Profile stalowe typu Z (tzw. zetowniki) charakteryzują się dużą wytrzymałością, sztywnością oraz trwałością. Do ich wykonania stosuje się ocynkowaną stal zimnowalcowaną o podwyższonej wytrzymałości, z której to następnie wykonuje się w profile w kształcie litery Z.
Płatwie Z są tańszą alternatywą klasycznych płatwi wykonanych ze stali gorącowalcowanej. To dzięki połączeniu wytrzymałego profilu w kształcie litery Z oraz stosowaniu nowoczesnej stali walcowanej na zimno, zetowniki uzyskują swoją lekkość oraz wysoką nośność. W efekcie czego jako inwestor otrzymujesz produkt estetyczny, wytrzymały oraz tani w wykonaniu.
Płatwie Z są jednym z kluczowych elementów wykorzystywanych do budowy lekkich konstrukcji hal stalowych oraz magazynowych.
Płatwie Z stanowią kluczowy element konstrukcyjny dachów hal stalowych, magazynowych oraz wiat, który umożliwia bezpieczny montaż płyt warstwowych lub blach trapezowych bezpośrednio do ich powierzchni. Kształtowniki typu Z mogą być również wykorzystane jako konstrukcja pomocnicza do montażu elewacji wentylowanej, płyt warstwowych oraz jako konstrukcja nośna belek stropowych, antresoli, regałów i wielu innych.
Płatwie Zet stosuje się w celu optymalizacji kosztów budowy poprzez redukcję ciężaru konstrukcji stalowej hal stalowych oraz innych budynków, w których zostały zastosowane. Nowoczesny profil w kształcie litery Z sprawia, że kształtownik taki cechuje się wysoką wytrzymałością na zginanie, a co za tym idzie, idealnie sprawdza się jako element konstrukcyjny dachu. Z łatwością przenosi on normowe obciążenia od śniegu, wiatru oraz dodatkowych obciążeń instalacyjnych, jak na przykład instalacji fotowoltaicznej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak należy zaprojektować rozstaw płatwi pod płytę warstwową, zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Płyta warstwowa – Wymagania oraz zastosowanie, czyli jak zbudować budynek z płyty warstwowej?
Płatwie typu zet charakteryzują się szerokim wachlarzem zalet, ale technologia ta ma również swoje oczywiste wady. Lekkość oraz wysoki stopień optymalizacji wagi konstrukcji sprawia, że płatwie Z są materiałem narażonym na zjawisko wyboczenia oraz skrajnie wysokie temperatury. Jest to jeden z pierwszych elementów hali, który ulega zniszczeniu podczas pożaru.
Zalety płatwi Z:
Wady płatwi Z:
Chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniu antykorozyjnym konstrukcji poprzez cynkowanie? Zapoznaj się z tym artykułem, który dla Ciebie przygotowaliśmy: Zabezpieczenie antykorozyjne – Ocynkowanie czy malowanie, czyli jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?
Płatwie Z są rozwiązaniem trwałym oraz wytrzymałym, niemniej jednak bardzo wymagającym. Projektując konstrukcję wykonaną z płatwi typu Z, kluczowym elementem jest nie tylko odpowiednia optymalizacja przyjętych rozwiązań, ale również bezpieczeństwo. Płatwie typu Z są materiałem cienkim oraz lekkim, a zatem nawet niewielki błąd projektowy może skutkować ich uszkodzeniem po przekroczeniu ich nośności granicznej. Decydując się na wykorzystanie płatwi Z na swojej inwestycji, skorzystaj z usług sprawdzonego biura projektowego, które zatrudnia doświadczonych w tej technologii konstruktorów. Konstruktor przeanalizuje wymagane parametry przeciwpożarowe oraz antykorozyjne Twojego obiektu, dobierze następne materiał zapewniający bezpieczeństwo użytkowania Twojej konstrukcji przez kolejne dziesięciolecia.
Jeżeli jesteś ciekaw, jak wygląda proces projektowania konstrukcji stalowej krok po kroku, zapoznaj się z tym artykułem blogowym: Projekt techniczny – Projekty hal o konstrukcji stalowej
Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.
Ostatnie wpisy