Spis treści:
W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata przemysłu i technologii coraz częściej zauważamy, że inwestorzy szukają elastycznych i wszechstronnych rozwiązań w zakresie budownictwa hal stalowych. Nic w tym dziwnego, hale stalowe stanowią tańszą oraz szybszą w realizacji alternatywę dla budynków wykonywanych w technologii tradycyjnej, żelbetowo-murowej.
W niniejszym artykule skupimy się na halach nietypowych, zaprojektowanych tak, aby spełniać rygorystyczne, a przede wszystkim specyficzne wymagania. Do najważniejszych z nich należą:
Realizacja takich projektów wymaga nie tylko głębokiej wiedzy inżynierskiej, ale również doświadczenia w zakresie wyboru odpowiednich materiałów, które muszą spełniać specyficzne wymagania oraz normy dla danej branży. Jest to zadanie, które wymaga świadomego podejścia do każdego etapu realizacji – od projektu, aż po wykonawstwo.
Projektowanie i budowa hal o podwyższonej izolacyjności akustycznej stają się coraz bardziej rozpowszechnionym trendem w architekturze przemysłowej. Hale tego typu są znacznie tańsze w budowie niż tradycyjne budynki murowane, co sprawia, że stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla większości inwestorów.
Budowa tego typu obiektów to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie ochrony zdrowia pracowników oraz mieszkańców pobliskich obszarów, a także dla zapewnienia odpowiednich warunków realizacji procesów produkcyjnych i badawczych. Ponadto stosowanie nowoczesnych technik wygłuszenia i redukcji drgań stwarza optymalne warunki akustyczne, które są niezbędne w wielu branżach wymagających wysokiej precyzji. Takie podejście jest kluczowe, by sprostać wyzwaniom nowoczesnego budownictwa. Przykładami takich budynków są między innymi:
Budowa tego typu obiektów wymaga najczęściej szczegółowej analizy wymagań akustycznych. W skład czego wchodzą między innymi:
To właśnie te czynniki pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązania techniczne należy przyjąć na etapie projektowania oraz wykonania hali. Ponadto, analiza ta umożliwia określenie, jakie materiały budowlane oraz inne techniki izolacji dźwięku są najbardziej odpowiednie w danym przypadku, aby spełnić normy izolacyjności akustycznej. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie optymalnych warunków akustycznych wewnątrz hali, a także minimalizacja emisji hałasu na zewnątrz, co ma kluczowe znaczenie zarówno dla komfortu użytkowników, jak i ochrony środowiska.
Zapoznaj się z poniższą tabelą, która przedstawia parametry techniczne, jakie spełniają poszczególne rodzaje materiałów stosowanych do budowy hal stalowych. Poznanie ich ułatwi Ci wybór najkorzystniejszego rozwiązania, zgodnego z Twoimi wymaganiami.
Izolacyjność akustyczna hal stalowych | Rw [dB] | RA1 [dB] | RA2 [dB] |
Kasety elewacyjne z wypełnieniem z wełny mineralnej | 39 | 34 | 27 |
Akustyczne płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej | 35 | 33 | 31 |
Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej | 31 | 30 | 28 |
Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej (PIR oraz PUR) | 27 | 24 | 22 |
Płyty warstwowe z rdzeniem ze styropianu | NDT | NDT | NDT |
Legenda:
Poznaj przyszłość w izolacji hal stalowych: Odkryj nowości w dziedzinie płyt warstwowych.
Lista norm oraz aktów prawnych dotyczących izolacyjności budynków:
W obliczu dynamicznego rozwoju przemysłu chemicznego, projektanci oraz wykonawcy stają przed coraz większymi wyzwaniami, szczególnie jeśli chodzi o konstrukcje hal stalowych. Konstrukcje stalowe muszą sprostać najwyższym standardom wytrzymałości i bezpieczeństwa, co w połączeniu z agresywną atmosferą wewnątrz hali nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Znalezienie optymalnej równowagi między kosztami, efektywnością pracy oraz bezpieczeństwem jest kluczowe w procesie projektowania i budowy.
Chcesz dowiedzieć się, jak powinien wyglądać dobrze wykonany projekt konstrukcji stalowej? Zapoznaj się z tym opracowaniem: Projekt techniczny – Projekty hal o konstrukcji stalowej
Decydującym czynnikiem umożliwiającym wykonanie trwałej i bezpiecznej konstrukcji, nawet w wymagającym środowisku chemicznym, jest dokładna analiza klasy korozyjności oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń, takich jak obecność żrących substancji, stężenia kwasów, zasad, zasolenia oraz wysokiej wilgotności powietrza. To właśnie ta analiza umożliwia skuteczny dobór metod zabezpieczenia antykorozyjnego przed szkodliwymi czynnikami.
Czy wiesz, że uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę takiej hali wymaga uwodnienia decyzji środowiskowej? Dokument ten określa sposoby zabezpieczenia środowiska przed potencjalnie negatywnym wpływem Twojej działalności. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale także kluczowy element planowania projektu.
Po dokładnej analizie klasy korozyjności i identyfikacji zagrożeń, jakimi są żrące substancje, kwasowe i zasadowe środowiska, kluczowe staje się zastosowanie odpowiednich metod zabezpieczenia obiektu, które opisujemy w dalszej części opracowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej? Zapoznaj się z tym opracowaniem: Zabezpieczenie antykorozyjne – Ocynkowanie czy malowanie, czyli jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?
Dokładność i precyzja w wykonaniu konstrukcji stalowej odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu jej trwałości i skuteczności zabezpieczenia antykorozyjnego, szczególnie w środowiskach chemicznych. Staranne przygotowanie powierzchni oraz podniesienie standardów produkcji konstrukcji stalowej mają bezpośredni wpływ na wydłużenie jej żywotności. W praktyce jakość wykończenia powierzchni można ocenić poprzez identyfikację i eliminację typowych wad, takich jak:
Podniesienie standardu wykonania konstrukcji stalowej oraz przygotowania powierzchni oznacza częściową lub całkowitą eliminację tych wad.
Klasy przygotowania powierzchni wg PN-EN1090:
Planujesz budowę hali stalowej? Dowiedz się, co trzeba wiedzieć przed budową hali stalowej.
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia hali stalowej przed negatywnym wpływem żrących substancji jest użycie specjalistycznych farb. Niektóre substancje chemiczne mogą reagować z poszczególnymi rodzajami farb lub powłoką cynkową, dlatego wybór odpowiedniej farby jest procesem wymagającym znajomości specyfiki danej substancji szkodliwej.
Poznaj serce firmy Konspekt: Od wizji do realizacji: Poznaj nasze biuro projektowe w Jaworznie, gdzie architektura i konstrukcja spotyka się z pasją oraz doświadczeniem.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb antykorozyjnych, z których każda ma za zadanie ochronę konstrukcji przed korozją. Ważne jest, aby dobrać farbę, która będzie odporna na specyficzne warunki panujące w danej hali, takie jak wysokie stężenie kwasów, zasadowe opary czy duże zasolenie.
Odpowiedzią na te problemy staje się połączenie kilku rodzajów farb, wszystko to aby zapewnić maksymalną ochronę i trwałość powłoki. W przypadku obszarów przemysłowych narażonych o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze zastosowana może być kombinacja farb epoksydowych i poliuretanowych, które razem tworzą trwałą i odporną powłokę na lata.
Wybór odpowiednich powłok okładzin płyt warstwowych w agresywnych środowiskach ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia długotrwałej ochrony konstrukcji stalowej oraz utrzymania jej estetycznego wyglądu. W środowiskach narażonych na działanie żrących substancji chemicznych odpowiednio dobrane powłoki są niezbędne do zachowania integralności i estetyki hali.
W procesie doboru tych powłok zalecamy konsultację z doświadczonym specjalistą w dziedzinie ochrony antykorozyjnej. Profesjonalna porada techniczna pozwala na precyzyjne dopasowanie rodzaju powłoki do unikalnych wymogów danego projektu, biorąc pod uwagę specyfikę środowiska, w którym znajduje się hala, oraz oczekiwania dotyczące trwałości i wyglądu.
Poznaj więcej szczegółów na temat płyt warstwowych:
Płyta warstwowa – Wymagania oraz zastosowanie, czyli jak zbudować budynek z płyty warstwowej?
Producenci płyt warstwowych. Jak wybrać producenta płyt warstwowych?
Posadzka żywiczna stanowi niezastąpione rozwiązanie w obiektach branży chemicznej, zwłaszcza tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko uszkodzeń powierzchni betonu spowodowanych przez żrące substancje chemiczne. Takie środowiska mogą prowadzić do degradacji tradycyjnych posadzek betonowych.
Dobór odpowiedniej żywicy powinien być starannie dopasowany do rodzaju czynnika szkodliwego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku powłok antykorozyjnych stosowanych w konstrukcjach stalowych. Gwarantuje to najwyższą skuteczność ochrony przed działaniem danej szkodliwej substancji. Zalety posadzek żywicznych to również wysoka odporność na obciążenia mechaniczne oraz łatwość utrzymania czystości.
W przypadku, kiedy wymagasz regularnego mycia posadzki, zaleca się zastosowanie systemu kanalizacji technologicznej z odwodnieniem liniowym oraz separatorem. Jest to istotne w zapobieganiu przedostaniu się szkodliwych substancji chemicznych do środowiska naturalnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat posadzki przemysłowej? Odwiedź nas na: Posadzka przemysłowa — dedykowane rozwiązanie dla sektora przemysłowego
W przemyśle spożywczym, gdzie wymogi higieny i czystości są na najwyższym poziomie, specjalistyczne rozwiązania konstrukcyjne stają się niezbędne. Podobnie jak w przypadku hal o podwyższonej klasie korozyjności, tak i w halach spożywczych kluczowe jest stosowanie odpowiednich powłok na płytach warstwowych. Jednym z takich rozwiązań jest powłoka Foodsafe.
Hale z nadciśnieniem to specjalistyczne konstrukcje, zaprojektowane do użytkowania w środowiskach, gdzie najwyższa sterylność i kontrola zanieczyszczeń są kluczowe. W halach takich panuje wyższe ciśnienie niż w otoczeniu. Dzięki temu powietrze nie może przedostawać się do środka hali, co zapewnia pełną sterylność. Takie obiekty znajdują zastosowanie w branżach, gdzie najmniejsza cząstka kurzu czy inny zanieczyszczający element może znacząco wpływać na procesy produkcyjne lub badawcze, na przykład w przemyśle:
Podstawą hali z nadciśnieniem jest jej szczelna konstrukcja. Każdy element budynku od ścian, dachu, przez drzwi, okna, aż po systemy wentylacyjne jest zaprojektowany tak, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz do wnętrza hali. Właśnie dlatego, podobnie jak w przypadku hal spożywczych, chłodni oraz mroźni, konstrukcja hali jest niewidoczna, a sama obudowa jest szczelnie montowana od środka hali. Tak zamontowane płyty warstwowe są następnie uszczelniane w rejonach zamków oraz narożników za pomocą specjalistycznych systemów uszczelniających. Wszystko to daje możliwość do utrzymania ciągłego nadciśnienia wewnątrz hali.
W tak przygotowanej konstrukcji hali jest następnie wykonywana próba szczelności, która polega na wprowadzeniu do wnętrza hali dymu. Jeśli dym nie przedostaje się na zewnątrz, oznacza to, że hala jest szczelna i może pracować na nadciśnieniu.
Centralnym elementem hali z nadciśnieniem jest system generowania i kontrolowania nadciśnienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), możliwe jest utrzymanie stałego przepływu i jakości powietrza wewnątrz hali, co zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami i utrzymanie wymaganych warunków środowiskowych.
Pamiętaj o 5 zasadach, o jakich należy pamiętać budując hale stalowe
Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.
Ostatnie wpisy