Dach hali stalowej, czyli wszystko konstrukcji oraz pokryciu dachów hal stalowych

Niezależnie od tego, czy jako inwestor planujesz budowę hali stalowej, magazynowej, produkcyjnej czy sportowej, pokrycie dachu stanowi jeden z najważniejszych ich elementów. To pokrycie dachu hali zapewnia szczelność budynku, odporność na promieniowanie UV oraz pozostałe czynniki atmosferyczne, do których należą: wiatr, śnieg, grad oraz kwaśne deszcze.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów oraz technologii wykonania dachów dedykowanych sektorowi przemysłowemu. Każde z nich charakteryzują się inną trwałością, parametrami technicznymi oraz wymaganą podkonstrukcją montażową.

W artykule tym opisujemy, jak wybrać optymalny dla Ciebie rodzaj pokrycia hali w zależności od charakterystycznych parametrów Twojej hali. Należą do nich:

 • Spadek dachu oraz jego geometria,
 • Układ konstrukcji nośnej dachu hali,
 • Rozstaw podpór montażowych,
 • Obciążenia od śniegu, wiatru, urządzeń oraz instalacji,
 • Sposobu odprowadzenia wody opadowej,

Konstrukcja dachu – ramownica czy kratownica. Która z technologii jest lepsza?

Technologia wykonania konstrukcji nośnej dachu zależy w głównej mierze od rozpiętości hali, czyli jej szerokości. Zarówno ramownice, jak i kratownice mają swoje zalety, a także wady. Gdyby było inaczej, jedno z technologii całkowicie wyparłoby drugie. Od czego zatem zależy technologia wykonania konstrukcji nośnej dachu?

Konstrukcja ramowa jest przeznaczonym rozwiązaniem dla hal o rozpiętości nie większych niż 15 metrów. Zaletami konstrukcji ramowych jest fakt, iż są one łatwiejsze w produkcji oraz nie zmniejszają przestrzeni roboczej wewnątrz hali. Konstrukcja stalowa dachu wykonanego z ramownicy lepiej wykorzystuje kubaturę pomieszczenia. Najistotniejszą wadę konstrukcji ramowych stanowi jej ciężar, co idzie w parze z wyższą ceną jej wykonania, porównując do analogicznego dachu wykonanego w technologii kratowej. Różnica ta jest tym większa, im szerszą halę planujesz wybudować, a sam koszt budowy rośnie w tym przypadku wykładniczo.

Konstrukcja ramowa hali

Konstrukcje kratowe wykorzystuje się w główniej mierze w przypadku hal o dużych rozpiętościach. Duża lekkość oraz sztywność konstrukcji kratowych umożliwiają budowę hali o rozpiętości 50 metrów bez konieczności stosowania słupów pośrednich. Najtańszymi w budowie są jednak konstrukcje hal o rozpiętości od 20 do 24 metrów, w przypadku tych konstrukcji ich stosunek wagi do powierzchni hali jest najmniejszy.

Konstrukcje kratowe

Jeżeli chcesz dowiedzieć się z czego najlepiej wykonać podkonstrukcję do montażu paneli dachowych, zapoznaj się z tym artykułem blogowym:

Zetowniki – Ekonomiczne, bezpieczne oraz trwałe rozwiązania dla przemysłu

Pokrycia dachów hal – dostępne rozwiązania techniczne

Z zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, oraz jakiej trwałości oczekujesz od pokrycia dachowego, możesz zdecydować się na wiele różnych technologii. Należą do nich:

 • Płyty warstwowe,
 • Blachy trapezowe,
 • Blachy konstrukcyjne,
 • Membrany dachowe wykonane z PVC, TPO oraz EPDM,
 • Papy asfaltowe,
 • Plandeki,
 • Dachy pneumatyczne
 • Dachy szklane

Każda z tych rozwiązań charakteryzuje się innymi wymaganiami technicznymi oraz wytycznymi projektowymi, jakie musi Twoja hala przed zabudowaniem konkretnego pokrycia dachu hali.

Płyty warstwowe dachowe

Płyty warstwowe dachowe są najbardziej popularnym materiałem stosowanym do pokrycia dachów hal w Polsce. Jest to materiał cechujący się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Płyta warstwowa składa się obustronnie z ocynkowanej oraz lakierowanej blachy stalowej z wypełnieniem z rdzeniem termoizolacyjnym wykonanym z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Płyty warstwowe na dachu są wyjątkowo trwałym materiałem, których żywotność liczona jest w dziesiątkach lat. Dobrze wykonany dach z płyty warstwowej niemal całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, a zatem jest to rozwiązanie energooszczędne, trwałe oraz relatywnie tanie w produkcji, oraz montażu. Wszystko to sprawia, że płyty warstwowe są najczęściej stosowanym materiałem do wykonania pokryć dachów hal.

hala w środku

Jeżeli planujesz zastosowanie płyty warstwowej na dachu swojej hali, musi ona spełnić kilka wymagań, należą do nich:

 • Spadek dachu: zalecany spadek dachu ≥ 7%
 • Minimalny rozstaw płatwi montażowych w zależności od obciążeń oraz nośności poszczególnej płyty warstwowej
 • Prosta geometria dachu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat płyt warstwowych, ich zastosowania oraz charakterystyki? Zapoznaj się z tym artkułem blogowym, w którym bardziej szczegółowo skupiliśmy się na tym materiale budowlanym:

Płyta warstwowa – Wymagania oraz zastosowanie, czyli jak zbudować budynek z płyty warstwowej?

Blachy trapezowe

Dachy wykonane z blachy trapezowej dedykowane są dla budynków nieogrzewanych lub dachów płaskich, krytych następnie membraną dachową. Blacha trapezowa podobnie jak płyta warstwowa wykonana jest z ocynkowanej oraz lakierowanej blachy stalowej. Dobór odpowiedniej dla danej inwestycji blachy trapezowej uzależniona jest od rozstawy podpór montażowych (płatwi), jak i obciążeń, na jakie będzie narażona. Żywotność blachy trapezowej uzależniona jest od jakości oraz grubości powłoki antykorozyjnej i wynosi od 5 do nawet kilkudziesięciu lat.

Wiata magazynowa

Jeżeli planujesz zastosowanie blachy trapezowej na dachu swojej hali, musi ona spełnić kilka wymagań, należą do nich:

 • Spadek dachu: zalecany spadek dachu ≥ 7%
 • Minimalny rozstaw płatwi montażowych w zależności od wysokości trapezu oraz grubości blachy trapezowej,
 • Prosta geometria dachu.

Blachy konstrukcyjne

Blachy konstrukcyjne stanowią alternatywę dla klasycznej blachy trapezowej. Ich największą zaletą jest to, że blacha konstrukcyjna nie wymaga stosowania dodatkowej podkonstrukcji montażowej w postaci płatwi oraz można montować ją bezpośrednio do dźwigarów dachowych, czyli głównej konstrukcji nośnej dachu. Oszczędność konstrukcji sprawia, że blachy konstrukcyjne stosowane najczęściej w przypadku wielkopowierzchniowych hal magazynowych o dużej rozpiętości z dachem płaskim, wykonanym w systemie kanapkowym. System ten składa się z samonośnej blachy konstrukcyjnej, warstwy ocieplenia oraz hydroizolacją mocowanej mechanicznie do blachy konstrukcyjnej za pomocą dedykowanych łączników teleskopowych.

Wyjątkowo wysoki profil blachy konstrukcyjnej zapewnia blasze jej podwyższoną wytrzymałość. Blachy konstrukcyjne wykonywane są z blach o grubości od 0,70 do nawet 1,5mm. W przeciwieństwie do klasycznych blach trapezowych, blachy konstrukcyjne są materiałem samonośnym umożliwiających bezpłatwiowy montaż bezpośrednio do głównej konstrukcji nośnej dachu.

Membrany dachowe

Membrany dachowe stanowią warstwę hydroizolacji dachów płaskich oraz dachów o wyjątkowo skomplikowanej geometrii. Membrany dachowe są najlepszym technicznie rozwiązaniem, które zapewnia pełną szczelność wszystkich połączeń. W zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, trwałość takiego dachu bez konieczności napraw może wynieść od 5 lat w przypadku stosowania membran z PVC do nawet 100 lat w przypadku dachów krytych membraną wykonaną z EPDM.

Membrana dachowa na hali

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dachów krytych membraną dachową? Zapoznaj się z dedykowanym artykułem blogowym, w którym szczegółowo opisaliśmy ten temat:

Membrana dachowa – idealne rozwiązanie dla hal z dachem płaskim

Plandeki oraz dachy pneumatyczne

Plandeki, oraz dachy pneumatyczne (dmuchane) stanowią typowe pokrycie hal namiotowych. Jest to zarówno najtańszy materiał stosowany do pokrycia dachów hal, jak i najmniej trwały. Pokrycie z plandeki stosowane jest głównie do budowy tymczasowych obiektów magazynowych o trwałości nie większej niż 12 miesięcy. Plandeki są szczególnie narażone na gradobicia, wichury oraz nagłe i intensywne opady śniegu. Istotną wadą pokryć plandekowych jest również to, że jest to materiał palny, nienadający się do zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Do wykonania pokryć dachowych z plandek stosuje się tkaniny PES (poliester) o niewielkiej gramaturze od 550 do 680 gramów na metr kwadratowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tymczasowych hal namiotowych, zapoznaj się z tym artykułem:

Czy warto zdecydować się na budowę hali namiotowej? Fakty o halach namiotowych

Dachy szklane

Ostatnim rodzajem pokrycia dachów hal stalowych, jakie opiszę w tym artykule, są dachy szklane.

Dach szklany jest najbardziej efektownym, jak i najdroższym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować, wybierając pokrycie dachu swojej hali. Dachy szklane mają niepowtarzalny charakter oraz nadają budynkowi eleganckiego, luksusowego wyrazu. Wszystko to sprawia, że dachy szklane mają swoje zastosowanie w przypadku takich obiektów jak hale wystawowe, muzea, hale sportowe, hale basenowe i tym podobne.

Producent hal stalowych

Istotną wadą dachów szklanych jest to, że wymagają one stosowania spersonalizowanej, masywnej podkonstrukcji montażowe. Wszystko to sprawia, że wykonanie dachów szklanych nie należy do łatwych i wymaga od wykonawcy pełnego profesjonalizmu, wiedzy oraz uzgodnień wielobranżowych.

Z czego najlepiej wykonać pokrycie dach hali?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie będzie najlepsze. Najtańszym oraz najbardziej popularnym materiałem stosowanym do budowy ocieplanych hal przemysłowych są płyty warstwowe. Budując wielkopowierzchniową halę o dużej rozpiętości, istotną sprawą staje się minimalizacja wysokości, w takim przypadku lepiej będzie wybudować halę z pokryciem z membrany dachowej wykonanej z PVC, TPO lub EPDM. Jeżeli planujesz budowę tymczasowej hali, która ma służyć Ci przez kilka miesięcy, warto w tym przypadku zdecydować się na budowę najtańszej hali namiotowej krytej plandeką o niewielkiej gramaturze.

Opracowanie przygotował: Przemysław Szalek, ofertowanie oraz realizacja inwestycji.

Ostatnie wpisy