Świetliki dachowe — dobry wybór podczas budowy hali stalowej

Jeżeli planujesz budowę hali stalowej powinieneś dobrze przemyśleć sprawę oświetlenia hali światłem dziennym. Wpływa ono nie tylko oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia hali przemysłowej, ale również znaczne zwiększa komfort pracy osób przebywających w pomieszczeniach dobrze oświetlonych światłem dziennym, naturalnym.

Naświetle dachowe umiejscowione w kalenicy to idealne rozwiązanie dla hal o wysokości co najmniej 4,5m, zapewnia ono ekologiczne oraz równomierne doświetlenie całej hali stalowej.

Przepisy dotyczące oświetlenia oraz nasłonecznienia

Jako firma zajmująca się zarówno projektowaniem jak i Generalnym Wykonawstwem jesteśmy zobowiązani do projektowania hal stalowych zgodnie ze sztuką budowlaną, Prawem Budowlanym oraz rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W artykule tym opiszę Ci najważniejsze przepisy dotyczące świetlików dachowych tak, żeby rozwiązania na które się zdecydujesz były zgodne z prawem oraz nie spowodowały zwiększenia kosztów eksploatacji hali stalowej. Jeżeli jesteś przed wyborem wykonawcy budowy swojej nowej hali zapoznaj się z naszym artykułem w którym opisujemy jak wybrać dobrego wykonawcę do budowy hali stalowej.

Ocieplana hala ze świetlikiem

Jakie jest minimalne wymagane doświetlenie hali produkcyjnej?

Dla hal przeznaczonych na stały pobyt ludzi, takimi jak m.in. hale produkcyjne stosunek okien oraz naświetli wynosić musi co najmniej 1:8 powierzchni posadzki. Doświetlenie hali na takim poziomie zapewnia komfortowe warunki pracy dla pracowników. Pamiętać jednak należy o odpowiednim usytuowaniu stolarki, tak by powierzchnia doświetlenia była jak najbardziej zoptymalizowana.

Jakie naświetle wybrać dla hali ogrzewanej z płyty warstwowej?

Przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej są nieustannie zaostrzane. Polityka Krajowa oraz Unii Europejskiej ukierunkowana jest coraz bardziej w stronę budowy zeroemisyjnych obiektów przemysłowych. Ma to na celu zmniejszenia szkodliwej emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych wytwarzanych w procesie produkcyjnym.

Aktualnie dla ogrzewanych hal z płyty warstwowej zastosować należy naświetle o parametrach przenikalności wynoszącej U=1,1 (W/m2K) o łącznej grubości 26mm z dwóch płyt poliwęglanowych o gr. 16mm oraz 10mm oraz odpowiednio ocieploną podstawą świetlika pianką poliuretanową lub wełną mineralną w zależności od wymagań przeciwpożarowych. Jeśli planujesz budowę hali krytej płytą warstwową koniecznie zapoznaj się z naszym tematem blogowym: Projektowanie hali z płyty warstwowej – co trzeba wiedzieć przed budową hali z płyty warstwowej?

Świetliki dachowe w kontekście przepisów przeciwpożarowych

Naświetla dachowe z poliwęglanowych płyt komorowych wykonywane są w dwóch wariantach:

  • SRO – słabo rozprzestrzeniających ogień
  • NRO – nierozprzestrzeniających ognia

Nie wchodząc w odrębne przepisy przeciwpożarowe wynikające z usytuowania obiektu, bezwzględnie dla hal przemysłowych o powierzchni przekraczającej 1000 m2 lub w przypadku kiedy powierzchnia naświetla przekracza 20% powierzchni dachu należy zastosować przekrycie dachu jako nierozprzestrzeniające ognia – NRO, BROOF (t1). Dla świetlików dachowych stosuje się w tym celu specjalną uniepalnioną powłokę NRO z laminatu poliestrowego, dającą efekt ,,mleczny” poliwęglanu. W przypadku hal poniżej 1000 m2 można stosować tańszą wersję świetlika dachowego słabo rozprzestrzeniającego ogień (SRO), gdzie uzyskać można dodatkowo najczęściej wybieraną przez inwestorów opcję przeźroczystego poliwęglanu, tzn. kolor kryształ.

Wyposażenie dodatkowe naświetli dachowych

Jeżeli zdecydowałeś się na naświetle dachowe możesz skorzystać z wielu dodatkowych wariantów zwiększając przy tymjeszcze bardziej komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Prawdopodobnie jeżeli trafiłeś na tą stronę interesują Cię wszystkie aspekty związane ze świetlikami, a również koszt wykonania i montażu naświetla. Zapraszam Cię do skorzystania z naszego kalkulatora budowy hali, z którego dowiesz się ile kosztuje naświetle dachowe w zależności od jego długości. Dodatkowo zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, dotyczącym kosztów budowy hali, gdzie wyjaśniłem wszystkie zagadnienia związane z ceną budowy hali stalowej: Ile kosztuje budowa hali stalowej? Poznaj koszt budowy hali

Doświetlenie hali za pomocą naświetla

Świetlik dachowy z klapą przewietrzającą

Jedną z opcji jest klapa przewietrzająca, która zapewnia dostęp świeżego powietrza jak i zwiększa wymianę powietrza w hali stalowej. Najczęściej wybierane są klapy o wymiarach 100cm x 100cm lub 100cm x 200cm. Ilość klap przewietrzających ogranicza jedynie długość samego pasma świetlnego. Jako opcje dodatkowe do sterowania klapami przewietrzającymi możesz zdecydować się na centralę przewietrzania 230V, czujnik deszcz-wiatr oraz przycisk przewietrzania 230V.

Klapa dymowa jako dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe

Jeżeli hala wymaga zastosowania klap dymowych również możesz w tym celu wykorzystać naświetle dachowe. Wykonanie klap dymowych w naświetlu to najtańsza opcja na ich zabudowę, musisz jednak pamiętać o cyklicznych przeglądach klap dymowych. System przeciwpożarowy jest w pełni kompatybilny z klapami dymowymi zabudowanymi w naświetlu. Klapy dymowe są dużo droższe od klap przewietrzających z uwagi na charakterystykę użytkowania oraz zastosowanie drogich siłowników

Wyłaz dachowy

Ostatnią opcją dodatkową jaką Ci zaproponuję jest wyłaz dachowy umiejscowiony w naświetlu. Jest to wyśmienite rozwiązanie dla osób posiadających antresolę lub dodatkowe piętro w hali. Najczęściej jednak w celu umożliwienia wejścia na dach hali stosuje się drabiny koszowe z uwagi wysokość obiektu i trudniejszy dostęp do wyłazu.

Naświetle dachowe – praktyczne porady

Wielu projektantów oraz wykonawców proponuje inwestorom rozwiązania technicznie słabe, gdzie istnieje duże ryzyko przeciekania świetlika. Poprawne usytuowany świetlik powinien znajdować się jak najbliżej kalenicy, czyli najwyżej wysuniętej części dachu. Ma to na celu zminimalizowania ilości naporu wody na naświetle. W przypadku w którym nawet najmniejsza kropla wody będzie dostawała się pod obróbkę świetlika będzie ona objawiała się przeciekaniem naświetla. Problem ten nasila się szczególnie po zimie i roztopach, lód bowiem powoduje jeszcze większą penetrację nieszczelności. Dotyczy to jednak tylko dachów krytych blachą trapezową lub płytą warstwową. W przypadku hali krytej membraną dachową PCV/TPO/EPDM lub papą całą podstawę świetlika wykleja się wodoszczelnym materiałem, poprawne wykonanie obróbki świetlika w tym przypadku daje pełną szczelność połączeń i gwarancję tego, że naświetle nie będzie narażone na nieszczelności.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy