Ile kosztuje projekt hali magazynowej? Dowiedz się ile kosztuje projekt hali magazynowej

Proces przygotowywania projektu hali magazynowej to kluczowy etap wchodzący w skład budowy hali magazynowej. Średnia cena projektu w zależności od złożoności prac projektowych wynosi od 2% do 5% całej inwestycji, dlatego w łatwy sposób możesz oszacować koszt wykonania projektu hali magazynowej korzystając z naszego unikalnego kalkulatora budowy hali magazynowej. Doświadczenie jest w cenie, firma Konspekt jako firma z tradycjami działa na Polskim oraz Skandynawskim rynku od roku 2003. Doświadczenie w branży konstrukcyjnej jest kluczowe jeżeli zależy Ci na optymalnym zaprojektowaniu  konstrukcji stalowej oraz żelbetowej (fundamentów) dzięki czemu tanio wybudujesz swoją halę magazynową. Jeżeli jesteś Ciekawy naszych rozwiązań oraz ceny wykonania projektu hali magazynowej zapoznaj się z naszą ofertą Projektów hal stalowych.

Jakie elementy składowe wyróżniamy przy projektowaniu magazynów

Projektując kompleksowo halę magazynową musisz zadbać nie tylko projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę, a również o projekt techniczny oraz projekty wykonawcze konstrukcji stalowej oraz żelbetowej. Zawartość kompleksowego projektu hali magazynowej opisywaliśmy w artykule blogowym zatytułowanym Dokumentacja hali stalowej — jak przygotować się do budowy?. Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zająć się uzyskaniem mapy do celów projektowych oraz badań geologicznych gruntu. Są to niezbędne dokumenty do rozpoczęcia prac projektowych, a na które przyjdzie Ci poczekać od 1 do nawet 3 miesięcy. Jeżeli zastanawia Cię ile trwa wykonanie projektu budowlanego hali magazynowej zapoznaj się z podlinkowanym artykułem blogowym. W ostatniej części artykułu znajdziesz tabelę zbiorczą, gdzie w prosty sposób opisałem czas niezbędny na wykonanie projektu budowlanego. Jeżeli nie wiesz jaką działkę wybrać pod budowę hali magazynowej? – również zgłębiliśmy ten temat w artykule Działka pod budowę hali stalowej – co trzeba wiedzieć przed kupnem?

Od czego zależy cena wykonania projektu hali magazynowej?

Na wycenę projektu hali magazynowej wpływa wiele czynników takich jak zastosowanie specjalistycznych instalacji wewnątrz hali, uwzględnienie zaplecza socjalno-biurowego dla pracowników czy konieczność zaprojektowania fundamentów pod urządzenia technologiczne projektowanej hali magazynowej. Poniżej opiszę Ci podstawowe składowe projektu hali magazynowej, które wpływają na koszt wykonania projektu.

Hala magazynowa z biurem

Często cena wykonania projektu hali magazynowej jest niższy od ceny projektowanej części socjalno-biurowej. Architekt musi spędzić dużo więcej czasu podczas projektowania układu budynku socjalno-biurowego oraz niezbędnego zaplecza higieniczno-sanitarnego dbając przy tym o zachowanie najwyższych standardów wizualnych obiektu. Budynek socjalno-biurowy ponadto zawiera opracowanie techniczne instalacji sanitarnych, wentylacji, kanalizacji oraz klimatyzacji. Każdą z tych instalacji trzeba zaprojektować indywidualnie co wpływa na finalną cenę projektu hali magazynowej z biurem.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Inną istotną oraz cenotwórczą kwestią podczas wykonywania projektu hali magazynowej jest charakterystyka projektowanej hali magazynowej. Wyposażenie hali magazynowej w elementy ochrony przeciwpożarowej takie jak; hydranty, tryskacze, klapy dymowe oraz kurtyny dymowe jest kosztowne nie tylko podczas realizacji inwestycji, a również przy projektowaniu rozwiązań ochrony przeciwpożarowej. Podczas oceny ryzyka przeciwpożarowego istotne są najdrobniejsze niuanse jak choćby szerokość wyjścia ewakuacyjnego. Projektując halę magazynową substancji łatwopalnych, nierzadko wybuchowych analiza prawna inwestycji zajmuje kilkukrotnie więcej czasu niż w przypadku projektowania hali magazynowej stali lub innych niepalnych materiałów.

Oddziaływanie inwestycji na środowisko

Ochrona środowiska to temat rzeka, oddziaływanie hali stalowej na środowisko jest czymś co potrafi wstrzymać inwestycję nawet na ponad 6 miesięcy. Ciągle zaostrzające się prawo ochrony środowiska wpływa na koszt wykonania projektu budowlanego. Jeżeli projektujesz magazyn odpadów lub halę przetwórstwa odpadów która znacznie wpływa na środowisko inwestycja musi uzyskać decyzję środowiskową. Kwestie związane z decyzją środowiskową są bardzo płynne i wymagają dokładnej analizy prawnej inwestycji.

Zabezpieczenie obiektu przed szkodami górniczymi

W zależności od tego czy działka pod projektowaną halę magazynową jest umiejscowiona na terenach oddziaływania górniczego należy zaprojektować halę z uwzględnieniem zabezpieczeń przeciwko działaniu szkód górniczych takich jak na przykład wykonanie ściągów przekątniowych fundamentów, zastosowanie grubszego zbrojenia, wykonanie usztywnienia rdzeni żelbetowych. Wykonanie projektu zabezpieczenia fundamentów jest czasochłonne stąd wpływa na ostateczną cenę wykonania projektu konstrukcyjnego budowy hali magazynowej

Projektowania magazynów wyposażonych w rampy oraz pomosty przeładunkowe

Podstawową kwestią podczas projektowanie hali magazynowej jest zaprojektowanie rozwiązań zgodnie z technologią zakładu. Projektując halę magazynową przeładunkową architekt stosuje się do wszystkich zasad projektowania magazynów, placów, ramp i pomostów przeładunkowych dbając o zachowanie ciągu technologicznego co uprasza proces produkcji czy przeładunku materiałów.

Jak zaprojektować magazyn?

Jak wspomniałem we wcześniejszej części artykułu projektując magazyn należy wziąć pod uwagę szereg czynników które wpływają na koszt wykonania projektu. Najważniejszą częścią od jakiej należy rozpocząć jest poznanie szczegółowych potrzeb inwestora oraz przygotowanie koncepcji inwestycji. Koncepcja taka zawiera zarówno wizualizację obiektu która powstaje w oparciu o analizę prawną inwestycji, gabaryty obiektu, układ i funkcję pomieszczeń oraz umiejscowienie hali na działce. Projektowana hala magazynowa musi uwzględniać technologię zakładu, przystosowanie zakładu do stałych miejsc pracy, ustalenie stref magazynowania oraz wiele innych kwestii ustalanych z architektem na etapie przygotowywania projektu. Wybieraj doświadczonego projektanta, ważne są bowiem nie tylko kwestie użytkowe oraz wizualne, a również koszt budowy hali. Czasem przez skrócenie bądź przesunięcie hali o 1m możesz zaoszczędzić do 30% całej inwestycji.

Nasze realizacje projektów hal magazynowych

Mamy ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz realizacji hal magazynowych, nasze realizacje są naszą najlepszą wizytówką, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą projektową hal magazynowych oraz ofertą na wykonanie hal magazynowych.

Jędrzejów – Projektowana hala produkcyjno-magazynowa z suwnicą

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy