Hala magazynowa z biurem – Biuro murowane czy wewnątrz hali?

Na pytanie, czy lepiej zdecydować się na biuro murowane, czy biuro w hali nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przeznaczenie hali, względy estetyczne oraz wiele innych czynników, które opiszę w dalszej części opracowania. Zazwyczaj to wymagania formalne determinują formę budynku socjalno-biurowego. W tym artykule postaram się w sposób prosty i merytoryczny pomóc Ci w dobraniu odpowiedniej dla Ciebie technologii wybudowania budynku biurowego.

Biuro w hali produkcyjnej – kiedy rozważyć wykonanie biura w hali?

W przypadku konieczności wydzielenia przeciwpożarowego hali magazynowej lub produkcyjnej od biura zazwyczaj lepiej zdecydować się na wybór murowanego biura przy hali. Zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowej wiąże się między innymi z koniecznością zastosowania innych, masywniejszych profili stalowych oraz koniecznością zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji stalowej farbą pęczniejącą lub natryskiem cementowym.

Jeżeli z części socjalno-biurowej korzystać będą jedynie pracownicy świadczący pracę w hali (budynek socjalno-biurowy jest funkcjonalnie połączony z halą) dopuszcza się adaptację takich pomieszczeń bezpośrednio w hali bez konieczności zabezpieczenia przeciwpożarowego. Przykłady takich pomieszczeń:

  • pomieszczenia WC,
  • jadalnia,
  • szatnia,
  • umywalnia,
  • biuro kierownika/mistrza zmiany.

Jeżeli jednak planujesz budynek, w którym prace będzie wykonywać księgowa, fakturzystka lub sekretarka, w takim przypadku zajdzie konieczność wydzielenia przeciwpożarowego części socjalno-biurowej od hali produkcyjnej lub magazynowej.

Murowany budynek w Krakowie

Zalety i wady biura murowanego oraz biura wewnątrz hali

W naturze rozwiązania idealne nie występują. Gdyby tak było, nie zastanawiałbyś się nad wyborem technologii wykonania budynku socjalno-biurowego, czy też technologii wykonania hali stalowej. W tabeli poniżej postaram się przedstawić zalety i wady każdej z technologii. Niemniej jednak streszczając niniejszy artykuł, w większości przypadków lepiej wybrać biuro murowane, niż biuro wewnątrz hali magazynowej dzięki dobremu wydzieleniu przeciwpożarowemu oraz większemu komfortowi pracy w budynku murowanym.

 Biuro murowaneBiuro wewnątrz hali
Komfort pracy
Absorpcja wilgoci z otoczenia
Elastyczność adaptacji
Funkcja reprezentatywna
Wydzielenie przeciwpożarowe
Koszt budowy
Szybkość budowy
Łatwość rozbudowy

Czym charakteryzuje się murowany biurowiec?

Jak wspomniałem wcześniej, komfort pracy w biurze murowanym jest niewspółmiernie większy, niż w przypadku hali stalowej obłożonej płytą warstwową. Wybierając biuro w technologii tradycyjnej, otrzymujesz murowane korzyści wynikające z właściwości zastosowanych materiałów. Konstrukcje murowane oraz żelbetowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami przeciwpożarowymi, dobrymi właściwościami izolacji akustycznej oraz dobrze odbierają wilgoć z otoczenia. Kolejną zaletą jest łatwość adaptacji pomieszczeń oraz możliwość dobrego rozplanowania oświetlenia biura za okien lub całej fasady szklanej. Budynki murowane nadto cechuje duża trwałość oraz łatwość aranżacji wnętrz. Nie jest też tajemnicą fakt, iż budynek murowany jest dużo przytulniejszy, niż surowy wystrój hali stalowej.

Kontener biurowy – alternatywy dla biura murowanego oraz wykonanego wewnątrz hali.

Biuro murowane oraz biuro wewnątrz hali to nie jedyne rozwiązanie wykonania pomieszczeń higieniczno-sanitarnych dla celów pracowniczych. Możesz rozważyć również wykonanie dostawianego kontenera socjalnego. Jego koszt jest dużo niższy, niż budowa murowanego biura, dodatkowo nie wymaga się wykonania dodatkowej warstwy posadzki czy też innych robót wykończeniowych. Dostawiany kontener dla celów pracowniczych to idealne rozwiązanie tymczasowe, które zapewni Ci maksymalną oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Kontener socjalny

Ile kosztuje wykonanie biura murowanego, a ile biura wewnątrz hali?

Koszt budowy biura zależy od standardu wykonania, można jednak przyjąć, że budowa hali stalowej to koszt (uśredniając) ok. 1500 zł za m2, w przypadku budynku biurowego koszt ten wynosi ok. 2200 zł za m2, a zatem ok. 50% więcej niż w przypadku hali. Jeżeli chcesz poznać dokładną cenę budowy hali stalowej skorzystaj z naszego unikalnego kalkulatora budowy hal, oraz zapoznaj się z naszym tematem blogowym: Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali.

Hala produkcyjna

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy