Magazyn otwarty, półotwarty czy zamknięty, czyli jaki typ magazynu będzie najlepszy dla Twojego biznesu?

Wybór odpowiedniego typu magazynu jest kluczowy w celu optymalizacji przestrzeni magazynowej, jak i zachowania bezpieczeństwa magazynowanych w nim materiałów.

W zależności od Twoich potrzeb, jako inwestor możesz zdecydować się na budowę jednego z trzech typów magazynów, należą do nich:

Mimo że każdy z tych obiektów jest magazynem, różnice między tymi obiektami są większe, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

regały hali stalowej

Magazyny otwarte oraz półotwarte, zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, nie są klasyfikowane jako budynki, lecz jako budowle, co ostatecznie może prowadzić do drobnych odstępstw w ich projektowaniu oraz budowie.

Zapraszam Cię do zapoznania się z niniejszym artykułem, w którym opisujemy prawne oraz techniczne aspekty budowy magazynów otwartych, półotwartych, jak i zamkniętych. Informacje te ułatwią Ci podjęcie decyzji, który typ magazynu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Magazyn otwarty, półotwarty oraz zamknięty. W czym tkwi różnica?

Główną i kluczową różnicą pomiędzy magazynem otwartym, półotwartym oraz zamkniętym jest sposób, oraz ilość zabudowanych ścian, jak i ich zadaszenia.

Magazynem otwartym nazywamy najczęściej niezadaszone, utwardzone place składowe usytuowane na otwartej przestrzeni, jak i zadaszoną konstrukcję dachu bez ścian w postaci wiat oraz zadaszeń.

wiata na odpady

Pytając o magazyn półotwarty, masz na myśli obiekt częściowo zabudowany ścianami. Magazyny takie składają się z głównej konstrukcji nośnej obiektu, wykonanej z wykorzystaniem konstrukcji stalowej, drewnianej lub żelbetowej, umożliwiającej częściowy montaż obudowy ścian. Celem budowy takich magazynów jest ochrona magazynowanych w nich materiałów oraz produktów przed deszczem, słońcem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Magazyny otwarte oraz półotwarte wykorzystuje się najczęściej do budowy zadaszonych składowisk na surowce, materiały budowlane oraz odpady, ale również w przypadku budowy przechowalni pojazdów, sprzętu budowlanego, budowy stref przeładunkowych oraz osłony elementów instalacji krytycznej zakładu.

Jak wspomniałem wcześniej, magazyny otwarte oraz półotwarte nie są w świetle przepisów Prawa Budowlanego budynkami, a budowlami. Mimo że różnica w nazewnictwie wydaje się niewielka, ich moc oraz brzmienie w świetle przepisów Prawa Budowlanego jest zupełnie inne.

Magazyny zamknięte są budynkami, a zatem muszą odpowiadać znacznie bardziej surowym wymaganiom niż magazyny otwarte oraz półotwarte. Należą do nich między innymi wymagana izolacyjność termiczna ścian, dachu, drzwi oraz okien, bardziej zawiłe wymagania dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków oraz bardziej surowe przepisy dotyczące odległości budynku od granicy działki.

hala magazynowa Śląskie

Wszystko to sprawia, że częstą decyzją inwestorów jest pozostawienie niezabudowanej jednej ze ścian magazynu (lub jej dużej części), co umożliwia zakwalifikowanie takiego magazynu do kategorii budowli, a nie budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aktualnych kosztów budowy hal magazynowych? Zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, w którym opisaliśmy obecne koszty związane z budową magazynów.

Opracowanie przygotował: Przemysław Szalek, zapytania ofertowe oraz dział realizacji inwestycji.

Ostatnie wpisy