Czy warto zdecydować się na budowę hali namiotowej? Fakty o halach namiotowych

Spis treści:

  1. Czym jest hala namiotowa?
  2. Czym różni się hala namiotowa od klasycznej hali stalowej?
  3. Budowa hal namiotowych w praktyce.
  4. Na co zwrócić uwagę przed budową hali namiotowej?

Hale namiotowe charakteryzują się dużą lekkością oraz niską ceną budowy. Wszystko to sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Czy jednak niska cena budowy idzie w parze z wysokim standardem budowlanym, oraz czym tak naprawdę jest okupiona? Hale namiotowe mają wiele zalet, ale również liczne wady.

ZaletyWady
Niski koszt budowyMała trwałość
Lekka konstrukcja stalowaSłaba izolacyjność termiczna
Szybki montażKoniecznością odśnieżania hali zimą
Możliwość budowy na zgłoszenie*Droższa eksploatacja oraz amortyzacja hali
*Możliwość budowy na zgłoszenie możliwa po spełnieniu kilku warunków opisanych w dalszej części opracowania.

Zapraszam Cię do lektury niniejszego opracowania, z którego dowiesz się wielu ciekawych faktów na temat hal namiotowych oraz dowiesz się, czy warto zdecydować się na budowę hali namiotowej.

Czym tak naprawdę jest hala namiotowa?

W zależności od technologii wykonania hali namiotowej oraz jej przeznaczenia zakwalifikować ją można jako obiekt tymczasowy lub budynek. To właśnie klasyfikacja hali namiotowej wpływa na to, czy do budowy hali będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie budowy.

Hala z bramami w Cieszynie

Typowa hala namiotowa składa się z:

  • Lekkiej konstrukcji stalowej,
  • Ścian pokrytych blachą trapezową lub płytą warstwową,
  • Dachu z plandeki.

Standardową magazynową halę namiotową zakwalifikować należy jako budynek trwale związany z gruntem. W przypadku budowy takiej hali namiotowej konieczne będzie uzyskanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a zatem opracowanie kompletnego projektu budowlanego. Z opcji zgłoszenia możesz skorzystać w przypadku namiotów eventowych, weselnych i tym podobnych, a zatem w przypadku hal niepołączonych stale z gruntem, przeznaczonych do demontażu do 180 dni od daty zgłoszenia.

Więcej na ten budowy hal namiotowych na zgłoszenie możesz przeczytać w tym artykule blogowym: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie? Dokumentacja hali namiotowej oraz magazynowej.

Czym różni się hala namiotowa od klasycznej hali stalowej?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy warto dopłacić do budowy hali stalowej, czy lepiej zdecydować się na wybudowanie hali namiotowej. Na tym etapie musisz zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej hali. Czym innym są trwałe hale stalowe dostosowane do wszystkich surowych wymagań stawianych przez prawo budowlane, a czym innym tymczasowe hale namiotowe.

W poniższej tabeli przedstawię Ci podstawowe różnice pomiędzy klasyczną halą stalową a halą namiotową.

Hale namiotoweHale stalowe
Trwałość10 lat od daty produkcjiCo najmniej 50 lat od daty produkcji
WytrzymałośćZmniejszone obciążenia normowe,Hala o wytrzymałości normowej (pełnej), bez potrzeby odśnieżania
Dokumentacja budowyPozwolenie na budowę lub zgłoszenieWymagane pozwolenie na budowę
Pokrycie dachuPokrycie dachu z plandekiPokrycie dachu z nośnej blachy trapezowej, lub płyt warstwowych
Bezpieczeństwo przeciwpożaroweBrak możliwości zabezpieczenia przeciwpożarowegoMożliwość zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji do R120
Koszt budowyTańsza w budowieDroższa w budowie
Koszt amortyzacjiDroższa amortyzacja haliTańsza amortyzacja hali

Hale namiotowe są idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy potrzebują dodatkowej powierzchni magazynowej przez kilka miesięcy w roku lub planują zmianę lokalizacji swojej firmy w przeciągu najbliższych lat. Innym dobrym przykładem zastosowania hal namiotowych są różnego rodzaju wydarzenia, jak targi oraz wesela. 

Trzeba jednak przyznać, że podczas porównania hali jeden do jednego, hale namiotowe są gorszym technicznie oraz jakościowo rozwiązaniem.

Budowa hal namiotowych w praktyce

Na pytanie; Czy hale namiotowe się sprawdzają? Jestem zmuszony odpowiedzieć; to zależy.

Wielu inwestorów z założenia planuje kupno taniej hali namiotowej, jej kilkuletnią eksploatację oraz dalszą odsprzedasz. Jest to dobry model biznesowy, który umożliwia płynne gospodarowanie środkami oraz dostosowanie zakładu do aktualnych potrzeb produkcyjnych.

Magazynowanie Kraków

Rynek używanych hal namiotowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem oraz dużą popularnością. Łatwość montażu, niewielki ciężar konstrukcji oraz tymczasowy charakter hali namiotowej sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na kupno używanej hali namiotowej do samodzielnego montażu na zgłoszenie. Budując halę namiotową, nie musisz martwić się, że pieniądze, jakie zainwestujesz w budowę namiotu „pójdą w błoto”. Halę taką łatwo odsprzedaż w przystępnej cenie kolejnemu kupcowi.

Inaczej jest w przypadku inwestorów, którzy planują budowę hali namiotowej na wiele lat. Bardzo często spotykamy się z informacją o zawaleniu się hali namiotowej zimą lub uszkodzeniu pokrycia podczas dużych wichur. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymywanie hali w należytym stanie technicznym, zgodnie z założeniami projektowymi. Niestety część dostawców hal namiotowych dopuszcza się nieuczciwych praktyk, nie przekazując swoim klientom instrukcji użytkowania hali. Nieświadomy inwestor, łamiąc postanowienia projektowe traci tym samym prawo do gwarancji oraz naraża się na kosztowne naprawy.

Jeżeli zależy Ci na trwałej hali, która zabezpieczy Twój interes oraz składowane w niej materiały, warto zdecydować się na budowę całorocznej hali stalowej. Koszt budowy takiej hali jest nieco większy niż w przypadku budowy hali namiotowej, ale trwałość przerasta je 5-krotnie, a zatem finalnie koszt amortyzacji hali stalowej jest tańszy niż w przypadku hali namiotowej.

Gliwice hala z suwnicą

Chcesz dowiedzieć się więcej o wymaganiach, jakie musi spełnić hala magazynowa? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Hale magazynowe — Jakie wymagania musi spełnić hala magazynowa?

Na co zwrócić uwagę przed budową hali namiotowej?

Z uwagi na dużą dezinformację oraz niespójność informacji, jakie możesz znaleźć w sieci, przed budową hali namiotowej powinieneś ustalić kilka podstawowych kwestii.

1. Czy zgłoszenie naprawdę jest dla Ciebie?

Budowa hali na zgłoszenie obwarowane jest wieloma konsekwencjami prawnymi oraz ograniczeniami. Hala taka nie może być trwale powiązana z gruntem, a zatem nie wchodzi w grę zakotwienie jej w fundamencie lub w płycie posadzkowej. Taką halę namiotową należy zdemontować przed upływem 180 dni od daty rozpoczęcia budowy, a zatem koszty dodatkowe związane z jej późniejszym demontażem stanowią istotny procent wartości. Jeżeli planujesz budowę klasycznej hali namiotowej ze ścianami z blachy, konieczne będzie jej zakotwienie w fundamencie, a zatem uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Budowa hali magazynowej Kraków

Wiele firm w branży zaproponuje Ci fikcyjne przeniesienie hali namiotowej o kilkanaście centymetrów tuż przed upływem 180 dni określonych w zgłoszeniu pierwotnym oraz kolejne zgłoszenie budowy. Musisz jednak wiedzieć, że jest to praktyka niedozwolona, w wyniku której grozić Ci będą srogie konsekwencje prawne, czego potwierdzeniem są liczne orzeczenia Sądów. Musisz pamiętać, że bezpieczeństwo Twoje, jak i Twoich pracowników jest największą wartością, dlatego właśnie wymagania dotyczące budowy hal są tak rygorystyczne, a próba ich obejścia często może skończyć się tragedią.

2. Dowiedź się, na jakie obciążenia zaprojektowany jest Twoja hala namiotowa.

Kolejnym ważnym aspektem, o jakim musisz pamiętać, jest sprawdzenie obciążeń, na jakie została zaprojektowana Twoja hala. To właśnie one będą definiowały częstotliwość odśnieżania hali oraz jej wytrzymałość. To wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych określają dopuszczalny ciężar instalacji elektrycznej oraz pozostałych elementów opartych na konstrukcji nośnej hali namiotowej.

Jak je odczytać? Dopuszczalne obciążenia projektowe określane są jednostką kN/m2 z czego 1 kN/m2 wynosi 100 kg na każdy metr kwadratowy. Jeżeli zgodnie z opisem Twoja hala uwzględnia dodatkowe obciążenia dachu od instalacji o wadze 0,2 kN/m2, oznacza co, że możesz obciążyć konstrukcję dachu instalacją o wadze 20 kg na każdy metr kwadratowy hali.

Oświetlenie hali produkcyjnej

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat odśnieżania hali stalowej? Zapoznaj się z tym artykułem: Odśnieżanie dachu — kiedy należy odśnieżać dach hali przemysłowej

3. Dopytaj o trwałość hali

Jak wspomniałem we wcześniejszej części opracowania, trwałość hali namiotowej wynosi zaledwie 10 lat. Jeżeli zależy Ci na budowie hali namiotowej o większej trwałości, skieruj zapytanie do producenta hal namiotowych o rewizję oferty na halę o większej trwałości.

4. Sprawdź certyfikaty oraz świadectwa jakości producenta hali.

Na sam koniec zapytaj dostawcy o posiadaną certyfikację. Zgodnie z prawem musi on wykonać konstrukcję stalową zgodnie z normą PN-EN1090. To właśnie certyfikacja jest gwarancją jakości wykonania konstrukcji stalowej, wytrzymałości spawów oraz pozostałych elementów konstrukcyjnych. Możesz również zapytać o przesłanie aktualnych uprawnień spawalniczych osób odpowiedzialnych za wykonanie Twojej konstrukcji. Jako inwestor powinieneś zadbać, żeby konstrukcja spełniała wszystkie normy, oraz żeby wykonywały je osoby z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami. Jest to Twoje prawo, z którego jako inwestor powinieneś skorzystać. Przeczytaj więcej na: Hale stalowe – dlaczego wybrać certyfikowanego producenta hal stalowych?

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, zapytania ofertowe oraz realizacja inwestycji.

Ostatnie wpisy