli Ci podjąć decyzję o budowie hali magazynowej z suwnicą. 

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek.

Ostatnie wpisy