Jak przebiega montaż hali stalowej?

Montaż hali stalowej rozpoczyna się od zamontowania głównych elementów nośnych konstrukcji stalowej oraz jej zakotwienia we wcześniej przygotowanym fundamencie. Konstrukcja stalowa wykonana zgodnie z projektem wykonawczym (inaczej warsztatowym) uwzględnia wszystkie elementy montażowe oraz otworowanie co umożliwia możliwie najszybszy montaż konstrukcji stalowej na budowie. Po zamontowaniu pełnego szkieletu konstrukcji stalowej przystępuje się do montażu lekkiej obudowy hali. Jak wygląda montaż hali stalowej?

Jak wygląda montaż hali stalowej?

Po wykonaniu fundamentów oraz podbudowy na budowę sprowadzany jest ciężki sprzęt w postaci dźwigu, zwyżek, wózków teleskopowych. W tym samym dniu wykonawca transportuje przygotowaną wcześniej na wytwórni konstrukcję stalową na budowę i rozpoczyna jej rozładunek oraz montaż hali stalowej, proces ten jest bardzo schematyczny i tak właśnie wygląda montaż hali stalowej.

Montaż hali stalowej krok po kroku

Montaż hali stalowej na budowie to jeden z ostatnich etapów budowy. Wcześniej jednak trzeba przebrnąć przez proces przygotowawczy umożliwiający montaż hali stalowej. Jeżeli pytasz ,,Jak przebiega montaż hali stalowej?” to rozpoczyna się on od jeszcze na etapie projektowania, przygotowania placu budowy, wykonania robót ziemnych oraz fundamentowych po sam montaż hali stalowej. Zagadnienie dotyczące czasu budowy i montażu hali stalowej dokładnie opisaliśmy w naszym artykule blogowym Ile trwa budowa i montaż hali stalowej?

Przygotowanie projektu wykonawczego konstrukcji stalowej oraz żelbetowej

Projekt wykonawczy to ostatni etap prac projektowych który opracowuje się na podstawie wykonanego wcześniej projektu budowlanego. Projekt wykonawczy żelbetu uwzględnia wymiary fundamentu, schemat zbrojenia oraz sposób posadowienia hali stalowej. Projekt wykonawczy konstrukcji stalowej to opracowanie szczegółowe uwzględniające wykonanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych takich jak słupy, dźwigary, stężenia, płatwie itd. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przygotować się do podjęcia prac projektowych zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem Dokumentacja hali stalowej — jak przygotować się do budowy?

Przygotowanie placu budowy

Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie placu budowy, wyposażenie budowy w kontenery socjalne oraz toalety dla pracowników. Temat ten dokładnie opisywałem w artykule blogowym Jak przygotować plac budowy do montażu hali stalowej? do zapoznania się z którym zapraszam.

Fundamenty hali

Na podstawie projektu wykonawczego wykonawca może wykonać fundamenty monolityczne na budowie lub dostarczyć prefabrykowane fundamenty na teren budowy. Rozwiązanie prefabrykatów betonowych ma swoje wady jak i zalety, do niewątpliwych zalet należy znaczne uproszczenie i skrócenie czasu wykonania fundamentów. Do minusów zaliczyć można wyższy koszt wykonania fundamentów niż w przypadku wykonania standardowych fundamentów monolitycznych na budowie. Z uwagi na to, że beton uzyskuje swoją pełną wytrzymałość dopiero po upływie ok. 28 dni, więc wymagane są odpowiednie przerwy technologiczne po etapie betonowania.

Konstrukcja stalowa hali

Po wykonaniu fundamentów wykonawca podchodzi do jednego z największych kamieni milowych jakim jest montaż hali stalowej. Przed montażem konstrukcji stalowej należy ją odpowiednio przygotować na wytwórni wykonawcy, konstrukcja musi uwzględniać wszystkie elementy montażowe, dzięki czemu montaż hali stalowej przebiega szybko, sprawnie oraz bezpiecznie. W pierwszym etapie montażu konstrukcji stalowej hali wykonawca przystępuje do postawienia oraz zakotwienia słupów (lub całych ram w zależności od technologii), następnie przystępuje do montażu dźwigarów, czyli głównej konstrukcji nośnej dachu, w dalszej kolejności montuje się konstrukcję drugorzędną taką jak płatwie, stężenia, rygle, podkonstrukcję pod bramy, drzwi, okna i inne urządzenia przewidziane w projekcie wykonawczym. Po montażu szkieletu konstrukcji stalowej hali wykonawca przystępuje do poprawek powłoki lakierniczej które zawsze pojawiają się na etapie transportu materiału oraz samego montażu konstrukcji stalowej.

Okładziny ścienne i dachowe – hale nieizolowane i izolowane

Po montażu kompletnej szkieletu konstrukcji stalowej, przystępuje się do montażu lekkiej obudowy. W przypadki hal stalowych nieizolowanych stosuje się materiał w postaci blachy trapezowej lub plandek namiotowych, przy halach izolowanych sprawa wygląda inaczej, gdyż na elewację stosuje się płyty warstwowe. Jeżeli zastanawiasz się jakie płyty warstwowe wybrać zapraszam do zapoznania się z artykułem zgłębiającym to zagadnienie: Projektowanie hali z płyty warstwowej – co trzeba wiedzieć przed budową hali z płyty warstwowej? Budując halę z płyty warstwowej lekką obudowę hali montuje się za pomocą wkrętów samowiercących o odpowiedniej długości z uszczelką EPDM co daje pewność szczelności połączenia. Wszelkie szczeliny dylatacyjne zostają uzupełnione pianą montażową lub systemem zapewniającym odpowiednią klasę zabezpieczenia przeciwpożarowego. Po montażu lekkiej obudowy hali przystępuje się do szycia dachu wkrętami z podkładką z EPDM co 30 cm, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przecieków lekkiej obudowy które czasem pojawiają się po pierwszej zimie. Jako doświadczony wykonawca z ponad 18-letnim doświadczeniem w branży dbamy o zachowanie wszelkich systemów producentów lekkiej obudowy co zapewnia trwałość lekkiej obudowy na długie lata. Jeżeli szukasz dobrego wykonawcy zapoznaj się z naszym artykułem Jak wybrać producenta hal stalowych? 5 cech, które wyróżniają dobrego wykonawcę.

Obróbki blacharskie

Inną istotną kwestią podczas budowy hali przemysłowej jest jej estetyczne zakończenie. Stosuje się w tym celu okucia z blachy obróbkowej 0,5mm lub 0,7mm. Obróbki takie można wygiąć bezpośrednio na budowie za pomocą giętarki, jednak decydując się na wyginanie obróbek blacharskich na budowie ogranicza nas długość robocza giętarki która zwyczajowo wynosi 2m. Można również zamówić gotowe obróbki blacharskie u producenta płyt warstwowych lub u lokalnych producentów zajmujących się wykonywaniem obróbek blacharskich co znacznie upraszcza i skraca czas wykonywania obróbek blacharskich oraz daje możliwość wykonania dłuższych obróbek blacharskich nawet przewyższających 6m długości. Trzeba jednak pamiętać, że im dłuższa obróbka tym większy jest jej współczynnik do absorpcji ciepła. Budując halę stalową wykonawca musi o tym pamiętać ponieważ istnieje ryzyko pofalowania powierzchni, a w skrajnych przypadkach nawet zerwania nitów oraz wkrętów. Niezależnie od tego czy decydujesz się na budowę hali magazynowej z blachy trapezowej czy hali produkcyjnej pokrytej płyty warstwowej montaż obróbek blacharskich jak tak samo kluczowy. Dzięki obróbkom blacharskim wykonawca uzyskuje pełną szczelność obudowy hali stalowej.

Naświetla, bramy, okna i drzwi

Do zakończenia budowy hali brakuje jeszcze tylko montażu stolarki oraz wykonania posadzki przemysłowej. Firma Konspekt stosuje gotowe i sprawdzone systemy bramowe od topowych producentów bram przemysłowych jak i przeciwpożarowych. Decydując się na bramę segmentową możesz wybrać napęd elektryczny lub ręcznym (na łańcuch). W przypadku bram przeciwpożarowych zazwyczaj stosuje się do tego bramy przesuwne z samozamykaczem. Naświetle również może być wyposażone w system oddymiania hali poprzez zastosowanie klap dymowych.

Posadzka przemysłowa

Użytkować halę stalową możesz po ok. 28 dniach od wykonania posadzki przemysłowej. Po tym czasie beton uzyska już swoją pełną wytrzymałość i możesz już rozpocząć pełną pracę na hali stalowej. Nie musi to być czas stracony, w międzyczasie możesz zgłosić halę stalową do odbioru w urzędzie. Wykonanie samej posadzki przemysłowej polega na wylaniu betonu przemysłowego z odpowiednim zbrojeniem stalowym lub polipropylenowym i zatarciu go z użyciem podsypki (ok. 3-4kg na każdy m2 posadzki) na gładko specjalistycznymi zacieraczkami.  

Proces montażu hal stalowych – o czym należy pamiętać?

Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać podczas montażu hali stalowej jest zapewnienie ciągłości prac poprzez terminowe dostawy materiałów. Jeden błąd może skutkować zaburzeniem całego harmonogramu montażu hali stalowej przez co termin montażu znacząco się wydłuży. Montaż hali stalowej to złożony proces, zadbaj o wybór odpowiedniego wykonawcy mającego doświadczenie w budowie i montażu hal stalowych. Liczę, że przybliżyłem Ci proces montażu hali stalowej w sposób rzeczowy i kompetentny oraz, że rozwiałem Twoje wątpliwości co do tego tematu.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy