Wycena hali stalowej – o co zapytać przed budową hali stalowej?

Im dokładniej przygotujesz się do etapu zapytania ofertowego tym większe prawdopodobieństwo wyboru najbardziej odpowiedniego dla Ciebie wykonawcy budowy hali stalowej. Odpowiedzialne przygotowanie się do przesłania zapytania ofertowego Wykonawcom pozwoli Ci poznać całe spektrum kosztów budowy hali stalowej, na tym etapie musisz zadać sobie podstawowe pytanie – Czego tak naprawdę oczekuję?  Ważne są kwestie nie tylko związane z podstawowymi parametrami budowanej hali, ale również dodatkowe urządzenia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań energetycznych oraz przede wszystkim Twoje możliwości finansowe. Sprecyzowanie dostępnego budżetu oraz priorytetów budowy jest niezwykle istotne. Dla części Inwestorów ważny jest reprezentatywny wygląd hali stalowej, innym zaś zależy na maksymalnej szerokości hali stalowej ułatwiającej procesy produkcyjne czy też dostosowaniu hali stalowej dla osób niepełnosprawnych.

Określenie podstawowych parametrów hali stalowej

Projektując halę stalową musimy usytuować ją na Twojej działce. W tym celu należy pogodzić podstawowe założenia inwestycji z możliwościami zabudowy działki budowlanej. Jeżeli zastanawiasz się jaką działkę wybrać pod budowę hali stalowej zapraszam Cię do zapoznania się z naszym artykułem blogowym zgłębiającym to zagadnienie działka pod budowę hali, co trzeba wiedzieć przed kupnem? Po przeanalizowaniu warunków formalno-prawnych przedstawimy Ci proponowane gotowe rozwiązania lub stwierdzimy, że takiego obiektu nie da się wybudować na Twojej działce i zaproponujemy rozwiązania zastępcze. Istnieją przypadki w których zmniejszenie hali o kilka metrów pozwoli oszczędzić nawet do 50% kosztów budowy hali z uwagi na brak konieczności zabezpieczenia przeciwpożarowego hali stalowej.

Przed określeniem podstawowych parametrów powinieneś zaznajomić się z naszym artykułem blogowym wielkość hali jak ustalić gdzie opisujemy dokładnie na co zwrócić uwagę podczas wyboru parametrów hali, dodatkowo zapraszam Cię do artykułu ile kosztuje budowa hali stalowej? w którym dokładnie opisałem zagadnienie dotyczące kosztów budowy hali jak i również najbardziej optymalne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić Ci na kosztach budowy hali.

Przeznaczenie hali stalowej

Kolejnym etapem przygotowania się do wyceny hali stalowej jest określenie dokładnego przeznaczenia hali stalowej. To jakie będzie jej przeznaczenie determinuje to z jakich materiałów należy wykonać halę, czy należy zabezpieczyć halę przeciwpożarowo, czy hala przemysłowa musi zostać doświetlona światłem dziennym i w jakim wymiarze. Dodatkowo istotne jest zapewnienie zaplecza higieniczno-sanitarnego pracownikom w przypadku stałych miejsc pracy powyżej 4h w przypadku budowy chociażby hali produkcyjnej. Inną istotną informację jest obecność suwnicy, jej udźwigu oraz minimalnej wysokości podnoszenia haka suwnicy jak i obecność instalacji fotowoltaicznej na dachu. To wszystko ma wpływ na finalną wagę konstrukcji stalowej oraz jej koszt.

Hala segregacji darów woj. Małopolskie

Zapytanie ofertowe – istotne informacje podczas przygotowywania zapytania ofertowego

Przedstawiam Ci gotowy szablon najważniejszych informacji które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania zapytania ofertowego. Zachęcam Cię do korzystania z niego, ułatwi on przygotowanie dokładnej oferty uwzględniającej wszystkie składowe budowy hali stalowej.

Lokalizacja obiektu

Określenie obciążeń charakterystycznych dla miejsca inwestycji wpływa na rodzaj konstrukcji stalowej, jej wagę oraz lekką obudowę budowanego obiektu.

Gabaryty obiektu

Określenie podstawowych parametrów hali stalowej. Należy jednak pamiętać o tym, że przy halach o szerokości powyżej 24m jej masywność znacznie wzrasta, co skutkuje podwyższeniem ceny hali stalowej za m2.

 • szerokość
 • długość
 • wysokość

Przeznaczenie obiektu

Dokładne przeznaczenie obiektu oraz krótki opis prowadzonej działalności, przeznaczenie obiektu determinuje powierzchnię ewentualnego zaplecza socjalno-biurowego dla pracowników, konieczność zastosowania naświetli lub stolarki okiennej.

 • hala magazynowa – izolowana lub nieizolowana
 • hala produkcyjna – ilość pracowników pracujących na jednej zmianie z rozgraniczeniem na ilość kobiet oraz mężczyzn.
 • wiata

Suwnica

Suwnica znacząco wpływa na wagę konstrukcji stalowej, odpowiednie dopasowanie suwnicy do Twoich potrzeb pozwala zoptymalizować koszt budowy hali z suwnicą.

 • udźwig
 • wysokość do haka
 • czy ma to być suwnica dwudźwigarowa czy jednodźwigarowa
Hala magazynowa z suwnicami w Wojkowicach (Śląskie)

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Przy projektowaniu hali w której w przyszłości mają być zastosowane panele fotowoltaiczne należy wziąć pod uwagę dodatkowe obciążenia związane z tą instalacją na dachu. Na etapie ofertowania istotne jest określenie zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki czemu firma Konspekt będzie mogła oszacować ilość paneli fotowoltaicznych na dachu oraz ich koszt.

Zabezpieczenie antykorozyjne oraz przeciwpożarowe konstrukcji stalowej

Innym ważnym aspektem który należy wziąć pod uwagę wyceniając konstrukcję stalową jest jej zabezpieczenie antykorozyjne. Aktualnie cena malowania do 120 um jest porównywalna do konstrukcji ocynkowanej, jednak konstrukcję przed ocynkowaniem trzeba do tego procesu odpowiednio przygotować przez nawiercenie otworów technologicznych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze, wszystko zależy od Twoich preferencji.

 • konieczność zabezpieczenia przeciwpożarowego konstrukcji
 • określenie klasy korozyjności konstrukcji stalowej
 • rodzaj zabezpieczenia: ocynkowanie lub malowanie (grubość powłoki malarskiej)

Lekka obudowa

W zależności od przeznaczenia obiektu doświadczony Wykonawca dobierze odpowiednią lekką obudowę hali spełniającą wszystkie wymagania użytkowe oraz wymagania stawiane przez Prawem Budowlanym. Czasem jednak Inwestorzy świadomie zamierzają zastosować materiał o innych parametrach niż minimalne, stawiane przez Prawo Budowlane, podstawowe parametry płyt warstwowych opisałem poniżej

 • wymagania temperaturowe
 • rodzaj zastosowanej termoizolacji: styropian, pianka poliuretanowa, wełna mineralna dla Hal z płyty warstwowej
 • konieczność zastosowania murka oporowego, określenia jego wysokości
 • układ montażu płyt warstwowych, pionowy lub poziomy
 • kolorystyka obiektu RAL: od środka, na zewnątrz
 • rodzaj profilowania płyty warstwowej od środka, na zewnątrz
 • zastosowany zamek w płycie: ukryty (płyty o min. gr. 60mm) lub widoczny

Posadzka

W zależności od tego, czy na hali będziesz korzystać z wózków widłowych, czy na hali będzie odbywał się ruch ciężkiego sprzętu musimy poznać ich parametry. Zastosowanie odpowiedniej posadzki oraz podbudowy zabezpiecza ją przed spękaniem i uszkodzeniami.

 • na jakie obciążenia należy przewidzieć posadzkę
 • rodzaj warstwy nawierzchniowej: posadzka przemysłowa zatarta na gładko z utwardzeniem powierzchniowym, opcjonalnie zastosowanie żywicy epoksydowej, utwardzenia krzemianami itp. lub kostka brukowa

Stolarka

W przypadku stolarki musisz zastanowić się m.in. nad sterowaniem bramy, jej rodzajem oraz standardem w jakim musi być ona wykonana. Drzwi również można wykonać w wielu wariantach, takich jak chociażby zastosowanie samozamykaczy.

 • bramy: wymiary oraz ilość
 • drzwi: wymiary oraz ilość

Naświetle

Naświetle dachowe idealnie nadaje się do doświetlenia hali światłem dziennym. W przypadku hal produkcyjnych należy doświetlić halę powierzchnią co najmniej 1:8 powierzchni posadzki co zapewnia komfortowe i przyjemne warunki pracy dla pracowników oraz pozwala zmniejszyć koszt związany z oświetleniem budowanego obiektu.

 • rodzaj poliwęglanu: kryształ lub mleczny
 • wymiary naświetla
 • zastosowanie powłoki NRO dla hal powyżej 1000 m2.

Rozeznaj rynek przed przystąpieniem do zapytania ofertowego

Korzystając z naszego unikalnego kalkulatora budowy hal stalowych możesz poznać koszt budowy hali stalowej z podziałem na kolejne etapy prac na budowie. Nasz kalkulator umożliwi Ci oszacowanie kosztów jakie poniesiesz przy realizacji hali stalowej, dodatkowo jeżeli chcesz poznać koszt wykonania projektu budowlanego zapraszam Cię do zapoznania się z naszą sekcją Projekty hal stalowych, gdzie w sposób jasny i przejrzysty poznasz koszt wykonania projektu budowlanego swojej nowej hali. Zapraszam również do zapoznania się z naszymi realizacjami oraz referencjami, gdzie poznasz standardy wykonania hal przez firmę Konspekt.

Hala usługowa w Norwegii

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy