Stalowa konstrukcja dachu — idealne rozwiązanie pod płyty warstwowe

Jeżeli zastanawiasz się „czy warto zdecydować się na stalową konstrukcję dachu pod płyty warstwowe lub blachę trapezową?”  to jest to dedykowane rozwiązanie preferowane zarówno przez producentów płyt warstwowych, jak i inżynierów. Konstrukcja stalowa charakteryzuje się dużą trwałością oraz lekkością, odpowiednio zaprojektowana oraz zoptymalizowana konstrukcja stalowa dachu pozwala cieszyć się szczelnym, trwałym oraz tanim pokryciem dachu z płyty warstwowej lub blachy trapezowej.

Konstrukcja stalowa dachu — czyli jaka?

Konstrukcja stalowa dachu składa się z dźwigarów stalowych, które są głównym elementem konstrukcji stalowej dachu, płatwi dachowych umożliwiających montaż płyt warstwowych lub blachy trapezowej, stężeń oraz tężników zapewniających sztywność i bezpieczeństwo konstrukcji stalowej. Projektując konstrukcję stalową dachu, należy ustalić sposób posadowienia i zakotwienia dźwigarów do podłoża, zaprojektować otworowanie oraz blachy montażowe. Konstrukcja stalowa wykonana zgodnie z projektem pozwala uniknąć problemów na terenie budowy oraz maksymalnie uprościć proces montażu konstrukcji stalowej. Jeżeli szukasz projektanta dachu stalowego, zapoznaj się z tematem blogowym: Projekt techniczny hal stalowych oraz skontaktuj się z naszym działem zapytań ofertowych.

stalowy dach dwuspadowy

Czym kierować się podczas wyboru więźby dachowej — dach stalowy czy drewniany?

Odwiecznym dylematem inwestorów jest wybór więźby dachowej. Zarówno stal, drewno i żelbet ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. W przypadku hal o dużej rozpiętości najtańszym rozwiązaniem będzie dach stalowy. Alternatywą dla dachu stalowego o dużej rozpiętości jest drewno klejone, jednak jego cena znacznie przewyższa standardową konstrukcję stalową. Przy budynkach o małej rozpiętości do 5m warto rozważyć wykonanie drewnianej konstrukcji dachu, finalnie budowa takiej konstrukcji dachu będzie najtańsza. W przypadku stropu żelbetowego głównym atutem są jego dobre właściwości przeciwpożarowe i łatwość wydzielenia przeciwpożarowego odrębnych stref pożarowych, przez co bardzo często strop budynku biurowego przyległego do hali projektuje się jako strop żelbetowy kryty membraną dachową. Każdorazowo o plusach i minusach danego rozwiązania warto porozmawiać z architektem oraz konstruktorem, którzy to pomogą Ci wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Dach stalowy jednospadowy czy dwuspadowy?

Kolejnym często zadawanym pytaniem przez inwestorów jest to, czy lepiej zaprojektować i wybudować dach stalowy jednospadowy, czy dach stalowy dwuspadowy. W tym przypadku ogranicza Cię nie tylko plan zagospodarowania przestrzennego, ale również możliwości techniczne. Spadek dachu krytego blachą trapezową lub płytą warstwową powinien wynosić co najmniej 5% dla dachu bez świetlika dachowego, lub 7% dla hal ze świetlikiem. Firma Konspekt w standardzie proponuje spadek dachu wynoszący 10%, rozwiązanie to pozwala zachować pełną szczelność pokrycia dachu oraz ekonomiczne zaprojektowanie konstrukcji stalowej dachu. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące projektowania hali z płyty warstwowej znajdziesz w naszym artykule blogowym: Projektowanie hali z płyty warstwowej – co trzeba wiedzieć przed budową hali z płyty warstwowej?

Hala 1-spadowa
Hala stalowa Fornit Jaworzno

Zalety dachu jednospadowego

Decydując się na dach jednospadowy, otrzymujesz prostą konstrukcję dachu, jedną rynnę oraz prostszy i szybszy montaż lekkiej obudowy. Dach jednospadowy stosuje się zazwyczaj w przypadki niewielkich obiektach magazynowych lub produkcyjnych, gdzie różnica wysokości wynikająca ze spadku dachu nie jest tak dotkliwa. W przypadku dachu jednospadowego dużo trudniejsze staje się odprowadzenie wody od świetlika dachowego. Innym problemem są ograniczenia wynikające z długości płyt warstwowych oraz blachy trapezowej, a co za tym idzie konieczność łączenia ze sobą płyt o długości powyżej 15m.

Zalety dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy idealnie sprawdza się w przypadku hal o rozpiętości od 10m do nawet 30m wzwyż. Konstrukcja dachu dwuspadowego umożliwia zastosowanie świetlika dachowego kalenicowego o dużej szerokości, co jest najbardziej efektywnym sposobem na doświetlenie hali światłem dziennym. Dzięki podstawie samonośnej świetlika opiera się on na płatwiach dachowych, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej podkonstrukcji stalowej. Zapoznaj się z naszym artykułem blogowym zgłębiającym temat świetlików dachowych, pomoże Ci on wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej hali. Główną zaletą dachu dwuspadowego jest skrócenie jednej ze ścian bocznych, a co za tym idzie oszczędność lekkiej obudowy oraz możliwie lekka i tania konstrukcja stalowa dachu wynikająca z optymalizacji wysokości dźwigara stalowego.

Świetlik wiata

Podsumowanie

Dach stalowy jest najbardziej spopularyzowanym i najefektywniejszym sposobem na wykonanie dachu obiektów przemysłowych. Łatwość łączenia ze sobą długich elementów, szybkość montażu oraz trwałość konstrukcji stalowej sprawia, że konstrukcja stalowa daje nieograniczone możliwości przy projektowaniu i wykonawstwie. Zapoznaj się z naszym artykułem blogowym jeżeli chcesz dowiedzieć się, kiedy należy odśnieżać dach hali przemysłowej.

Opracowanie przygotował Przemysław Szalek, dział ofertowania oraz realizacji.

Ostatnie wpisy