Jak zbudować halę stalową? 5 zasad, o jakich należy pamiętać budując hale stalowe

Budowa hali stalowej to złożony i skomplikowany proces budowlany. Często pytacie nas; jakie cechy musi spełnić hala stalowa?

W artykule tym opiszę Ci 5 podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas projektowania oraz budowy hali stalowej. Jeżeli zastosujesz się do naszych instrukcji, jako Inwestor będziesz mógł cieszyć się użyteczną oraz tanią w budowie i eksploatacji halą stalową.

1. Dostosuj halę stalową do technologii swojego zakładu

Jedną z najważniejszych kwestii, o jakiej musisz pamiętać, jest dostosowanie wymiarów hali oraz jej wyposażenia do technologii Twojego zakładu. W pierwszym etapie współpracy z projektantem powinien on przeprowadzić z Tobą bardzo szczegółowy wywiad dotyczący przeznaczenia hali stalowej oraz charakterystyki pracy zakładu. Jest to niezbędny etap, który umożliwia optymalizację przyjętych rozwiązań oraz minimalizację kosztów budowy hal stalowych. Warto wcześniej zastanowić się, jakiej szerokości roboczej hali potrzebujesz. Pomoże to uniknąć kolizji oraz zminimalizować niewykorzystaną przestrzeń wewnątrz hali.

hala stalowa Gliwice
Budowa hali stalowej w Gliwicach

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących optymalizacji wymiarów hali stalowej, zapoznaj się z tym artykułem blogowym, gdzie odpowiadamy szerzej na to zagadnienie.

Przejdźmy do wyposażenia hali. Załóżmy, że prowadzisz działalność w branży meblarskiej. Zatrudniasz 100 pracowników produkcji, po 50 na każdej zmianie oraz 10 pracowników biurowych. Ciągły rozwój zakładu oraz nowoczesny park maszynowy umożliwiły Ci otworzenie się na rynek zagraniczny. Nowe możliwości zmusiły Cię jednak do rozbudowy zakładu, a co za tym idzie budowy kolejnej hali stalowej lub rozbudowy istniejącej.

Wyposażenie hali stalowej zależy od profilu Twojej działalności. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Poniżej opiszę Ci podstawowe wyposażenie hali stalowej, na jakie możesz się zdecydować:

 • Doki przeładunkowe; ułatwiają załadunek oraz rozładunek samochodów dostawczych. Jest to dobre idealne rozwiązanie dla Inwestorów planujących częste dostawy oraz wysyłki materiałów za pomocą samochodów ciężarowych. Doki przeładunkowe mogą znacząco usprawnić procesy logistyczne zakładu produkcyjnego.
 • Suwnica; ułatwia załadunek oraz rozładunek materiału, jak i ułatwia montaż detali stanowiskach roboczych. Jest to dobre rozwiązanie sprawdzające się w tak zwanym ciężkim przemyśle.
 • Duże bramy; przeanalizuj jakiej bramy potrzebujesz. Jeżeli chcesz umożliwić wjazd samochodów ciężarowych do hali, warto zastosować bramy o wysokości co najmniej 4.30m.
 • Antresola; jest to dobre rozwiązanie jeżeli potrzebujesz dodatkowej powierzchni magazynowej wewnątrz hali stalowej, a nie możesz sobie pozwolić na dalszą rozbudowę hali,
 • Regały wysokiego składowania,
 • Kanał samochodowy lub technologiczny,
 • Panele fotowoltaiczne na dachu,
 • Odbojnice stalowe chroniące słupy, maszyny i urządzenia,
 • Piwnica.

Budując halę stalową dla branży meblarskiej, powinieneś rozważyć wyposażenie jej w dok przeładunkowy oraz bramę przemysłową o wysokości 4,30, umożliwiającą swobodny wjazd samochodów ciężarowych do hali. Możesz również rozważyć zastosowanie antresoli, która będzie stanowić dodatkową powierzchnię magazynową wewnątrz hali stalowej oraz wyposażenie hali w instalację fotowoltaiczną, która pozwoli Ci na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Przed rozpoczęciem budowy warto dowiedzieć się więcej na temat zewnętrznych środków finansowania. Dzięki licznym programom Unijnym oraz rządowym możesz uzyskać dofinansowanie budowy hali lub jej wyposażenia.

2. Wymagania prawne — jakie wymagania muszą spełnić hale stalowe?

Wyposażenie hal stalowych to nie wszystko. Hale stalowe muszą spełnić szereg wymogów formalno-prawnych, w zależności od ich przeznaczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie minimalne wymagania powinna spełniać hala stalowa w Polsce, zapraszam Cię do lektury dalszej części opracowania.

instalacje technologiczne Kraków
Budowa hali stalowej w Krakowie dla firmy Amstal

Hale stalowe, w której znajdują się pomieszczenia stałej pracy lekkiej pracy fizycznej:

 • Minimalna temperatura T ≥ 18 °C
 • Minimalna wysokość (w świetle) pomieszczeń pracy H ≥ 3,00m
 • Oświetlenie światłem dziennym za pomocą okien lub świetlików o powierzchni doświetlenia odpowiadającej co najmniej 1:8 powierzchni posadzki
 • Dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
 • Okresowa kontrola stanu technicznego budynku

Hale stalowe, w których znajdują się pomieszczenia pracy czasowej:

 • Minimalna temperatura T ≥ 14 °C
 • Minimalna wysokość (w świetle) pomieszczeń pracy H ≥ 2,20m
 • Okresowa kontrola stanu technicznego budynku

Wróćmy do przykładu stalowej hali produkcyjnej budowanej dla branży meblarskiej. Z uwagi na znajdujące się w niej pomieszczenia stałej pracy o charakterze lekkiej pracy fizycznej, należy zastosować materiały o wysokiej izolacyjności termicznej. To one pozwolą zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz hali stalowej w możliwie najniższej cenie, zabezpieczając halę przed niekontrolowaną utratą ciepła. Idealnie w tym przypadku zdadzą egzamin płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej o odpowiedniej grubości. Doświetlenie hali światłem dziennym, naturalnym jest kolejnym wymogiem, jaki należy spełnić, budując zakład meblarski. Najlepszym sposobem na doświetlenie hali światłem dziennym są świetliki dachowe. Samonośna konstrukcja oraz brak konieczności stosowania dodatkowej podkonstrukcji stalowej sprawia, że jest to najczęściej wybierany sposób doświetlenia hali światłem dziennym. Świetliki dachowetańszym i efektywniejszym sposobem na doświetlenie hali niż okna zamontowane w ścianach hali stalowej.

Naświetle dachowe ECS
Naświetle dachowe hali stalowej firmy ECS.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat świetlików dachowych, zapoznaj się z tym artykułem, gdzie opisujemy plusy i minusy świetlików dachowych.

Nie zapomnij o zapewnieniu pracownikom dostępu do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Te powinny być usytuowane nie dalej niż 75 metrów od najdalej odsuniętego stanowiska pracy wewnątrz hali stalowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się większej ilości szczegółów dotyczących wymogów, jakie musi spełnić hala produkcyjna, zapoznaj się z tym artykułem blogowym, w którym szczegółowo odpowiedzieliśmy na to pytanie.

3. Bezpieczeństwo — zadbaj, aby hala stalowa była wytrzymała.

Na rynku możesz znaleźć wiele firm zajmujących się budową tymczasowych hal namiotowych nieprzeznaczonych na pobyt ludzi. Jako Inwestor musisz jednak wiedzieć, że nijak mają się one do całorocznych hal produkcyjnych lub magazynowych oraz ich wytrzymałości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii relatywnie niskim kosztem możesz otrzymać pewną i wytrzymałą halę stalową. Będzie ona odpowiadała rygorystycznym normom stawianym przez Prawo Budowlane, jak i obciążeniom lokalizacyjnym od śniegu oraz wiatru.

Z uwagi na zmienne obciążenia wynikające z lokalizacji inwestycji niemożliwe jest swobodne przenoszenie konstrukcji stalowej hali z miejsca na miejsce. Unikaj zakupu gotowych projektów bez jego wcześniejszego dostosowania do panujących na terenie działki obciążeń.

Hale stalowe bezpieczeństwo
Budowa hali o powierzchni 3000 metrów kwadratowych w Wojkowicach.

To Ty jako Inwestor jesteś odpowiedzialny za zdrowie i życie swoje, jak i Twoich pracowników. Zadbaj, aby hala stalowa spełniała wszystkie wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.

4. Trwałość hal stalowych

Przed rozpoczęciem budowy hali stalowej zastanów się, jakiej trwałości oczekujesz od wykonawcy. Standardowo okres trwałości hali stalowej wynosi 50 lat i jest on bezpośrednio definiowana przez Polską Normę. Jest to minimalny okres trwałości budynku, a zatem może być on o wiele, wiele dłuższy. Dlaczego akurat 50 lat? Wynika ona między innymi z żywotności materiałów budowlanych, sposobu użytkowania budynku oraz klasy korozyjności konstrukcji.

Trwałość hali stalowej zależy zatem w głównej mierze od przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych, rodzaju zastosowanego materiału, sposobu zabezpieczenia antykorozyjnego, jak również dokładności przygotowania konstrukcji w postaci spoin, krawędzi, naddatków oraz ilości rozprysków.

Hala Caritas
Budowa hali dla fundacji Caritas.

Dodatkowym, niemniej ważnym aspektem, który wpływa na trwałość hali stalowej, jest klasa korozyjności konstrukcji oraz sposób użytkowania hali stalowej. Im bardziej agresywne środowisko wewnątrz hali, tym częstsza będzie jej naprawa oraz konserwacja.

5. Ucz się na cudzych błędach — zastosuj się do systemowych rozwiązań

Często pomijaną kwestią przez wykonawców oraz Inwestorów jest zachowanie systemowych, oraz sprawdzonych rozwiązań. Dlaczego trzymanie się kurczowo systemu producenta jest tak istotne? Odpowiedź jest prosta oraz brutalna. Posłużę się tutaj cytatem greckiego filozofa, Cycerona  (106 r. p.n.e. do 43 r. p.n.e.):

 „Właściwością człowieka mądrego jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać. Żyć – to myśleć.“

Nie inaczej jest w przypadku procentów materiałów budowlanych. Niezależnie od tego, czy jest to producent hal stalowych, betonu, naświetli, bram czy też płyt warstwowych — każdy z nas popełniał błędy, diagnozował przyczyny, naprawiał je oraz eliminował ich skutki.

Jako firma z 20-letnim doświadczeniem w branży najlepiej wiemy, jak ważne jest doświadczenie. Sprawdzeni dostawcy to połowa sukcesu. Jak dowiedziałeś się z wcześniejszej części artykułu, trwałość hali stalowej wynosi co najmniej 50 lat, a zatem znacznie dłużej niż przewiduje to gwarancja. Wybór producenta hal stalowych to decyzja długoterminowa. Zadbaj o wybór sprawdzanego wykonawcy, dzięki czemu będziesz cieszył się trwałą halą stalową bez ryzyka napraw zaraz po upływie okresu gwarancyjnego.

oryginalna elewacja hali
Budowa hali stalowej firmy Amstal.

Poniżej opiszę Ci kilka typowych błędów, niedoświadczonych ekip budowlanych:

 • Zbyt duży łuk gięcia świetlika dachowego zwiększa ryzyko spękań oraz nieszczelności w wyniku intensywnego gradobicia, które może nastąpić dopiero po kilku latach od wybudowania hali,
 • Niedopracowana receptura betonu może spowodować jego łuszczenie, jego gradację lub niekontrolowane spękania,
 • Niedostosowanie podkonstrukcji stalowej pod bramę może spowodować jej uszkodzenie podczas standardowego użytkowania,
 • Niedokładna obróbka strumieniowo-ścierna może spowodować miejscowe odspojenie się powłoki lakierniczej oraz postępującą korozję konstrukcji stalowej,
 • Wadliwie wykonane obróbki blacharskie mogą spowodować liczne nieszczelności hali oraz przecieki,
 • Nieodpowiednie zabezpieczenie płyt warstwowych przed opiłkami metali może spowodować ich zarysowanie oraz korozję.

Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność. Decyzja o wyborze producenta hali stalowej należy jedynie od Ciebie, staraj się dokładnie weryfikować producentów. Historia pokazała, że wielu z nich nie przetrwało próby czasy, powodem tego były innymi liczne błędy, nieodpowiednia kadra oraz braki w znajomości wiedzy technicznej.

Jeżeli zależy Ci na pewnym partnerze biznesowym, wybierz firmę z dużym stażem na rynku pracy oraz licznymi referencjami, które są gwarancją zadowolenia Inwestorów.

Zapoznaj się z naszym artykułem opisującym 5 cech, które wyróżniają dobrego wykonawcę. Dzięki niemu możesz zaoszczędzisz sobie licznych problemów, budując halę stalową.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy