Producent hal stalowych – jak wygląda produkcja konstrukcji stalowej krok po kroku?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie jak wygląda produkcja konstrukcji stalowej krok po kroku. Doświadczony producent hal stalowych, wykonuje swoje konstrukcje stalowe z zachowaniem harmonogramu budowy całej hali stalowej, zapewniając przy tym ciągłość realizacji prac na budowie. Jeżeli chcesz poznać harmonogram budowy hali zapoznaj się z artykułem blogowym jaki dla Ciebie przygotowaliśmy: Ile trwa budowa i montaż hali stalowej?

Krok pierwszy Projekt wykonawczy konstrukcji stalowej

Każdorazowo przed przystąpieniem do wykonania konstrukcji stalowej należy wykonać pełen projekt warsztatowy konstrukcji stalowej. Projekt konstrukcyjny zawiera wszystkie najdrobniejsze detale konstrukcji stalowej, określa klasę wykonania konstrukcji stalowej, wymagania dotyczące przygotowania powierzchni oraz wykonania spoin, otworowanie, zestawienie materiałowe wraz z materiałami złącznymi. Projekt wykonawczy konstrukcji stalowej wykonuje się na podstawie projektu budowlanego, zachowując przy tym wszystkie gabaryty konstrukcji stalowej. Jeżeli zamierzasz wybudować swoją halę stalową, a nie masz jeszcze wykonanego projektu budowlanego, niezwłocznie zapoznaj się z naszym poradnikiem Dokumentacja hali stalowej — jak przygotować się do budowy?

Krok drugi Zamówienie materiału

Kolejnym krokiem wchodzącym w skład wykonania konstrukcji stalowej jest zamówienie materiału w oparciu o zestawienie materiałowe konstrukcji stalowej. Jest to kluczowy etap dla zachowania ciągłości wykonania konstrukcji stalowej. Producent konstrukcji stalowej nie może zapomnieć o żadnym z profil, brak któregokolwiek z profili uniemożliwiłby wykonanie kompletnego elementu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie całości materiału jednorazowo, stal czarną po dostawie należy pogrupować co umożliwia sprawny przepływ konstrukcji stalowej. Ceny konstrukcji stalowej zmieniają się bardzo dynamicznie, jeżeli chcesz dowiedzieć się jaki moment jest najlepszy na budowę hali stalowej zapoznaj się z artykułem Cena konstrukcji stalowej za kg. Ile kosztuje 1 kg konstrukcji stalowej?

Krok trzeci Rozładunek materiału na wytwórni oraz transport materiału na stanowiska robocze

Firma Konspekt do rozładunku konstrukcji stalowych stosuje urządzenia dźwigowe w postaci suwnic. Suwnice umożliwiają sprawny oraz szybki rozładunek konstrukcji stalowej zwiększając przy tym efektywność produkcji konstrukcji stalowej. Pogrupowaną konstrukcję stalową składuje się na placu materiałowym skąd bezpośrednio transportuje się ją na stanowiska robocze.

Krok czwarty Prefabrykacja konstrukcji stalowej

Najważniejszym etapem wykonania konstrukcji stalowej jest obróbka materiału na wytwórni. Doświadczona, kompetentna kadra jest gwarantem dobrego wykonania konstrukcji stalowej. Producent konstrukcji stalowej musi zadbać o odpowiednie uprawnienia pracowników, m.in. uprawnienia spawaczy oraz certyfikację zakładu zgodnie z normą PN-EN1090.

Do poprawnego wykonania konstrukcji stalowej niezbędne jest docięcie materiału z dużą dokładnością. Pojedynczy element może składać się nawet z kilkudziesięciu profili, zachowanie dokładnych gabarytów każdego z elementów gwarantuje łatwy i szybki montaż konstrukcji stalowej na budowie. Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed wykonaniem robót spawalniczych, wykonanie blach węzłowych, spawanie konstrukcji, przygotowanie konstrukcji do malowania poprzez piaskowanie do stopnia czystości SA2,5 oraz samo malowanie (w przypadku konstrukcji zabezpieczonej antykorozyjnie poprzez cynkowanie nie ma potrzeby piaskowania konstrukcji stalowej przed ocynkowaniem).

Krok piąty Dokumentacja powykonawcza

Ostatnim etapem wykonania konstrukcji stalowej jest przygotowanie dokumentacji powykonawczej. Producent konstrukcji stalowej jest zobligowany do oznakowania swoich wyrobów znakiem CE poprzez wystawienie odpowiedniej deklaracji zgodności. Oznakowanie CE oznacza dopuszczenie do użytku wyrobu na terenie Unii Europejskiej z zachowaniem wszystkich standardów budowlanych.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy